Brentford-dansker skal oppe sig, mener ekspert

Flere danskere kommer til at spille afgørende roller for Brentford, hvoraf en skal oppe sig, vurderer Per Frimann. Og så mener han, at Mikkel Damsgaard kan blive et scoop for Premier League-klubben.



Brentford skal i gang med “den svære toer”. For anden sæson i træk skal den danskerglade klub nemlig forsøge at overleve i Premier League.

Den opgave gøres ikke nemmere af, at Christian Eriksen har forladt holdet til fordel for Manchester United, og Per Frimann er også en smule bekymret for, om Thomas Franks mandskab kan sikre sig endnu en sæson i Englands fineste fodboldselskab.

– Jeg er en lille smule bekymret. De har skabt et sindssygt godt kollektiv, hvor de er fokuserede på detaljer, og det handler også om deres brug af data, eksempelvis ved dødbolde. Der har de været knivskarpe. Men i testkampen mod Wolfsburg indkasserede de to dødbolde, og der tænkte man, at det ikke lignede Brentford.

– De må ikke svigte på de helt grundlæggende ting som at forsvare dødbolde, men også generelt at stå stærkt i forsvaret, for det var de gode til i sidste sæson, siger Viaplay-eksperten.

I sidste sæson var der flere danskere, der spillede nøgleroller hos Brentford, og det skal der igen være, hvis de skal overleve i Premier League. Det gælder ikke mindst landsholdsspillerne Christian Nørgaard og Mathias Jensen, hvor sidstnævnte ikke havde en imponerende 2021/22-sæson.

– Christian Nørgaard har udviklet sig til at være en kæmpe profil i Premier League, og det er tankevækkende, at der ikke er større klubber ude efter ham. Det ved jeg selvfølgelig ikke, om der har været, men han er så dygtig en spiller nu, at han kan spille i større klubber.

– Og så skal Mathias Jensen blive bedre, for han kan meget vel blive den, der skal være den kreative kraft [efter Eriksens skifte, red.]. Han havde ikke en så god sæson, og i forhold til at beholde sin plads på landsholdet, tror jeg, at det vigtigt at han lægger 20-30 procent på, lyder det fra Per Frimann.

Mathias Jensen skal dog formentlig ikke egenhændigt udfylde hullet, Eriksen har efterladt. Brentford meldes i forhandlinger med den danske landsholdskreatør Mikkel Damsgaard, der efter gennembruddet ved EM sidste år har haft en turbulent tid med sygdom og skader i Sampdoria.

Og hvis det lykkes Thomas Frank og kompagni at hente Mikkel Damsgaard, gør de et scoop, hvis man spørger Per Frimann. 

– Hvis Damsgaard er helt frisk, vil det være et scoop. Der er dem, der spørger, om han er fysisk klar til Premier League, men han er så klog og teknisk stærk og hans spilintelligens er på niveau med Eriksen, så det vil være et spørgsmål om tilvænning, og så vil han være en god spiller, hvis han undgår skaderne. Det ville være super, synes jeg, og det er logisk, at man går efter ham, mener han.

Brentford indleder sæsonen i Premier League mod Leicester City søndag klokken 15.00. Kampen kan ses på Viaplay eller 3Max. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.



Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Det var vanvittigt brutalt!

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Manchester United dummede sig mod West Ham

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

– Det har man nok aldrig set før

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Danske klubber vil have ham

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Froholdt får kæmpe hæder

Dybt skuffet og trist

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?