Leicester tabte i går to point i overtiden imod Watford, hvorfor Chelsea i dag var ekstra opsatte på at besejre Aston Villa, da det ville give dem muligheden for at formindske hullet til tredjepladsen til blot tre point.
Aston Villa, der også havde vigtige point at spille om, havde omvendt ikke tænkt sig at gøre livet nemt for The Blues. Det var specielt første halvleg et eksempel på.
Chelsea var mest på bolden og kom også til flest afslutninger, men det var alligevel en tæt affære, der både så hjemmeholdets John McGinn og Chelseas Mason Mount være tæt på at bringe sit hold foran i kampens første halve time.
Trods de forspildte chancer skulle det dog ikke ende målløst ved pausen. Det sørgede Villa-forsvareren Kourtney Hause for, da han efter noget klumpspil i Chelseas felt formåede at sende sit hold bedst muligt til pause.
Nok gik Chelsea i chok til pause, men The Blues virkede alt andet end chokerede fra anden halvlegs start, hvor de dominerede på alle parametre.
Det belønnede sig i efter en times spild, hvor et perfekt indlæg fra Azpilicueta havnede på indersiden af Christian Pulisic, der hamrede Chelsea på lige vilkår.
Derfra var det forventet at Aston Villa ville pakke sig ned og forsøge at klamre sig til det ene point, men det nåede aldrig så langt. For blot to minutter senere kom Olivier Giroud på tavlen efter endnu et Azpilicueta-oplæg, og pludselig var Chelsea på sejrskurs.
Hjemmeholdet fandt aldrig frem til et modsvar, hvilket så Chelsea i ro og mag køre sejren hjem. 2-1 stod det på måltavlen ved dommerens slutfløjt.
Chelsea ligger stadig nummer fire, men nu med kun tre point op til tredjepladsen. Aston Villa roder rundt på en 19. plads med 26 point.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
