Chelsea fyrer direktør for upassende beskeder

Chelsea fyrer sin kommercielle direktør for upassende beskeder, bekræfter klubben.



For under en måned siden blev Damian Willoughby hyret som ny kommerciel direktør i Chelsea. Nu er han færdig i den engelske storklub.

Det bekræfter Chelsea over for avisen The Telegraph.

Det skyldes, at han – før ansættelsen i Chelsea – sendte upassende beskeder med seksuelt indhold til Catalina Kim, der er en såkaldt “football finance agent”. Ifølge Telegraph var det Catalina Kim, der også fortalte Chelsea om beskederne, mens hun ifølge avisen også fortalte klubben, at hun følte sig truet over telefonen af Willoughby, mens han arbejdede for Chelsea.

Og det har altså fået Chelsea til at afskedige den kommercielle direktør.

– Chelsea Football Club bekræfter, at klubben har opsagt kommerciel direktør Damian Willoughbys ansættelse med øjeblikkelig virkning.

– Beviser på upassende beskeder sendt af Mr. Willoughby, forud for hans ansættelse i Chelsea FC tidligere på måneden, er for nylig blevet leveret til og undersøgt af klubben. Selvom de blev sendt forud for hans ansættelse i klubben, er en sådan adfærd absolut i modstrid med det arbejdsmiljø og den virksomhedskultur, som er etableret af klubbens nye ejerskab.

– Klubbens ejere arbejder utrætteligt for at sætte og opnå de højeste standarder både på og uden for banen, og er fast besluttet på at etablere og pleje en kultur af gennemsigtighed, ansvarlighed, inklusivitet, mangfoldighed og muligheder. Klubben er forpligtet til at skabe et miljø, der inkarnerer disse værdier, skriver Chelsea i en besked til Telegraph.

Foruden beskeder med seksuelle hentydninger sendte Willoughby angiveligt også en video med seksuelt indhold. Den blev sendt to dage, før han blev ansat i Chelsea, lyder det fra Telegraph.  





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Her kan du se de danske hold i Europa

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Osula får stor rolle i Newcastle

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Viborg FF – OB