Casemiro står til at få kongeløn i United

Ifølge The Athletic står Casemiro til at tjene det samme som David de Gea i Manchester United, hvilket vil gøre brasilianeren til en af de bedst betalte spillere i den engelske klub.



Rent sportsligt er Manchester United ikke den mest attraktive destination i disse dage, men den engelske storklub har andre ting at lokke med. 

Real Madrid-stjernen Casemiro meldes således på vej til Old Trafford, og ifølge mediet The Athletic har "De røde djævle" da også tilbudt den 30-årige brasilianer en særdeles lukrativ aftale. 

Således forlyder det, at Casemiro i Manchester United vil komme til at tjene det samme som David de Gea, der angiveligt har en ugeløn på over tre millioner kroner. 

Dermed vil brasilianeren blive blandt Manchester Uniteds absolut bedst betalte spillere, med Cristiano Ronaldo som undtagelsen. 

Ifølge The Athletic har Casemiro accepteret en fire-årig aftale med Manchester United, og der skulle være tale om en kontrakt, der i høj grad er præstationsbaseret. Blandt andet vil der være tale om en bonus, hvis Manchester United kvalificerer sig til Champions League. 

Ifølge The Athletic vil der for Casemiro være tale om en lille lønforhøjelse i forhold til det, han tjener i Real Madrid, mens brasilianeren dog løber ind i en lønnedgang, hvis Manchester United ikke kvalificerer sig til Champions League. 

Manchester United betaler i første omgang 446 millioner kroner for Casemiro, skriver The Athletic. Prisen kan dog stige til 520 millioner kroner, forlyder det. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Knuser transferrekord

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er danskers millionløn i Lazio

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor nedtur for Superliga-komet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dybt forundret over Superliga-flop

Medier jubler over USA’s nedtur

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

VM-spiller alvorligt skadet

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Bundesliga-klub henter FCM-emne

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Jagter dansk erstatning

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Stort FCK-talent er blevet solgt

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse