Brentford-spiller: Kunne være havnet i FCM

Brentford-spilleren afslører, at der blev talt om FC Midtjylland, da han forhandlede med den engelske klub.



Brentford hentede inden denne sæson midtbanespilleren Vitaly Janelt i tyske VfL Bochum, og tyskeren har siden danske Christian Nørgaards skade tidligt i sæsonen været en fast mand på den defensive midtbane.

Hvis ikke det var gået sådan, kunne Vitaly Janelt dog være havnet i den danske Superliga hos FC Midtjylland, afslører den 22-årige midtbanespiller selv i et interview med Kicker.

De to klubber har samme ejer, Matthew Benham, og tidligere har Emiliano Marcondes været udlejet til midtjyderne for at få spilletid. En lignende aftale blev diskuteret under forhandlingerne mellem Brentford og Vitaly Janelt.

– Jeg har ikke været her særlig længe, ​​men der er noget, der minder om en “dansk forbindelse”. Jeg kan stadig huske, at Midtjylland i det mindste var et af emnerne, da vi talte sammen.

– Jeg fik at vide, at hvis tingene ikke gik som forventet, ville der stadig være mulighed for at gå til søsterklubben i Danmark og få noget kamptræning der. Men i hverdagen føler man ikke nødvendigvis forbindelsen til Midtjylland, siger Vitaly Janelt til Kicker.

Tingene er imidlertid gået som ønsket for Janelt og Brentford, og midtbanespilleren har spillet 29 kampe i denne sæson.

Med de nye Brexit-regler i England kan FC Midtjylland imidlertid hjælpe Brentford med en transfer-fordel – læs mere om den her







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Premier League-klub går all-in

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Dansk træner vinder stor pris

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Bayern – PSG

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Arsenal er i Champions League-finalen