Chelsea har længe været meldt som en bejler til superstjernen Erling Braut Haaland, og der blev pustet nyt liv i de rygter tidligere på ugen.
Her kommenterede manager Thomas Tuchel således på den norske målmaskine over for Sport Bild. Chelsea-bossen afslørede blandt andet, at de til tider snakker om Erling Håland, og at de også gjorde det i sommer, men at en handel ikke virkede mulig.
Efterfølgende lød det blandt andet i sportsmediet Bild, at Dortmund var blevet sure over Thomas Tuchels kommentarer, og nu beklager den tyske manager også.
– Jeg faldt i en fælde. Jeg fik en pris fra en avis i Tyskland. De gav mig denne pris og spurgte mig om en spiller, siger Thomas Tuchel ifølge Goal og fortsætter:
– Normalt taler jeg aldrig, aldrig, om andre klubbers spillere, for det gør jeg bare ikke. Vi lavede mere eller mindre sjov med det, men jeg burde have vidst bedre.
– For at lave sjov med det og være en sød fyr ved at besvare spørgsmålet … Jeg spøgte om en angrebsduo med Romelu [Lukaku] i oktober, og det lyder så som om, vi kom med et tilbud. Det var konteksten, men jeg burde have vidst bedre.
Erling Braut Haaland ventes dog om ikke andet at forlade Borussia Dortmund efter den indeværende sæson, hvor Chelsea nævnes som en klub, der er varm efter stjernen. Det bliver dog ikke billigt at lokke nordmanden til – læs mere om hans lønkrav her.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
