Brentford henter point på udebane mod Arsenal

Arsenal nåede ikke niveauet fra midtugens CL-sejr over Real Madrid, da man måtte nøjes med 1-1 mod Brentford.



Danskerklubben Brentford tog lørdag et skridt frem til 11.-pladsen i Premier League, da holdet på en svær udebane mod Arsenal fik kæmpet sig til 1-1 efter at have været nede med 0-1.

Mens Brentford sidder sikkert fast i midterdyndet, indtager Arsenal komfortabelt andenpladsen i tabellen. Der er seks point ned til nummer tre, mens også ti point op til førende Liverpool.

Thomas Franks Brentford-tropper var i perioder presset godt tilbage på banen. Trods en del ændringer på det Arsenal-hold, som i midtugen slog Real Madrid, var det hjemmeholdet, som havde mest at byde ind med.

Bukayo Saka, Martin Ødegaard, Mikel Merino, Myles Lewis-Skelly og Jurrien Timber indledte alle opgøret på bænken, men erstatningerne har også højt niveau.

Brentford var på ingen måde spillet ned og kom også frem til lidt i de første 45 minutter. De største chancer var dog omkring Mark Flekkens mål i egen ende.

Den hollandske keeper er en solid sidsteskanse. Kun en enkelt gang blev han passeret, og i den situation var Kieran Tierney i offsideposition, da han headede bolden ind.

Flekken holdt målet rent, indtil der var spillet en time. Et Brentford-hjørnespark endte i en Arsenal-kontra, hvor Mikkel Damsgaard som sikringsspiller blev fanget på mellemhånd.

Declan Rice førte bolden frem og lagde den til rette for Thomas Partey, der var løbet med, og han bragede føringsmålet ind.

Straks efter sendte træner Mikel Arteta både Ødegaard, Saka og Lewis-Skelly ind – en klar styrkelse af holdet.

Også Timber blev sendt ind lidt efter, men anstrengelserne for at kunne køre de tre point sikkert i land viste sig forgæves.

Efter 73 minutter kom Brentford endelig frem til en stor chance. Og den blev udnyttet.

Et indlæg blev headet ind foran mål, hvor Yoanne Wissa flot drejede rundt og dirigerede bolden ind.

Kort efter var velspillende Mark Flekken tæt på at koste et mål, da han tåbeligt forsøgte at tæmme en bold i stedet for at træde et skridt tilbage og gribe den i feltet.

Heldigt for ham tøvede Saka i sjælden grad og tabte bolden igen, så Brentford kunne kæmpe sig til det ene point.

/ritzau/





– Har ikke ubegrænset kredit

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Stor derby-bøde til FC København

Jonas Wind er i København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Griner af AaB-rygte

– Det har man nok aldrig set før

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Froholdt får kæmpe hæder

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Fyringstruet: – Han har to kampe

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Han erstatter Bo Henriksen

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Patrick Da Silva idømt fængsel

Frank reddet i døende sekunder

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret