Carlsberg forlænger partnerskab med Liverpool

Carlsberg har allerede været sponsor hos Liverpool i 32 år, og nu forlænges samarbejdet med ti år mere.



I 1992 blev bryggerikoncernen Carlsberg hovedsponsor for Premier League-klubben Liverpool, og siden da har de to stået last og brast.

Det kommer de også til fremover, for parterne har offentliggjort, at samarbejdet fortsætter yderligere ti år frem til 2034.

– De seneste tre årtier har vi stået side om side i modgang og medgang og er blevet en del af hinandens DNA.

– Partnerskabet er dybt rodfæstet i vores fælles værdier, og vi er meget spændte på det næste årti, siger Louise Bach, der er direktør for globale sponsorater hos Carlsberg.

Carlsberg var hovedsponsor for Liverpool frem til 2010, og bryggeriets logo var derfor at finde på klubbens trøjer i 18 år.

Derfor havde Carlsberg også en andel i de tre cuptriumfer i 2001, hvor klubben både vandt ligacuppen, FA Cup og Uefa Cup.

Og Liverpool-fans glemmer formentlig heller ikke Champions League-finalen i Istanbul i 2005, hvor Liverpool vandt den afgørende straffesparkskonkurrence over AC Milan efter at have været bagud 0-3 efter de første 45 minutter af kampen.

Siden overtog banken Standard Chartered hovedsponsoratet, men Carlsberg har fortsat parløbet med Liverpool som klubbens officielle øl, og det vil den altså fortsat være frem til 2034.

Samarbejdet mellem Liverpool og Carlsberg er ifølge Liverpool allerede det længste partnerskab i Premier Leagues historie.

Carlsberg har undervejs blandt andet doneret en statue af klublegenden Bill Shankly, der står uden for Liverpools hjemmebane, Anfield.

Og i anledning af 25-års jubilæet for samarbejdet udviklede Carlsberg som en gimmick en særlig Liverpool-øl lavet af humle, der blev dyrket i et lokale, hvor der blev afspillet højdepunkter fra klubbens kampe på storskærme på væggene.



Trækker overskrifter i Sydkorea

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

– Det har man nok aldrig set før

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Her er alle VM-grupperne

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Her er alle VM-puljerne

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er Danmarks VM-gruppe

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Saver United-stjerne over

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

DBU giver fans fem års karantæne

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB