Chelsea fyrer direktør for upassende beskeder

Chelsea fyrer sin kommercielle direktør for upassende beskeder, bekræfter klubben.



For under en måned siden blev Damian Willoughby hyret som ny kommerciel direktør i Chelsea. Nu er han færdig i den engelske storklub.

Det bekræfter Chelsea over for avisen The Telegraph.

Det skyldes, at han – før ansættelsen i Chelsea – sendte upassende beskeder med seksuelt indhold til Catalina Kim, der er en såkaldt “football finance agent”. Ifølge Telegraph var det Catalina Kim, der også fortalte Chelsea om beskederne, mens hun ifølge avisen også fortalte klubben, at hun følte sig truet over telefonen af Willoughby, mens han arbejdede for Chelsea.

Og det har altså fået Chelsea til at afskedige den kommercielle direktør.

– Chelsea Football Club bekræfter, at klubben har opsagt kommerciel direktør Damian Willoughbys ansættelse med øjeblikkelig virkning.

– Beviser på upassende beskeder sendt af Mr. Willoughby, forud for hans ansættelse i Chelsea FC tidligere på måneden, er for nylig blevet leveret til og undersøgt af klubben. Selvom de blev sendt forud for hans ansættelse i klubben, er en sådan adfærd absolut i modstrid med det arbejdsmiljø og den virksomhedskultur, som er etableret af klubbens nye ejerskab.

– Klubbens ejere arbejder utrætteligt for at sætte og opnå de højeste standarder både på og uden for banen, og er fast besluttet på at etablere og pleje en kultur af gennemsigtighed, ansvarlighed, inklusivitet, mangfoldighed og muligheder. Klubben er forpligtet til at skabe et miljø, der inkarnerer disse værdier, skriver Chelsea i en besked til Telegraph.

Foruden beskeder med seksuelle hentydninger sendte Willoughby angiveligt også en video med seksuelt indhold. Den blev sendt to dage, før han blev ansat i Chelsea, lyder det fra Telegraph.  







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

De er interesseret i Christian Eriksen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Forlader AGF – her er hans nye klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

PSG genvinder Champions League

Kan sikre millioner til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

– Ja, der var dialog med Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Roony vil væk

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

De er færdige i 1. division

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby