Chelsea-boss talte over sig: Jeg røg i en fælde

Chelsea-bossen erklærer, at han lavede en bommert.



Chelsea har længe været meldt som en bejler til superstjernen Erling Braut Haaland, og der blev pustet nyt liv i de rygter tidligere på ugen.

Her kommenterede manager Thomas Tuchel således på den norske målmaskine over for Sport Bild. Chelsea-bossen afslørede blandt andet, at de til tider snakker om Erling Håland, og at de også gjorde det i sommer, men at en handel ikke virkede mulig.

Efterfølgende lød det blandt andet i sportsmediet Bild, at Dortmund var blevet sure over Thomas Tuchels kommentarer, og nu beklager den tyske manager også. 

– Jeg faldt i en fælde. Jeg fik en pris fra en avis i Tyskland. De gav mig denne pris og spurgte mig om en spiller, siger Thomas Tuchel ifølge Goal og fortsætter:

– Normalt taler jeg aldrig, aldrig, om andre klubbers spillere, for det gør jeg bare ikke. Vi lavede mere eller mindre sjov med det, men jeg burde have vidst bedre.

– For at lave sjov med det og være en sød fyr ved at besvare spørgsmålet …  Jeg spøgte om en angrebsduo med Romelu [Lukaku] i oktober, og det lyder så som om, vi kom med et tilbud. Det var konteksten, men jeg burde have vidst bedre.

Erling Braut Haaland ventes dog om ikke andet at forlade Borussia Dortmund efter den indeværende sæson, hvor Chelsea nævnes som en klub, der er varm efter stjernen. Det bliver dog ikke billigt at lokke nordmanden til – læs mere om hans lønkrav her.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Lössl stopper karrieren

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Mexico – Sydkorea

Skotland – Marokko

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Rundens hold – VM