I 1992 blev bryggerikoncernen Carlsberg hovedsponsor for Premier League-klubben Liverpool, og siden da har de to stået last og brast.
Det kommer de også til fremover, for parterne har offentliggjort, at samarbejdet fortsætter yderligere ti år frem til 2034.
– De seneste tre årtier har vi stået side om side i modgang og medgang og er blevet en del af hinandens DNA.
– Partnerskabet er dybt rodfæstet i vores fælles værdier, og vi er meget spændte på det næste årti, siger Louise Bach, der er direktør for globale sponsorater hos Carlsberg.
Carlsberg var hovedsponsor for Liverpool frem til 2010, og bryggeriets logo var derfor at finde på klubbens trøjer i 18 år.
Derfor havde Carlsberg også en andel i de tre cuptriumfer i 2001, hvor klubben både vandt ligacuppen, FA Cup og Uefa Cup.
Og Liverpool-fans glemmer formentlig heller ikke Champions League-finalen i Istanbul i 2005, hvor Liverpool vandt den afgørende straffesparkskonkurrence over AC Milan efter at have været bagud 0-3 efter de første 45 minutter af kampen.
Siden overtog banken Standard Chartered hovedsponsoratet, men Carlsberg har fortsat parløbet med Liverpool som klubbens officielle øl, og det vil den altså fortsat være frem til 2034.
Samarbejdet mellem Liverpool og Carlsberg er ifølge Liverpool allerede det længste partnerskab i Premier Leagues historie.
Carlsberg har undervejs blandt andet doneret en statue af klublegenden Bill Shankly, der står uden for Liverpools hjemmebane, Anfield.
Og i anledning af 25-års jubilæet for samarbejdet udviklede Carlsberg som en gimmick en særlig Liverpool-øl lavet af humle, der blev dyrket i et lokale, hvor der blev afspillet højdepunkter fra klubbens kampe på storskærme på væggene.
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER