Banker på døren: Schmeichel spiller ikke for evigt

Mads Hermansen vil stille sig forrest i køen, så han bliver landsholdets førstemålmand, når Kasper Schmeichel en dag stiller støvlerne på hylden.



Mads Hermansen vil være førstemålmand på landsholdet.

I øjeblikket er Kasper Schmeichel førstevalget for det danske landshold, ligesom han også kommer til at være under den kommende EM-slutrunde, men den tidligere Leicester-keeper kan meget vel blive erstattet af en nuværende Leicester-keeper inden for en overskuelig fremtid. 

– Det er selvfølgelig også noget, jeg har i mit hoved, at Kasper spiller jo ikke for evigt, så jeg gør alt, hvad jeg kan for at stille mig forrest i køen, og vise, at det er mig, der skal have chancen efterfølgende, ligesom alle andre også gør. Det er mit primære fokus, at vise mig fra min bedste side på landsholdet, lyder det fra Mads Hermansen til Viaplay. 

Den tidligere Brøndby-keeper har da også haft en blændende sæson med Leicester, hvor han både på det individuelle plan og på klubplan har opnået store meritter i form at en plads på det officielle årets hold i Championship og en oprykning til Premier League.

– Jeg tror, at hvis jeg for et år siden havde skrevet ned, hvordan jeg håbede på, at det ville gå, så var det nok det her, jeg havde drømt om. Jeg kunne ikke skrive det bedre selv, så det er jo dejligt. 

Selvom Mads Hermansen har været en bærende kraft i Leicester, der vandt Championship og sikrede sig oprykning til Premier League, kan man aldrig vide sig sikker på, at klubben ikke henter en fuldgod konkurrent ind til danskeren, men sådan en udfordring ville den tidligere Brøndby-keeper ikke frygte, slår han fast. 

– Jeg er ikke bange for det, men det er en del af fodbold, så det byder jeg velkommen, hvis de har behov for at hente en ind. Hvis det sker, så tager jeg kampen op, afslutter han. 

Mads Hermansen har stadig sin første landskamp til gode, men håber altså på at gribe chancen, når Kasper Schmeichel stopper. 





Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN taber i Europa-comeback

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘FC København er Danmarks gigant’

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’