Chelsea-brok: Lav de økonomiske regler om

Det er reglernes problem, når Chelsea er nødt til at sælge en spiller som Conor Gallagher for at opfylde netop de regler.



For tiden er det en mulighed, at den engelske landsholdsspiller Conor Gallagher vil forlade Chelsea til fordel for Atletico Madrid. Dermed er endnu en spiller fra klubbens eget akademi på vej væk for dem.

Det har fået en del kritik fra klubbens fanbase, men overfor Sky Sports forklarer Chelseas nye cheftræner Enzo Maresca nu, hvordan det hænger sammen.

– Dette er ikke Chelseas problem. Det er reglernes problem, siger han om de lønloft-regler, der er for Premier League-klubberne.

Selv står det også klart for ham, hvad der nu må gøres.

– Klubberne er tvunget til at sælge spillere på grund af reglerne. Det er ikke et Chelsea-problem, det er et Premier League-problem. Intentionen fra Chelsea er ikke at sælge – men reglerne tvinger os i sidste ende til det. Jeg elsker, at (Francesco red.) Totti var i Roma i 20 år og var en en-klub mand, forklarer han og fortsætter:

– Jeg elsker det, vi elsker alle det. Det er reglerne. Min personlige mening er, at det er en skam, fordi vi alle kan lide at se en en-klub mand. Hvis vi vil fremme akademispillere – ja, ændr reglen, lyder det fra Maresca.

Foruden Gallagher er spillere som Lewis Hall, Billy Gilmour, Mason Mount, Ian Maatsen, Ruben Loftus-Cheek og Callum Hudson-Odoi også rykket videre fra Chelsea tidligere.

Prisen på Conor Gallagher forventes at blive på omkring 300 millioner kroner.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Iran – New Zealand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

AGF køber ham

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Spottet i København

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

De vil have Victor Nelsson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’