Carlsberg forlænger partnerskab med Liverpool

Carlsberg har allerede været sponsor hos Liverpool i 32 år, og nu forlænges samarbejdet med ti år mere.



I 1992 blev bryggerikoncernen Carlsberg hovedsponsor for Premier League-klubben Liverpool, og siden da har de to stået last og brast.

Det kommer de også til fremover, for parterne har offentliggjort, at samarbejdet fortsætter yderligere ti år frem til 2034.

– De seneste tre årtier har vi stået side om side i modgang og medgang og er blevet en del af hinandens DNA.

– Partnerskabet er dybt rodfæstet i vores fælles værdier, og vi er meget spændte på det næste årti, siger Louise Bach, der er direktør for globale sponsorater hos Carlsberg.

Carlsberg var hovedsponsor for Liverpool frem til 2010, og bryggeriets logo var derfor at finde på klubbens trøjer i 18 år.

Derfor havde Carlsberg også en andel i de tre cuptriumfer i 2001, hvor klubben både vandt ligacuppen, FA Cup og Uefa Cup.

Og Liverpool-fans glemmer formentlig heller ikke Champions League-finalen i Istanbul i 2005, hvor Liverpool vandt den afgørende straffesparkskonkurrence over AC Milan efter at have været bagud 0-3 efter de første 45 minutter af kampen.

Siden overtog banken Standard Chartered hovedsponsoratet, men Carlsberg har fortsat parløbet med Liverpool som klubbens officielle øl, og det vil den altså fortsat være frem til 2034.

Samarbejdet mellem Liverpool og Carlsberg er ifølge Liverpool allerede det længste partnerskab i Premier Leagues historie.

Carlsberg har undervejs blandt andet doneret en statue af klublegenden Bill Shankly, der står uden for Liverpools hjemmebane, Anfield.

Og i anledning af 25-års jubilæet for samarbejdet udviklede Carlsberg som en gimmick en særlig Liverpool-øl lavet af humle, der blev dyrket i et lokale, hvor der blev afspillet højdepunkter fra klubbens kampe på storskærme på væggene.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Her er 16.-delsfinalerne til VM

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

USA – Bosnien-Hercegovina