Carlsberg vil lancere speciel øl til ære for Klopp

Carlsberg har en helt speciel øl på tegnebrættet, der har til formål at hylde den snart forhenværende Liverpool-træner, Jürgen Klopp.



Jürgen Klopp er en populær skikkelse i Liverpool, og det kommer nu også til udtryk på en helt speciel øl fra Carlsberg.

Liverpool vil nemlig lancere en øl, der dog ikke er for alle. Der vil nemlig kun blive solgt 491 flasker af øllen "Believers Brew". 

– Believers Brew er lavet som en hyldest til den afgående træner. Det er en 75 cl øl i et begrænset antal. Der bliver kun produceret og solgt 491 flasker af Believers Brew. En for hver kamp, som Klopp stod i spidsen for Liverpool. 

Den specielle øl er lavet i samarbejde med Erdinger Weissbräu, og på Liverpools hjemmeside fremgår det, at øllen bliver solgt på en auktion, hvor alt overskuddet går til LFC Foundation.

Auktionen begynder torsdag den 16.maj med bud startende fra fem pund. 

Hver eneste øl-flaske vil tilmed være forbundet med den respektive kamp, hvor Jürgen Klopp stod i spidsen for Liverpool.

Eksempelvis vil der på øl-flaske nummer 208 stå: "Liverpool 2-0 Tottenham Hotspur (Champions League final, june 2019)", da det var tyskerens kamp nummer 208 i spidsen for klubben. 

Navnet er til ære for Jürgen Klopps første pressemøde for Liverpool, hvor han blev citeret for at sige, at han ville gøre "doubters to believers".

Jürgen Klopps sidste kamp i spidsen for Liverpool bliver på søndag, hvor tyskeren også kan forvente en helt særlig hyldest, når Wolverhampton gæster Anfield. 







LIVE

LIVE: Skifter til FC Midtjylland

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Vil have dansk stjerne til Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’