Brugte seks møder på at overbevise Rasmus Højlund

Der var hård kamp om Rasmus Højlunds underskrift blandt de store agentvirksomheder.



Historiens største danske transfer blev en realitet i begyndelsen af august, da Manchester United betalte Atalanta over en halv milliard kroner for Rasmus Højlund. 

Den danske landsholdsstjerne blev også jagtet af en række andre storklubber, herunder Paris Saint-Germain, men ifølge The Athletic var det ikke kun fodboldklubber, der jagtede Rasmus Højlund. 

I begyndelsen af 2023 indledte alle de største internationale agentvirksomheder nemlig også en kamp om at få Rasmus Højlund som deres klient. 

Vinderen blev hollænderen Kees Vos, der står bag agentvirksomheden SEG, der også har Erik ten Hag blandt deres klienter. Det var Kees Vos, der arrangerede et videoopkald, hvor Manchester United kunne tale med Rasmus Højlund, og senere forhandlede danskerens kontrakt på plads. 

Ifølge The Athletic skulle Kees Vos bruge hele seks salgstaler over for Rasmus Højlund og angriberens familie, før hollænderen fik sikret sig det danske supertalent som sin klient. 

Kees Vos fik kontakt til Rasmus Højlund gennem Atalanta-hollænderen Marten de Roon, der også er klient hos SEG, og derefter havde Vos et første møde med Rasmus Højlunds far i København. 

Senere havde Kees Vos et møde med begge Rasmus Højlunds forældre i København, før den hollandske agent fløj til Bergamo for at tale med Rasmus Højlund selv. Og herefter fulgte så hele tre yderligere møder, før Rasmus Højlund var overbevist. 

The Athletic skriver endvidere, at Manchester United også var af den opfattelse, at Tottenham i høj grad også var med i kampen om Rasmus Højlunds underskrift. 

Rasmus Højlund har indtil videre spillet tre kampe for Manchester United, og danskeren scorede i onsdags sit første mål for den engelske klub i 4-3-nederlaget til Bayern München i Champions League. 







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Overraskende skifte lurer

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Han vender hjem til FC København



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Historisk finale! Han er verdens bedste

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Stopper karrieren

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?