Chelsea har længe været meldt som en bejler til superstjernen Erling Braut Haaland, og der blev pustet nyt liv i de rygter tidligere på ugen.
Her kommenterede manager Thomas Tuchel således på den norske målmaskine over for Sport Bild. Chelsea-bossen afslørede blandt andet, at de til tider snakker om Erling Håland, og at de også gjorde det i sommer, men at en handel ikke virkede mulig.
Efterfølgende lød det blandt andet i sportsmediet Bild, at Dortmund var blevet sure over Thomas Tuchels kommentarer, og nu beklager den tyske manager også.
– Jeg faldt i en fælde. Jeg fik en pris fra en avis i Tyskland. De gav mig denne pris og spurgte mig om en spiller, siger Thomas Tuchel ifølge Goal og fortsætter:
– Normalt taler jeg aldrig, aldrig, om andre klubbers spillere, for det gør jeg bare ikke. Vi lavede mere eller mindre sjov med det, men jeg burde have vidst bedre.
– For at lave sjov med det og være en sød fyr ved at besvare spørgsmålet … Jeg spøgte om en angrebsduo med Romelu [Lukaku] i oktober, og det lyder så som om, vi kom med et tilbud. Det var konteksten, men jeg burde have vidst bedre.
Erling Braut Haaland ventes dog om ikke andet at forlade Borussia Dortmund efter den indeværende sæson, hvor Chelsea nævnes som en klub, der er varm efter stjernen. Det bliver dog ikke billigt at lokke nordmanden til – læs mere om hans lønkrav her.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
