Brentford tager afsked med dansk duo

Brentford tager afsked med både Jonas Lössl og udnytter ikke optionen i Mathias “Zanka” Jørgensens kontrakt – men holder dog døren på klem for sidstnævnte.



Brentford spillede søndag sæsonens sidste kamp, og mandag har klubben annonceret, hvilke spillere der ikke vil være at finde i klubben til næste sæson.

Og her tager de blandt andet afsked med Jonas Lössl og Mathias “Zanka” Jørgensen. Det sker på klubbens hjemmeside.

“Zanka” kom til klubben i efteråret på en etårig aftale med option på yderligere et år, men efter en skadesplaget sæson har Brentford valgt ikke at benytte sig af den option. Derfor vil han snart stå uden kontrakt.

Brentford åbner dog en dør på klem for den 32-årige stopper.

Phil Giles, sportsdirektør i klubben, siger til klubbens hjemmeside, at man vil hjælpe stopperen tilbage fra hans nuværende skade og så reevaluere situationen. 

Hvad angår Jonas Lössl, så kom han til klubben i januar på en halvårig lejeaftale fra FC Midtjylland, og han vender nu tilbage til Midtjylland. Han har dog tidligere udtalt, at han ikke vil spille for FCM igen, så hans fremtid er ligesom “Zankas” uvis. 

Brentford skriver også, at Christian Eriksens kontrakt udløber, men sportsdirektør Phil Giles fortæller til klubbens hjemmeside:

– Endelig er det ingen hemmelighed, at vi ville elske, hvis Christian bliver i Brentford i flere sæsoner, og vi vil fortsætte med at diskutere den mulighed med ham og hans repræsentanter, siger han. 

Jonas Lössl nåede at spille tre kampe for Brentford i løbet af foråret, mens Mathias “Zanka” Jørgensen nåede at optræde i alt 10 gange for klubben med en enkelt scoring til følge. 





TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Belgien – Iran

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-boss med spændende transfermelding

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tordner mod VM-træner

Holland – Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spanien – Saudi-Arabien

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vil smadre transferrekord

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’