Video : Tipsbladet
Premier League

Brentford og CL-klub slås om 18-årig angriber

Brentford er med i kampen om talentfuld spydspids.

Forventningerne er store til Jack Grieves i Watford, og trods sine blot 18 år fik han tre indhop for klubbens bedste mandskab i sidste sæson.

Men det er ikke gået ubemærket hen, for ifølge Football League World tiltrækker Grieves sig interesse fra flere klubber med Brentford og Celtic i spidsen. Begge klubber forsøger at hente Grieves denne sommer.

Grieves blev i sidste måned tilbudt en ny kontrakt af Watford, men nu overvejer angriberen angiveligt, om det ville være bedre at fortsætte i en anden klub.

I både Brentford og Celtic er det overvejende sandsynligt, at 18-årige Grieves ville begynde på klubbens B-hold, men Brentford har vist, at klubben ikke er bange for at satse på unge spillere, og i Celtic frister muligheden for Champions League-fodbold.

Hvis Grieves ender med at forlade klubben, vil han være den næste i rækken af lovende Watford-spillere, der skifter klub denne sommer. Harry Amass og Adrian Blake er allerede skiftet til henholdsvis Manchester United og FC Utrecht.

Jack Grieves har spillet i Watford det meste af sin ungdomstid.