Carlsberg vil lancere speciel øl til ære for Klopp

Carlsberg har en helt speciel øl på tegnebrættet, der har til formål at hylde den snart forhenværende Liverpool-træner, Jürgen Klopp.



Jürgen Klopp er en populær skikkelse i Liverpool, og det kommer nu også til udtryk på en helt speciel øl fra Carlsberg.

Liverpool vil nemlig lancere en øl, der dog ikke er for alle. Der vil nemlig kun blive solgt 491 flasker af øllen "Believers Brew". 

– Believers Brew er lavet som en hyldest til den afgående træner. Det er en 75 cl øl i et begrænset antal. Der bliver kun produceret og solgt 491 flasker af Believers Brew. En for hver kamp, som Klopp stod i spidsen for Liverpool. 

Den specielle øl er lavet i samarbejde med Erdinger Weissbräu, og på Liverpools hjemmeside fremgår det, at øllen bliver solgt på en auktion, hvor alt overskuddet går til LFC Foundation.

Auktionen begynder torsdag den 16.maj med bud startende fra fem pund. 

Hver eneste øl-flaske vil tilmed være forbundet med den respektive kamp, hvor Jürgen Klopp stod i spidsen for Liverpool.

Eksempelvis vil der på øl-flaske nummer 208 stå: "Liverpool 2-0 Tottenham Hotspur (Champions League final, june 2019)", da det var tyskerens kamp nummer 208 i spidsen for klubben. 

Navnet er til ære for Jürgen Klopps første pressemøde for Liverpool, hvor han blev citeret for at sige, at han ville gøre "doubters to believers".

Jürgen Klopps sidste kamp i spidsen for Liverpool bliver på søndag, hvor tyskeren også kan forvente en helt særlig hyldest, når Wolverhampton gæster Anfield. 







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF – Brøndby IF

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Paulinho tager hjem til Brasilien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Her er VM-turneringens hold

Viborg FF – OB

Nu taler Messi

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Sønderjyske – FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Han er VM’s bedste spiller