Brentford henter point på udebane mod Arsenal

Arsenal nåede ikke niveauet fra midtugens CL-sejr over Real Madrid, da man måtte nøjes med 1-1 mod Brentford.



Danskerklubben Brentford tog lørdag et skridt frem til 11.-pladsen i Premier League, da holdet på en svær udebane mod Arsenal fik kæmpet sig til 1-1 efter at have været nede med 0-1.

Mens Brentford sidder sikkert fast i midterdyndet, indtager Arsenal komfortabelt andenpladsen i tabellen. Der er seks point ned til nummer tre, mens også ti point op til førende Liverpool.

Thomas Franks Brentford-tropper var i perioder presset godt tilbage på banen. Trods en del ændringer på det Arsenal-hold, som i midtugen slog Real Madrid, var det hjemmeholdet, som havde mest at byde ind med.

Bukayo Saka, Martin Ødegaard, Mikel Merino, Myles Lewis-Skelly og Jurrien Timber indledte alle opgøret på bænken, men erstatningerne har også højt niveau.

Brentford var på ingen måde spillet ned og kom også frem til lidt i de første 45 minutter. De største chancer var dog omkring Mark Flekkens mål i egen ende.

Den hollandske keeper er en solid sidsteskanse. Kun en enkelt gang blev han passeret, og i den situation var Kieran Tierney i offsideposition, da han headede bolden ind.

Flekken holdt målet rent, indtil der var spillet en time. Et Brentford-hjørnespark endte i en Arsenal-kontra, hvor Mikkel Damsgaard som sikringsspiller blev fanget på mellemhånd.

Declan Rice førte bolden frem og lagde den til rette for Thomas Partey, der var løbet med, og han bragede føringsmålet ind.

Straks efter sendte træner Mikel Arteta både Ødegaard, Saka og Lewis-Skelly ind – en klar styrkelse af holdet.

Også Timber blev sendt ind lidt efter, men anstrengelserne for at kunne køre de tre point sikkert i land viste sig forgæves.

Efter 73 minutter kom Brentford endelig frem til en stor chance. Og den blev udnyttet.

Et indlæg blev headet ind foran mål, hvor Yoanne Wissa flot drejede rundt og dirigerede bolden ind.

Kort efter var velspillende Mark Flekken tæt på at koste et mål, da han tåbeligt forsøgte at tæmme en bold i stedet for at træde et skridt tilbage og gribe den i feltet.

Heldigt for ham tøvede Saka i sjælden grad og tabte bolden igen, så Brentford kunne kæmpe sig til det ene point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Transferbombe i Manchester United



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Melder ud om Mbappé

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM