Det blev heller ikke Mauricio Pochettino, som atter kunne bringe Chelsea i spil til det engelske mesterskab. I hvert fald får han ikke chancen for det i næste sæson.
London-klubben og den argentinske cheftræner er blevet enige om at stoppe samarbejdet med øjeblikkelig virkning. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.
– På vegne af alle i Chelsea vil vi gerne udtrykke vores taknemmelighed over for Mauricio for hans arbejde i denne sæson, lyder en fælles udtalelse fra sportsdirektørerne Laurence Stewart og Paul Winstanley på Chelseas hjemmeside.
– Han vil altid være velkommen på Stamford Bridge, og vi ønsker ham alt det bedste med sin fremtidige trænergerning.
Pochettino kom til klubben forud for denne sæson på en toårig aftale. Men den er altså nu blevet afbrudt halvvejs.
– Tak til Chelseas ejerkreds og ledelse for chancen for at blive en del af denne fodboldklubs historie. Klubben er nu i en god forfatning til at kunne gøre sig gældende i Premier League og Europa de kommende år, siger Pochettino til klubbens hjemmeside.
Hans stab af assistenter forlader klubben sammen med ham.
Efter en sæson med store udsving på resultattiden endte Chelsea på sjettepladsen i Premier League. Det betyder også, at holdet ikke skal spille Champions League i næste sæson.
Chelsea har haft store problemer med at finde den rigtige træner de seneste sæsoner. Siden mesterskabet under Antonio Conte i sæsonen 2016/17 har holdet ikke for alvor været i nærheden af titlen.
Samtidig har man skiftet gevaldigt ud på trænerposten.
Siden Conte stoppede i sommeren 2018 har klubben skiftet cheftræner syv gange. Frank Lampard har i to omgange haft jobbet.
Pochettino har tidligere stået i spidsen for Espanyol, Southampton, Tottenham og Paris Saint-Germain.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Brian Riemer peger på tre årsager
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT