Banker på døren: Schmeichel spiller ikke for evigt

Mads Hermansen vil stille sig forrest i køen, så han bliver landsholdets førstemålmand, når Kasper Schmeichel en dag stiller støvlerne på hylden.



Mads Hermansen vil være førstemålmand på landsholdet.

I øjeblikket er Kasper Schmeichel førstevalget for det danske landshold, ligesom han også kommer til at være under den kommende EM-slutrunde, men den tidligere Leicester-keeper kan meget vel blive erstattet af en nuværende Leicester-keeper inden for en overskuelig fremtid. 

– Det er selvfølgelig også noget, jeg har i mit hoved, at Kasper spiller jo ikke for evigt, så jeg gør alt, hvad jeg kan for at stille mig forrest i køen, og vise, at det er mig, der skal have chancen efterfølgende, ligesom alle andre også gør. Det er mit primære fokus, at vise mig fra min bedste side på landsholdet, lyder det fra Mads Hermansen til Viaplay. 

Den tidligere Brøndby-keeper har da også haft en blændende sæson med Leicester, hvor han både på det individuelle plan og på klubplan har opnået store meritter i form at en plads på det officielle årets hold i Championship og en oprykning til Premier League.

– Jeg tror, at hvis jeg for et år siden havde skrevet ned, hvordan jeg håbede på, at det ville gå, så var det nok det her, jeg havde drømt om. Jeg kunne ikke skrive det bedre selv, så det er jo dejligt. 

Selvom Mads Hermansen har været en bærende kraft i Leicester, der vandt Championship og sikrede sig oprykning til Premier League, kan man aldrig vide sig sikker på, at klubben ikke henter en fuldgod konkurrent ind til danskeren, men sådan en udfordring ville den tidligere Brøndby-keeper ikke frygte, slår han fast. 

– Jeg er ikke bange for det, men det er en del af fodbold, så det byder jeg velkommen, hvis de har behov for at hente en ind. Hvis det sker, så tager jeg kampen op, afslutter han. 

Mads Hermansen har stadig sin første landskamp til gode, men håber altså på at gribe chancen, når Kasper Schmeichel stopper. 





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Kalder tronskifte i Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen