For under en måned siden blev Damian Willoughby hyret som ny kommerciel direktør i Chelsea. Nu er han færdig i den engelske storklub.
Det bekræfter Chelsea over for avisen The Telegraph.
Det skyldes, at han – før ansættelsen i Chelsea – sendte upassende beskeder med seksuelt indhold til Catalina Kim, der er en såkaldt “football finance agent”. Ifølge Telegraph var det Catalina Kim, der også fortalte Chelsea om beskederne, mens hun ifølge avisen også fortalte klubben, at hun følte sig truet over telefonen af Willoughby, mens han arbejdede for Chelsea.
Og det har altså fået Chelsea til at afskedige den kommercielle direktør.
– Chelsea Football Club bekræfter, at klubben har opsagt kommerciel direktør Damian Willoughbys ansættelse med øjeblikkelig virkning.
– Beviser på upassende beskeder sendt af Mr. Willoughby, forud for hans ansættelse i Chelsea FC tidligere på måneden, er for nylig blevet leveret til og undersøgt af klubben. Selvom de blev sendt forud for hans ansættelse i klubben, er en sådan adfærd absolut i modstrid med det arbejdsmiljø og den virksomhedskultur, som er etableret af klubbens nye ejerskab.
– Klubbens ejere arbejder utrætteligt for at sætte og opnå de højeste standarder både på og uden for banen, og er fast besluttet på at etablere og pleje en kultur af gennemsigtighed, ansvarlighed, inklusivitet, mangfoldighed og muligheder. Klubben er forpligtet til at skabe et miljø, der inkarnerer disse værdier, skriver Chelsea i en besked til Telegraph.
Foruden beskeder med seksuelle hentydninger sendte Willoughby angiveligt også en video med seksuelt indhold. Den blev sendt to dage, før han blev ansat i Chelsea, lyder det fra Telegraph.
LIVE
TransferLIVE: ‘Handlen lukkes’ – dansker skifter
Voldsom kritik af FIFAs planer
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADETS DOM