Banker på døren: Schmeichel spiller ikke for evigt

Mads Hermansen vil stille sig forrest i køen, så han bliver landsholdets førstemålmand, når Kasper Schmeichel en dag stiller støvlerne på hylden.



Mads Hermansen vil være førstemålmand på landsholdet.

I øjeblikket er Kasper Schmeichel førstevalget for det danske landshold, ligesom han også kommer til at være under den kommende EM-slutrunde, men den tidligere Leicester-keeper kan meget vel blive erstattet af en nuværende Leicester-keeper inden for en overskuelig fremtid. 

– Det er selvfølgelig også noget, jeg har i mit hoved, at Kasper spiller jo ikke for evigt, så jeg gør alt, hvad jeg kan for at stille mig forrest i køen, og vise, at det er mig, der skal have chancen efterfølgende, ligesom alle andre også gør. Det er mit primære fokus, at vise mig fra min bedste side på landsholdet, lyder det fra Mads Hermansen til Viaplay. 

Den tidligere Brøndby-keeper har da også haft en blændende sæson med Leicester, hvor han både på det individuelle plan og på klubplan har opnået store meritter i form at en plads på det officielle årets hold i Championship og en oprykning til Premier League.

– Jeg tror, at hvis jeg for et år siden havde skrevet ned, hvordan jeg håbede på, at det ville gå, så var det nok det her, jeg havde drømt om. Jeg kunne ikke skrive det bedre selv, så det er jo dejligt. 

Selvom Mads Hermansen har været en bærende kraft i Leicester, der vandt Championship og sikrede sig oprykning til Premier League, kan man aldrig vide sig sikker på, at klubben ikke henter en fuldgod konkurrent ind til danskeren, men sådan en udfordring ville den tidligere Brøndby-keeper ikke frygte, slår han fast. 

– Jeg er ikke bange for det, men det er en del af fodbold, så det byder jeg velkommen, hvis de har behov for at hente en ind. Hvis det sker, så tager jeg kampen op, afslutter han. 

Mads Hermansen har stadig sin første landskamp til gode, men håber altså på at gribe chancen, når Kasper Schmeichel stopper. 





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender opfordring til Superliga-træner

Norge – Senegal

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Jordan – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’