Brugte seks møder på at overbevise Rasmus Højlund

Der var hård kamp om Rasmus Højlunds underskrift blandt de store agentvirksomheder.



Historiens største danske transfer blev en realitet i begyndelsen af august, da Manchester United betalte Atalanta over en halv milliard kroner for Rasmus Højlund. 

Den danske landsholdsstjerne blev også jagtet af en række andre storklubber, herunder Paris Saint-Germain, men ifølge The Athletic var det ikke kun fodboldklubber, der jagtede Rasmus Højlund. 

I begyndelsen af 2023 indledte alle de største internationale agentvirksomheder nemlig også en kamp om at få Rasmus Højlund som deres klient. 

Vinderen blev hollænderen Kees Vos, der står bag agentvirksomheden SEG, der også har Erik ten Hag blandt deres klienter. Det var Kees Vos, der arrangerede et videoopkald, hvor Manchester United kunne tale med Rasmus Højlund, og senere forhandlede danskerens kontrakt på plads. 

Ifølge The Athletic skulle Kees Vos bruge hele seks salgstaler over for Rasmus Højlund og angriberens familie, før hollænderen fik sikret sig det danske supertalent som sin klient. 

Kees Vos fik kontakt til Rasmus Højlund gennem Atalanta-hollænderen Marten de Roon, der også er klient hos SEG, og derefter havde Vos et første møde med Rasmus Højlunds far i København. 

Senere havde Kees Vos et møde med begge Rasmus Højlunds forældre i København, før den hollandske agent fløj til Bergamo for at tale med Rasmus Højlund selv. Og herefter fulgte så hele tre yderligere møder, før Rasmus Højlund var overbevist. 

The Athletic skriver endvidere, at Manchester United også var af den opfattelse, at Tottenham i høj grad også var med i kampen om Rasmus Højlunds underskrift. 

Rasmus Højlund har indtil videre spillet tre kampe for Manchester United, og danskeren scorede i onsdags sit første mål for den engelske klub i 4-3-nederlaget til Bayern München i Champions League. 





Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Arsenal – Burnley

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Teaser for ny AGF-aftale

Så er det officielt

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…