Brentford henter point på udebane mod Arsenal

Arsenal nåede ikke niveauet fra midtugens CL-sejr over Real Madrid, da man måtte nøjes med 1-1 mod Brentford.



Danskerklubben Brentford tog lørdag et skridt frem til 11.-pladsen i Premier League, da holdet på en svær udebane mod Arsenal fik kæmpet sig til 1-1 efter at have været nede med 0-1.

Mens Brentford sidder sikkert fast i midterdyndet, indtager Arsenal komfortabelt andenpladsen i tabellen. Der er seks point ned til nummer tre, mens også ti point op til førende Liverpool.

Thomas Franks Brentford-tropper var i perioder presset godt tilbage på banen. Trods en del ændringer på det Arsenal-hold, som i midtugen slog Real Madrid, var det hjemmeholdet, som havde mest at byde ind med.

Bukayo Saka, Martin Ødegaard, Mikel Merino, Myles Lewis-Skelly og Jurrien Timber indledte alle opgøret på bænken, men erstatningerne har også højt niveau.

Brentford var på ingen måde spillet ned og kom også frem til lidt i de første 45 minutter. De største chancer var dog omkring Mark Flekkens mål i egen ende.

Den hollandske keeper er en solid sidsteskanse. Kun en enkelt gang blev han passeret, og i den situation var Kieran Tierney i offsideposition, da han headede bolden ind.

Flekken holdt målet rent, indtil der var spillet en time. Et Brentford-hjørnespark endte i en Arsenal-kontra, hvor Mikkel Damsgaard som sikringsspiller blev fanget på mellemhånd.

Declan Rice førte bolden frem og lagde den til rette for Thomas Partey, der var løbet med, og han bragede føringsmålet ind.

Straks efter sendte træner Mikel Arteta både Ødegaard, Saka og Lewis-Skelly ind – en klar styrkelse af holdet.

Også Timber blev sendt ind lidt efter, men anstrengelserne for at kunne køre de tre point sikkert i land viste sig forgæves.

Efter 73 minutter kom Brentford endelig frem til en stor chance. Og den blev udnyttet.

Et indlæg blev headet ind foran mål, hvor Yoanne Wissa flot drejede rundt og dirigerede bolden ind.

Kort efter var velspillende Mark Flekken tæt på at koste et mål, da han tåbeligt forsøgte at tæmme en bold i stedet for at træde et skridt tilbage og gribe den i feltet.

Heldigt for ham tøvede Saka i sjælden grad og tabte bolden igen, så Brentford kunne kæmpe sig til det ene point.

/ritzau/





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Det ser sort ud for B.93

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et markant problem for Silkeborg

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Tror på millionkøb af FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Martin Jørgensen lander nyt job