Brentford tager afsked med dansk duo

Brentford tager afsked med både Jonas Lössl og udnytter ikke optionen i Mathias “Zanka” Jørgensens kontrakt – men holder dog døren på klem for sidstnævnte.



Brentford spillede søndag sæsonens sidste kamp, og mandag har klubben annonceret, hvilke spillere der ikke vil være at finde i klubben til næste sæson.

Og her tager de blandt andet afsked med Jonas Lössl og Mathias “Zanka” Jørgensen. Det sker på klubbens hjemmeside.

“Zanka” kom til klubben i efteråret på en etårig aftale med option på yderligere et år, men efter en skadesplaget sæson har Brentford valgt ikke at benytte sig af den option. Derfor vil han snart stå uden kontrakt.

Brentford åbner dog en dør på klem for den 32-årige stopper.

Phil Giles, sportsdirektør i klubben, siger til klubbens hjemmeside, at man vil hjælpe stopperen tilbage fra hans nuværende skade og så reevaluere situationen. 

Hvad angår Jonas Lössl, så kom han til klubben i januar på en halvårig lejeaftale fra FC Midtjylland, og han vender nu tilbage til Midtjylland. Han har dog tidligere udtalt, at han ikke vil spille for FCM igen, så hans fremtid er ligesom “Zankas” uvis. 

Brentford skriver også, at Christian Eriksens kontrakt udløber, men sportsdirektør Phil Giles fortæller til klubbens hjemmeside:

– Endelig er det ingen hemmelighed, at vi ville elske, hvis Christian bliver i Brentford i flere sæsoner, og vi vil fortsætte med at diskutere den mulighed med ham og hans repræsentanter, siger han. 

Jonas Lössl nåede at spille tre kampe for Brentford i løbet af foråret, mens Mathias “Zanka” Jørgensen nåede at optræde i alt 10 gange for klubben med en enkelt scoring til følge. 





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kan sikre millioner til AGF

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

De er færdige i 1. division

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Arne Slot fyret af Liverpool

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Forlader AGF – her er hans nye klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen