Leicester tabte i går to point i overtiden imod Watford, hvorfor Chelsea i dag var ekstra opsatte på at besejre Aston Villa, da det ville give dem muligheden for at formindske hullet til tredjepladsen til blot tre point.
Aston Villa, der også havde vigtige point at spille om, havde omvendt ikke tænkt sig at gøre livet nemt for The Blues. Det var specielt første halvleg et eksempel på.
Chelsea var mest på bolden og kom også til flest afslutninger, men det var alligevel en tæt affære, der både så hjemmeholdets John McGinn og Chelseas Mason Mount være tæt på at bringe sit hold foran i kampens første halve time.
Trods de forspildte chancer skulle det dog ikke ende målløst ved pausen. Det sørgede Villa-forsvareren Kourtney Hause for, da han efter noget klumpspil i Chelseas felt formåede at sende sit hold bedst muligt til pause.
Nok gik Chelsea i chok til pause, men The Blues virkede alt andet end chokerede fra anden halvlegs start, hvor de dominerede på alle parametre.
Det belønnede sig i efter en times spild, hvor et perfekt indlæg fra Azpilicueta havnede på indersiden af Christian Pulisic, der hamrede Chelsea på lige vilkår.
Derfra var det forventet at Aston Villa ville pakke sig ned og forsøge at klamre sig til det ene point, men det nåede aldrig så langt. For blot to minutter senere kom Olivier Giroud på tavlen efter endnu et Azpilicueta-oplæg, og pludselig var Chelsea på sejrskurs.
Hjemmeholdet fandt aldrig frem til et modsvar, hvilket så Chelsea i ro og mag køre sejren hjem. 2-1 stod det på måltavlen ved dommerens slutfløjt.
Chelsea ligger stadig nummer fire, men nu med kun tre point op til tredjepladsen. Aston Villa roder rundt på en 19. plads med 26 point.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
