Historiens største danske transfer blev en realitet i begyndelsen af august, da Manchester United betalte Atalanta over en halv milliard kroner for Rasmus Højlund.
Den danske landsholdsstjerne blev også jagtet af en række andre storklubber, herunder Paris Saint-Germain, men ifølge The Athletic var det ikke kun fodboldklubber, der jagtede Rasmus Højlund.
I begyndelsen af 2023 indledte alle de største internationale agentvirksomheder nemlig også en kamp om at få Rasmus Højlund som deres klient.
Vinderen blev hollænderen Kees Vos, der står bag agentvirksomheden SEG, der også har Erik ten Hag blandt deres klienter. Det var Kees Vos, der arrangerede et videoopkald, hvor Manchester United kunne tale med Rasmus Højlund, og senere forhandlede danskerens kontrakt på plads.
Ifølge The Athletic skulle Kees Vos bruge hele seks salgstaler over for Rasmus Højlund og angriberens familie, før hollænderen fik sikret sig det danske supertalent som sin klient.
Kees Vos fik kontakt til Rasmus Højlund gennem Atalanta-hollænderen Marten de Roon, der også er klient hos SEG, og derefter havde Vos et første møde med Rasmus Højlunds far i København.
Senere havde Kees Vos et møde med begge Rasmus Højlunds forældre i København, før den hollandske agent fløj til Bergamo for at tale med Rasmus Højlund selv. Og herefter fulgte så hele tre yderligere møder, før Rasmus Højlund var overbevist.
The Athletic skriver endvidere, at Manchester United også var af den opfattelse, at Tottenham i høj grad også var med i kampen om Rasmus Højlunds underskrift.
Rasmus Højlund har indtil videre spillet tre kampe for Manchester United, og danskeren scorede i onsdags sit første mål for den engelske klub i 4-3-nederlaget til Bayern München i Champions League.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Klubboss raser efter skandalescener
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER