Brentford-dansker skal oppe sig, mener ekspert

Flere danskere kommer til at spille afgørende roller for Brentford, hvoraf en skal oppe sig, vurderer Per Frimann. Og så mener han, at Mikkel Damsgaard kan blive et scoop for Premier League-klubben.



Brentford skal i gang med “den svære toer”. For anden sæson i træk skal den danskerglade klub nemlig forsøge at overleve i Premier League.

Den opgave gøres ikke nemmere af, at Christian Eriksen har forladt holdet til fordel for Manchester United, og Per Frimann er også en smule bekymret for, om Thomas Franks mandskab kan sikre sig endnu en sæson i Englands fineste fodboldselskab.

– Jeg er en lille smule bekymret. De har skabt et sindssygt godt kollektiv, hvor de er fokuserede på detaljer, og det handler også om deres brug af data, eksempelvis ved dødbolde. Der har de været knivskarpe. Men i testkampen mod Wolfsburg indkasserede de to dødbolde, og der tænkte man, at det ikke lignede Brentford.

– De må ikke svigte på de helt grundlæggende ting som at forsvare dødbolde, men også generelt at stå stærkt i forsvaret, for det var de gode til i sidste sæson, siger Viaplay-eksperten.

I sidste sæson var der flere danskere, der spillede nøgleroller hos Brentford, og det skal der igen være, hvis de skal overleve i Premier League. Det gælder ikke mindst landsholdsspillerne Christian Nørgaard og Mathias Jensen, hvor sidstnævnte ikke havde en imponerende 2021/22-sæson.

– Christian Nørgaard har udviklet sig til at være en kæmpe profil i Premier League, og det er tankevækkende, at der ikke er større klubber ude efter ham. Det ved jeg selvfølgelig ikke, om der har været, men han er så dygtig en spiller nu, at han kan spille i større klubber.

– Og så skal Mathias Jensen blive bedre, for han kan meget vel blive den, der skal være den kreative kraft [efter Eriksens skifte, red.]. Han havde ikke en så god sæson, og i forhold til at beholde sin plads på landsholdet, tror jeg, at det vigtigt at han lægger 20-30 procent på, lyder det fra Per Frimann.

Mathias Jensen skal dog formentlig ikke egenhændigt udfylde hullet, Eriksen har efterladt. Brentford meldes i forhandlinger med den danske landsholdskreatør Mikkel Damsgaard, der efter gennembruddet ved EM sidste år har haft en turbulent tid med sygdom og skader i Sampdoria.

Og hvis det lykkes Thomas Frank og kompagni at hente Mikkel Damsgaard, gør de et scoop, hvis man spørger Per Frimann. 

– Hvis Damsgaard er helt frisk, vil det være et scoop. Der er dem, der spørger, om han er fysisk klar til Premier League, men han er så klog og teknisk stærk og hans spilintelligens er på niveau med Eriksen, så det vil være et spørgsmål om tilvænning, og så vil han være en god spiller, hvis han undgår skaderne. Det ville være super, synes jeg, og det er logisk, at man går efter ham, mener han.

Brentford indleder sæsonen i Premier League mod Leicester City søndag klokken 15.00. Kampen kan ses på Viaplay eller 3Max. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afslører Brøndbys transferplaner

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Skyder Brøndby-transfer ned

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’