For under en måned siden blev Damian Willoughby hyret som ny kommerciel direktør i Chelsea. Nu er han færdig i den engelske storklub.
Det bekræfter Chelsea over for avisen The Telegraph.
Det skyldes, at han – før ansættelsen i Chelsea – sendte upassende beskeder med seksuelt indhold til Catalina Kim, der er en såkaldt “football finance agent”. Ifølge Telegraph var det Catalina Kim, der også fortalte Chelsea om beskederne, mens hun ifølge avisen også fortalte klubben, at hun følte sig truet over telefonen af Willoughby, mens han arbejdede for Chelsea.
Og det har altså fået Chelsea til at afskedige den kommercielle direktør.
– Chelsea Football Club bekræfter, at klubben har opsagt kommerciel direktør Damian Willoughbys ansættelse med øjeblikkelig virkning.
– Beviser på upassende beskeder sendt af Mr. Willoughby, forud for hans ansættelse i Chelsea FC tidligere på måneden, er for nylig blevet leveret til og undersøgt af klubben. Selvom de blev sendt forud for hans ansættelse i klubben, er en sådan adfærd absolut i modstrid med det arbejdsmiljø og den virksomhedskultur, som er etableret af klubbens nye ejerskab.
– Klubbens ejere arbejder utrætteligt for at sætte og opnå de højeste standarder både på og uden for banen, og er fast besluttet på at etablere og pleje en kultur af gennemsigtighed, ansvarlighed, inklusivitet, mangfoldighed og muligheder. Klubben er forpligtet til at skabe et miljø, der inkarnerer disse værdier, skriver Chelsea i en besked til Telegraph.
Foruden beskeder med seksuelle hentydninger sendte Willoughby angiveligt også en video med seksuelt indhold. Den blev sendt to dage, før han blev ansat i Chelsea, lyder det fra Telegraph.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys