Leicester tabte i går to point i overtiden imod Watford, hvorfor Chelsea i dag var ekstra opsatte på at besejre Aston Villa, da det ville give dem muligheden for at formindske hullet til tredjepladsen til blot tre point.
Aston Villa, der også havde vigtige point at spille om, havde omvendt ikke tænkt sig at gøre livet nemt for The Blues. Det var specielt første halvleg et eksempel på.
Chelsea var mest på bolden og kom også til flest afslutninger, men det var alligevel en tæt affære, der både så hjemmeholdets John McGinn og Chelseas Mason Mount være tæt på at bringe sit hold foran i kampens første halve time.
Trods de forspildte chancer skulle det dog ikke ende målløst ved pausen. Det sørgede Villa-forsvareren Kourtney Hause for, da han efter noget klumpspil i Chelseas felt formåede at sende sit hold bedst muligt til pause.
Nok gik Chelsea i chok til pause, men The Blues virkede alt andet end chokerede fra anden halvlegs start, hvor de dominerede på alle parametre.
Det belønnede sig i efter en times spild, hvor et perfekt indlæg fra Azpilicueta havnede på indersiden af Christian Pulisic, der hamrede Chelsea på lige vilkår.
Derfra var det forventet at Aston Villa ville pakke sig ned og forsøge at klamre sig til det ene point, men det nåede aldrig så langt. For blot to minutter senere kom Olivier Giroud på tavlen efter endnu et Azpilicueta-oplæg, og pludselig var Chelsea på sejrskurs.
Hjemmeholdet fandt aldrig frem til et modsvar, hvilket så Chelsea i ro og mag køre sejren hjem. 2-1 stod det på måltavlen ved dommerens slutfløjt.
Chelsea ligger stadig nummer fire, men nu med kun tre point op til tredjepladsen. Aston Villa roder rundt på en 19. plads med 26 point.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
