Brentford-spiller: Kunne være havnet i FCM

Brentford-spilleren afslører, at der blev talt om FC Midtjylland, da han forhandlede med den engelske klub.



Brentford hentede inden denne sæson midtbanespilleren Vitaly Janelt i tyske VfL Bochum, og tyskeren har siden danske Christian Nørgaards skade tidligt i sæsonen været en fast mand på den defensive midtbane.

Hvis ikke det var gået sådan, kunne Vitaly Janelt dog være havnet i den danske Superliga hos FC Midtjylland, afslører den 22-årige midtbanespiller selv i et interview med Kicker.

De to klubber har samme ejer, Matthew Benham, og tidligere har Emiliano Marcondes været udlejet til midtjyderne for at få spilletid. En lignende aftale blev diskuteret under forhandlingerne mellem Brentford og Vitaly Janelt.

– Jeg har ikke været her særlig længe, ​​men der er noget, der minder om en “dansk forbindelse”. Jeg kan stadig huske, at Midtjylland i det mindste var et af emnerne, da vi talte sammen.

– Jeg fik at vide, at hvis tingene ikke gik som forventet, ville der stadig være mulighed for at gå til søsterklubben i Danmark og få noget kamptræning der. Men i hverdagen føler man ikke nødvendigvis forbindelsen til Midtjylland, siger Vitaly Janelt til Kicker.

Tingene er imidlertid gået som ønsket for Janelt og Brentford, og midtbanespilleren har spillet 29 kampe i denne sæson.

Med de nye Brexit-regler i England kan FC Midtjylland imidlertid hjælpe Brentford med en transfer-fordel – læs mere om den her





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpekøb retur til FC København?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Arsenal skal til Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Randers kæmper sig tilbage to gange

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job