Brentford tager afsked med dansk duo

Brentford tager afsked med både Jonas Lössl og udnytter ikke optionen i Mathias “Zanka” Jørgensens kontrakt – men holder dog døren på klem for sidstnævnte.



Brentford spillede søndag sæsonens sidste kamp, og mandag har klubben annonceret, hvilke spillere der ikke vil være at finde i klubben til næste sæson.

Og her tager de blandt andet afsked med Jonas Lössl og Mathias “Zanka” Jørgensen. Det sker på klubbens hjemmeside.

“Zanka” kom til klubben i efteråret på en etårig aftale med option på yderligere et år, men efter en skadesplaget sæson har Brentford valgt ikke at benytte sig af den option. Derfor vil han snart stå uden kontrakt.

Brentford åbner dog en dør på klem for den 32-årige stopper.

Phil Giles, sportsdirektør i klubben, siger til klubbens hjemmeside, at man vil hjælpe stopperen tilbage fra hans nuværende skade og så reevaluere situationen. 

Hvad angår Jonas Lössl, så kom han til klubben i januar på en halvårig lejeaftale fra FC Midtjylland, og han vender nu tilbage til Midtjylland. Han har dog tidligere udtalt, at han ikke vil spille for FCM igen, så hans fremtid er ligesom “Zankas” uvis. 

Brentford skriver også, at Christian Eriksens kontrakt udløber, men sportsdirektør Phil Giles fortæller til klubbens hjemmeside:

– Endelig er det ingen hemmelighed, at vi ville elske, hvis Christian bliver i Brentford i flere sæsoner, og vi vil fortsætte med at diskutere den mulighed med ham og hans repræsentanter, siger han. 

Jonas Lössl nåede at spille tre kampe for Brentford i løbet af foråret, mens Mathias “Zanka” Jørgensen nåede at optræde i alt 10 gange for klubben med en enkelt scoring til følge. 





LIVE

TransferLIVE: De vil have Jelert, men har ikke råd

Paolo Maldini lander stort job

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

Stort medie: Blev Norge snydt?



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Forhandler med Jannik Vestergaard

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Argentinsk træner kræver forbedringer

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Et kæmpestort skifte’

PSG meldes enig med Barca-profil

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr