Brentford tager afsked med dansk duo

Brentford tager afsked med både Jonas Lössl og udnytter ikke optionen i Mathias “Zanka” Jørgensens kontrakt – men holder dog døren på klem for sidstnævnte.



Brentford spillede søndag sæsonens sidste kamp, og mandag har klubben annonceret, hvilke spillere der ikke vil være at finde i klubben til næste sæson.

Og her tager de blandt andet afsked med Jonas Lössl og Mathias “Zanka” Jørgensen. Det sker på klubbens hjemmeside.

“Zanka” kom til klubben i efteråret på en etårig aftale med option på yderligere et år, men efter en skadesplaget sæson har Brentford valgt ikke at benytte sig af den option. Derfor vil han snart stå uden kontrakt.

Brentford åbner dog en dør på klem for den 32-årige stopper.

Phil Giles, sportsdirektør i klubben, siger til klubbens hjemmeside, at man vil hjælpe stopperen tilbage fra hans nuværende skade og så reevaluere situationen. 

Hvad angår Jonas Lössl, så kom han til klubben i januar på en halvårig lejeaftale fra FC Midtjylland, og han vender nu tilbage til Midtjylland. Han har dog tidligere udtalt, at han ikke vil spille for FCM igen, så hans fremtid er ligesom “Zankas” uvis. 

Brentford skriver også, at Christian Eriksens kontrakt udløber, men sportsdirektør Phil Giles fortæller til klubbens hjemmeside:

– Endelig er det ingen hemmelighed, at vi ville elske, hvis Christian bliver i Brentford i flere sæsoner, og vi vil fortsætte med at diskutere den mulighed med ham og hans repræsentanter, siger han. 

Jonas Lössl nåede at spille tre kampe for Brentford i løbet af foråret, mens Mathias “Zanka” Jørgensen nåede at optræde i alt 10 gange for klubben med en enkelt scoring til følge. 






Bundesliga-klub henter FCM-emne




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Argentina – Egypten

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Schweiz – Colombia

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Hvor er Kasper Dolberg?