Chelsea bekræfter: Skal finde ny cheftræner

Chelsea skal igen på jagt efter en ny træner. Kontrakten med Mauricio Pochettino er blevet ophævet.



Det blev heller ikke Mauricio Pochettino, som atter kunne bringe Chelsea i spil til det engelske mesterskab. I hvert fald får han ikke chancen for det i næste sæson.

London-klubben og den argentinske cheftræner er blevet enige om at stoppe samarbejdet med øjeblikkelig virkning. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.

– På vegne af alle i Chelsea vil vi gerne udtrykke vores taknemmelighed over for Mauricio for hans arbejde i denne sæson, lyder en fælles udtalelse fra sportsdirektørerne Laurence Stewart og Paul Winstanley på Chelseas hjemmeside.

– Han vil altid være velkommen på Stamford Bridge, og vi ønsker ham alt det bedste med sin fremtidige trænergerning.

Pochettino kom til klubben forud for denne sæson på en toårig aftale. Men den er altså nu blevet afbrudt halvvejs.

– Tak til Chelseas ejerkreds og ledelse for chancen for at blive en del af denne fodboldklubs historie. Klubben er nu i en god forfatning til at kunne gøre sig gældende i Premier League og Europa de kommende år, siger Pochettino til klubbens hjemmeside.

Hans stab af assistenter forlader klubben sammen med ham.

Efter en sæson med store udsving på resultattiden endte Chelsea på sjettepladsen i Premier League. Det betyder også, at holdet ikke skal spille Champions League i næste sæson.

Chelsea har haft store problemer med at finde den rigtige træner de seneste sæsoner. Siden mesterskabet under Antonio Conte i sæsonen 2016/17 har holdet ikke for alvor været i nærheden af titlen.

Samtidig har man skiftet gevaldigt ud på trænerposten.

Siden Conte stoppede i sommeren 2018 har klubben skiftet cheftræner syv gange. Frank Lampard har i to omgange haft jobbet.

Pochettino har tidligere stået i spidsen for Espanyol, Southampton, Tottenham og Paris Saint-Germain.

/ritzau/





Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea




LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Arsenal skal til Danmark

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Sønderjyske – FC Midtjylland

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Randers kæmper sig tilbage to gange

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF