Brentford-spiller: Kunne være havnet i FCM

Brentford-spilleren afslører, at der blev talt om FC Midtjylland, da han forhandlede med den engelske klub.



Brentford hentede inden denne sæson midtbanespilleren Vitaly Janelt i tyske VfL Bochum, og tyskeren har siden danske Christian Nørgaards skade tidligt i sæsonen været en fast mand på den defensive midtbane.

Hvis ikke det var gået sådan, kunne Vitaly Janelt dog være havnet i den danske Superliga hos FC Midtjylland, afslører den 22-årige midtbanespiller selv i et interview med Kicker.

De to klubber har samme ejer, Matthew Benham, og tidligere har Emiliano Marcondes været udlejet til midtjyderne for at få spilletid. En lignende aftale blev diskuteret under forhandlingerne mellem Brentford og Vitaly Janelt.

– Jeg har ikke været her særlig længe, ​​men der er noget, der minder om en “dansk forbindelse”. Jeg kan stadig huske, at Midtjylland i det mindste var et af emnerne, da vi talte sammen.

– Jeg fik at vide, at hvis tingene ikke gik som forventet, ville der stadig være mulighed for at gå til søsterklubben i Danmark og få noget kamptræning der. Men i hverdagen føler man ikke nødvendigvis forbindelsen til Midtjylland, siger Vitaly Janelt til Kicker.

Tingene er imidlertid gået som ønsket for Janelt og Brentford, og midtbanespilleren har spillet 29 kampe i denne sæson.

Med de nye Brexit-regler i England kan FC Midtjylland imidlertid hjælpe Brentford med en transfer-fordel – læs mere om den her





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vil smadre transferrekord

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tordner mod VM-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tyskland – Elfenbenskysten

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Vigtigt nyt for ‘AC’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Flere Superliga-kamp rykkes

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Holland – Sverige

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim