Mads Hermansen vil være førstemålmand på landsholdet.
I øjeblikket er Kasper Schmeichel førstevalget for det danske landshold, ligesom han også kommer til at være under den kommende EM-slutrunde, men den tidligere Leicester-keeper kan meget vel blive erstattet af en nuværende Leicester-keeper inden for en overskuelig fremtid.
– Det er selvfølgelig også noget, jeg har i mit hoved, at Kasper spiller jo ikke for evigt, så jeg gør alt, hvad jeg kan for at stille mig forrest i køen, og vise, at det er mig, der skal have chancen efterfølgende, ligesom alle andre også gør. Det er mit primære fokus, at vise mig fra min bedste side på landsholdet, lyder det fra Mads Hermansen til Viaplay.
Den tidligere Brøndby-keeper har da også haft en blændende sæson med Leicester, hvor han både på det individuelle plan og på klubplan har opnået store meritter i form at en plads på det officielle årets hold i Championship og en oprykning til Premier League.
– Jeg tror, at hvis jeg for et år siden havde skrevet ned, hvordan jeg håbede på, at det ville gå, så var det nok det her, jeg havde drømt om. Jeg kunne ikke skrive det bedre selv, så det er jo dejligt.
Selvom Mads Hermansen har været en bærende kraft i Leicester, der vandt Championship og sikrede sig oprykning til Premier League, kan man aldrig vide sig sikker på, at klubben ikke henter en fuldgod konkurrent ind til danskeren, men sådan en udfordring ville den tidligere Brøndby-keeper ikke frygte, slår han fast.
– Jeg er ikke bange for det, men det er en del af fodbold, så det byder jeg velkommen, hvis de har behov for at hente en ind. Hvis det sker, så tager jeg kampen op, afslutter han.
Mads Hermansen har stadig sin første landskamp til gode, men håber altså på at gribe chancen, når Kasper Schmeichel stopper.
LIVE
LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
– Niels Frederiksen er en legende!
LIGE NU