Det blev heller ikke Mauricio Pochettino, som atter kunne bringe Chelsea i spil til det engelske mesterskab. I hvert fald får han ikke chancen for det i næste sæson.
London-klubben og den argentinske cheftræner er blevet enige om at stoppe samarbejdet med øjeblikkelig virkning. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.
– På vegne af alle i Chelsea vil vi gerne udtrykke vores taknemmelighed over for Mauricio for hans arbejde i denne sæson, lyder en fælles udtalelse fra sportsdirektørerne Laurence Stewart og Paul Winstanley på Chelseas hjemmeside.
– Han vil altid være velkommen på Stamford Bridge, og vi ønsker ham alt det bedste med sin fremtidige trænergerning.
Pochettino kom til klubben forud for denne sæson på en toårig aftale. Men den er altså nu blevet afbrudt halvvejs.
– Tak til Chelseas ejerkreds og ledelse for chancen for at blive en del af denne fodboldklubs historie. Klubben er nu i en god forfatning til at kunne gøre sig gældende i Premier League og Europa de kommende år, siger Pochettino til klubbens hjemmeside.
Hans stab af assistenter forlader klubben sammen med ham.
Efter en sæson med store udsving på resultattiden endte Chelsea på sjettepladsen i Premier League. Det betyder også, at holdet ikke skal spille Champions League i næste sæson.
Chelsea har haft store problemer med at finde den rigtige træner de seneste sæsoner. Siden mesterskabet under Antonio Conte i sæsonen 2016/17 har holdet ikke for alvor været i nærheden af titlen.
Samtidig har man skiftet gevaldigt ud på trænerposten.
Siden Conte stoppede i sommeren 2018 har klubben skiftet cheftræner syv gange. Frank Lampard har i to omgange haft jobbet.
Pochettino har tidligere stået i spidsen for Espanyol, Southampton, Tottenham og Paris Saint-Germain.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER