Chelsea slog Aston Villa efter comeback i anden halvleg

Chelsea vandt her til aften 2-1 på udebane imod Aston Villa.



Leicester tabte i går to point i overtiden imod Watford, hvorfor Chelsea i dag var ekstra opsatte på at besejre Aston Villa, da det ville give dem muligheden for at formindske hullet til tredjepladsen til blot tre point.

Aston Villa, der også havde vigtige point at spille om, havde omvendt ikke tænkt sig at gøre livet nemt for The Blues. Det var specielt første halvleg et eksempel på.

Chelsea var mest på bolden og kom også til flest afslutninger, men det var alligevel en tæt affære, der både så hjemmeholdets John McGinn og Chelseas Mason Mount være tæt på at bringe sit hold foran i kampens første halve time.

Trods de forspildte chancer skulle det dog ikke ende målløst ved pausen. Det sørgede Villa-forsvareren Kourtney Hause for, da han efter noget klumpspil i Chelseas felt formåede at sende sit hold bedst muligt til pause.

Nok gik Chelsea i chok til pause, men The Blues virkede alt andet end chokerede fra anden halvlegs start, hvor de dominerede på alle parametre.

Det belønnede sig i efter en times spild, hvor et perfekt indlæg fra Azpilicueta havnede på indersiden af Christian Pulisic, der hamrede Chelsea på lige vilkår.

Derfra var det forventet at Aston Villa ville pakke sig ned og forsøge at klamre sig til det ene point, men det nåede aldrig så langt. For blot to minutter senere kom Olivier Giroud på tavlen efter endnu et Azpilicueta-oplæg, og pludselig var Chelsea på sejrskurs.

Hjemmeholdet fandt aldrig frem til et modsvar, hvilket så Chelsea i ro og mag køre sejren hjem. 2-1 stod det på måltavlen ved dommerens slutfløjt.

Chelsea ligger stadig nummer fire, men nu med kun tre point op til tredjepladsen. Aston Villa roder rundt på en 19. plads med 26 point.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Bombe på vej i Real Madrid?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Kalder tronskifte i Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mulig Kasper Schmeichel-kovending