I 1992 blev bryggerikoncernen Carlsberg hovedsponsor for Premier League-klubben Liverpool, og siden da har de to stået last og brast.
Det kommer de også til fremover, for parterne har offentliggjort, at samarbejdet fortsætter yderligere ti år frem til 2034.
– De seneste tre årtier har vi stået side om side i modgang og medgang og er blevet en del af hinandens DNA.
– Partnerskabet er dybt rodfæstet i vores fælles værdier, og vi er meget spændte på det næste årti, siger Louise Bach, der er direktør for globale sponsorater hos Carlsberg.
Carlsberg var hovedsponsor for Liverpool frem til 2010, og bryggeriets logo var derfor at finde på klubbens trøjer i 18 år.
Derfor havde Carlsberg også en andel i de tre cuptriumfer i 2001, hvor klubben både vandt ligacuppen, FA Cup og Uefa Cup.
Og Liverpool-fans glemmer formentlig heller ikke Champions League-finalen i Istanbul i 2005, hvor Liverpool vandt den afgørende straffesparkskonkurrence over AC Milan efter at have været bagud 0-3 efter de første 45 minutter af kampen.
Siden overtog banken Standard Chartered hovedsponsoratet, men Carlsberg har fortsat parløbet med Liverpool som klubbens officielle øl, og det vil den altså fortsat være frem til 2034.
Samarbejdet mellem Liverpool og Carlsberg er ifølge Liverpool allerede det længste partnerskab i Premier Leagues historie.
Carlsberg har undervejs blandt andet doneret en statue af klublegenden Bill Shankly, der står uden for Liverpools hjemmebane, Anfield.
Og i anledning af 25-års jubilæet for samarbejdet udviklede Carlsberg som en gimmick en særlig Liverpool-øl lavet af humle, der blev dyrket i et lokale, hvor der blev afspillet højdepunkter fra klubbens kampe på storskærme på væggene.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
AVIS