For under en måned siden blev Damian Willoughby hyret som ny kommerciel direktør i Chelsea. Nu er han færdig i den engelske storklub.
Det bekræfter Chelsea over for avisen The Telegraph.
Det skyldes, at han – før ansættelsen i Chelsea – sendte upassende beskeder med seksuelt indhold til Catalina Kim, der er en såkaldt “football finance agent”. Ifølge Telegraph var det Catalina Kim, der også fortalte Chelsea om beskederne, mens hun ifølge avisen også fortalte klubben, at hun følte sig truet over telefonen af Willoughby, mens han arbejdede for Chelsea.
Og det har altså fået Chelsea til at afskedige den kommercielle direktør.
– Chelsea Football Club bekræfter, at klubben har opsagt kommerciel direktør Damian Willoughbys ansættelse med øjeblikkelig virkning.
– Beviser på upassende beskeder sendt af Mr. Willoughby, forud for hans ansættelse i Chelsea FC tidligere på måneden, er for nylig blevet leveret til og undersøgt af klubben. Selvom de blev sendt forud for hans ansættelse i klubben, er en sådan adfærd absolut i modstrid med det arbejdsmiljø og den virksomhedskultur, som er etableret af klubbens nye ejerskab.
– Klubbens ejere arbejder utrætteligt for at sætte og opnå de højeste standarder både på og uden for banen, og er fast besluttet på at etablere og pleje en kultur af gennemsigtighed, ansvarlighed, inklusivitet, mangfoldighed og muligheder. Klubben er forpligtet til at skabe et miljø, der inkarnerer disse værdier, skriver Chelsea i en besked til Telegraph.
Foruden beskeder med seksuelle hentydninger sendte Willoughby angiveligt også en video med seksuelt indhold. Den blev sendt to dage, før han blev ansat i Chelsea, lyder det fra Telegraph.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
AVIS