Brighton slutter Man Citys vilde stime

Julio Enciso lavede en fantastisk udligning, da Brighton og Manchester City spillede 1-1 i Premier League.



Efter 12 Premier League-sejre i træk måtte den engelske fodboldmester, Manchester City, onsdag nøjes med et enkelt point i udekampen mod Brighton. Og det ene point kan City-manager Pep Guardiola ikke være helt utilfreds med.

Brighton havde chancer til mere og fik – helt korrekt – to mål annulleret undervejs i opgøret, der endte 1-1.

Julio Encisos udligning må betragtes som en kandidat til årets mål i Premier League.

Det ene point sørgede også for, at Brighton inden sidste spillerunde er sikker på en plads i Europa League-gruppespillet i næste sæson. Det var dog en formalitet, som kun helt usandsynlige resultater kunne forhindre.

Midtvejs i første halvleg bragte Phil Foden gæsterne på 1-0, da han udnyttede et oplæg fra målkongen Erling Haaland.

Kaoru Mitmoa troede, han havde udlignet efter en halv time, men han brugte begge arme til at score, så målet blev annulleret.

19-årige Julio Encisos mål i det 38. minut fik til gengæld lov til at stå på måltavlen – og formentlig også i Brighton-fansenes bevidsthed mange år fremover.

Paraguayaneren modtog bolden midt på Manchester Citys banehalvdel, tog et træk og kanonerede bolden utageligt op i målhjørnet.

Inden pausen nåede Danny Welbeck også at sparke bolden i mål, men angriberen var offside.

I vanlig stil forsøgte begge hold at kombinere sig ud af modstandernes pres og spille offensiv fodbold, men kampen bar også præg af, at ingen af holdene havde alverden på spil.

I slutfasen headede Erling Haaland bolden i mål, men efter at have genset situationen på en skærm, dømte dommeren frispark på nordmanden.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Colombia – Portugal

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Panama – England

På vej til storklub?