Jürgen Klopp er en populær skikkelse i Liverpool, og det kommer nu også til udtryk på en helt speciel øl fra Carlsberg.
Liverpool vil nemlig lancere en øl, der dog ikke er for alle. Der vil nemlig kun blive solgt 491 flasker af øllen "Believers Brew".
– Believers Brew er lavet som en hyldest til den afgående træner. Det er en 75 cl øl i et begrænset antal. Der bliver kun produceret og solgt 491 flasker af Believers Brew. En for hver kamp, som Klopp stod i spidsen for Liverpool.
Our official beer partner @carlsberg have collaborated with Erdinger Weissbräu to launch a special beer in celebration of Jürgen Klopp’s time at the club 🙌 #ad pic.twitter.com/yS5XSPyUu9
— Liverpool FC (@LFC) May 15, 2024
Den specielle øl er lavet i samarbejde med Erdinger Weissbräu, og på Liverpools hjemmeside fremgår det, at øllen bliver solgt på en auktion, hvor alt overskuddet går til LFC Foundation.
Auktionen begynder torsdag den 16.maj med bud startende fra fem pund.
Hver eneste øl-flaske vil tilmed være forbundet med den respektive kamp, hvor Jürgen Klopp stod i spidsen for Liverpool.
Eksempelvis vil der på øl-flaske nummer 208 stå: "Liverpool 2-0 Tottenham Hotspur (Champions League final, june 2019)", da det var tyskerens kamp nummer 208 i spidsen for klubben.
Navnet er til ære for Jürgen Klopps første pressemøde for Liverpool, hvor han blev citeret for at sige, at han ville gøre "doubters to believers".
Jürgen Klopps sidste kamp i spidsen for Liverpool bliver på søndag, hvor tyskeren også kan forvente en helt særlig hyldest, når Wolverhampton gæster Anfield.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Arsenal er i Champions League-finalen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki