Brandvarm: Tror store klubber kigger på Nørgaard

Christian Nørgaard er blevet en absolut nøglespiller for Brentford.



Christian Nørgaard har misset meget af Brentfords fremragende sæson på grund af en skade i efteråret, men efter han er kommet tilbage i aktion, har han igen og igen vist sin klasse. 

Han betegnes som en af danskerklubbens absolut bedste spillere, og derfor vil det ikke være underligt, hvis større klubber kigger på ham.

Det er BBC-journalisten Phil Parry da også fuldstændig sikker på, at der er,

Det fortæller han i BBC Radio London's The Far Post-podcast, hvor han kommer ind på, at Brentford har tre store salgsobjekter, og at klubbens målmand David Raya er særdeles eftertragtet. 

– Han (Raya) er en af tre spillere, som større klubber kigger på. En er Ivan Toney, og så tror jeg, at Christian Nørgaard bliver set på af nogle klubber. Det bliver David Raya også, men han får ikke lov til at smutte nogle steder i øjeblikket, siger journalisten. 

Hans hovedfokus er på spanieren, som i seneste tid bliver kædet sammen med storklubber som Manchester United, Chelsea og Tottenham. Et sommerskifte kan komme på tale.

– Thomas Frank sagde, at de ikke kommer til at sælge ham i januar. Han sagde ikke, at de ikke vil sælge ham til sommer, for der er en række af store klubber, som vil være på jagt efter målmænd.

Fælles for de tre nævnte spillere er, at de alle har været afgørende spillere på hver deres måde for Brentford, der har været sæsonens store overraskelse sammen med Arsenal og Newcastle. 

David Raya har i længere tid stået på et højt niveau. Christian Nørgaard har vist sig som en af ligaens bedre seksere, og Ivan Toney scorer en masse mål.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Thomas Frank scorer sommerjob

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind