I 1992 blev bryggerikoncernen Carlsberg hovedsponsor for Premier League-klubben Liverpool, og siden da har de to stået last og brast.
Det kommer de også til fremover, for parterne har offentliggjort, at samarbejdet fortsætter yderligere ti år frem til 2034.
– De seneste tre årtier har vi stået side om side i modgang og medgang og er blevet en del af hinandens DNA.
– Partnerskabet er dybt rodfæstet i vores fælles værdier, og vi er meget spændte på det næste årti, siger Louise Bach, der er direktør for globale sponsorater hos Carlsberg.
Carlsberg var hovedsponsor for Liverpool frem til 2010, og bryggeriets logo var derfor at finde på klubbens trøjer i 18 år.
Derfor havde Carlsberg også en andel i de tre cuptriumfer i 2001, hvor klubben både vandt ligacuppen, FA Cup og Uefa Cup.
Og Liverpool-fans glemmer formentlig heller ikke Champions League-finalen i Istanbul i 2005, hvor Liverpool vandt den afgørende straffesparkskonkurrence over AC Milan efter at have været bagud 0-3 efter de første 45 minutter af kampen.
Siden overtog banken Standard Chartered hovedsponsoratet, men Carlsberg har fortsat parløbet med Liverpool som klubbens officielle øl, og det vil den altså fortsat være frem til 2034.
Samarbejdet mellem Liverpool og Carlsberg er ifølge Liverpool allerede det længste partnerskab i Premier Leagues historie.
Carlsberg har undervejs blandt andet doneret en statue af klublegenden Bill Shankly, der står uden for Liverpools hjemmebane, Anfield.
Og i anledning af 25-års jubilæet for samarbejdet udviklede Carlsberg som en gimmick en særlig Liverpool-øl lavet af humle, der blev dyrket i et lokale, hvor der blev afspillet højdepunkter fra klubbens kampe på storskærme på væggene.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
TRANSFER
FC Barcelona præsenterer stjerne
Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE