Chelsea-boss talte over sig: Jeg røg i en fælde

Chelsea-bossen erklærer, at han lavede en bommert.



Chelsea har længe været meldt som en bejler til superstjernen Erling Braut Haaland, og der blev pustet nyt liv i de rygter tidligere på ugen.

Her kommenterede manager Thomas Tuchel således på den norske målmaskine over for Sport Bild. Chelsea-bossen afslørede blandt andet, at de til tider snakker om Erling Håland, og at de også gjorde det i sommer, men at en handel ikke virkede mulig.

Efterfølgende lød det blandt andet i sportsmediet Bild, at Dortmund var blevet sure over Thomas Tuchels kommentarer, og nu beklager den tyske manager også. 

– Jeg faldt i en fælde. Jeg fik en pris fra en avis i Tyskland. De gav mig denne pris og spurgte mig om en spiller, siger Thomas Tuchel ifølge Goal og fortsætter:

– Normalt taler jeg aldrig, aldrig, om andre klubbers spillere, for det gør jeg bare ikke. Vi lavede mere eller mindre sjov med det, men jeg burde have vidst bedre.

– For at lave sjov med det og være en sød fyr ved at besvare spørgsmålet …  Jeg spøgte om en angrebsduo med Romelu [Lukaku] i oktober, og det lyder så som om, vi kom med et tilbud. Det var konteksten, men jeg burde have vidst bedre.

Erling Braut Haaland ventes dog om ikke andet at forlade Borussia Dortmund efter den indeværende sæson, hvor Chelsea nævnes som en klub, der er varm efter stjernen. Det bliver dog ikke billigt at lokke nordmanden til – læs mere om hans lønkrav her.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Laudrup stopper på TV 2

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

– Schwartau-handel giver ingen mening

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Colombia – Ghana

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF