Historiens største danske transfer blev en realitet i begyndelsen af august, da Manchester United betalte Atalanta over en halv milliard kroner for Rasmus Højlund.
Den danske landsholdsstjerne blev også jagtet af en række andre storklubber, herunder Paris Saint-Germain, men ifølge The Athletic var det ikke kun fodboldklubber, der jagtede Rasmus Højlund.
I begyndelsen af 2023 indledte alle de største internationale agentvirksomheder nemlig også en kamp om at få Rasmus Højlund som deres klient.
Vinderen blev hollænderen Kees Vos, der står bag agentvirksomheden SEG, der også har Erik ten Hag blandt deres klienter. Det var Kees Vos, der arrangerede et videoopkald, hvor Manchester United kunne tale med Rasmus Højlund, og senere forhandlede danskerens kontrakt på plads.
Ifølge The Athletic skulle Kees Vos bruge hele seks salgstaler over for Rasmus Højlund og angriberens familie, før hollænderen fik sikret sig det danske supertalent som sin klient.
Kees Vos fik kontakt til Rasmus Højlund gennem Atalanta-hollænderen Marten de Roon, der også er klient hos SEG, og derefter havde Vos et første møde med Rasmus Højlunds far i København.
Senere havde Kees Vos et møde med begge Rasmus Højlunds forældre i København, før den hollandske agent fløj til Bergamo for at tale med Rasmus Højlund selv. Og herefter fulgte så hele tre yderligere møder, før Rasmus Højlund var overbevist.
The Athletic skriver endvidere, at Manchester United også var af den opfattelse, at Tottenham i høj grad også var med i kampen om Rasmus Højlunds underskrift.
Rasmus Højlund har indtil videre spillet tre kampe for Manchester United, og danskeren scorede i onsdags sit første mål for den engelske klub i 4-3-nederlaget til Bayern München i Champions League.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
USA spiller sig videre trods rødt kort
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
OPTAKT
Spanien – Østrig
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER