Chelsea stikker af på tredjepladsen med sejr over nedrykkede Norwich

Chelsea er nu fire point fri af fjerde- og femtepladsen, efter The Blues i dag slog Norwich med 1-0 på Stamford Bridge.



Chelsea tog her til aften imod allerede nedrykkede Norwich, der ikke havde tilvundet et eneste point, siden genstarten af sæsonen.

Dette var belejligt for hjemmeholdet, der for alt i verden skulle bruge en sejr for at stikke af på tredjepladsen og i det større billede sætte sig i en god position for at havne i top fire, der særdeles vigtigt kaster en Champions League-billet af sig.

Det var fra kampens start allerede meget tydeligt, hvem der havde mest og spille for og frem for alt, hvilket hold, der besad mest kvalitet. Chelsea var klart mest på bolden, mens Norwich sjældent bød på noget offensivt.

Faktisk stod The Canaries ikke noteret for et eneste målforsøg ved første halvlegs sidste fløjt, mens det var lige før, at hjemmeholdet ligeledes måtte gå uforløste til pause.

For godt nok havde Chelsea haft 11 målforsøg, men ingen af dem havde resulteret i en scoring – i hvert fald ikke indtil det tredje tillægsminut.

Her dukkede Olivier Giroud pludselig op på eminent indlæg af Christian Pulisic, og så kunne franskmanden sende The Blues på sejrskurs sekunder inden, der blev fløjtet til halvleg.

Hvor man så kunne håbe på, at Chelsea derfra ville skrue tempoet op og underholde med nogle scoringer, så måtte man i stedet se skuffende til.

Trods enkelte muligheder, var Chelsea nemlig ikke just livlige eller målsøgende, mens Norwich ikke magtede at udfordre Kepa Arrizabalaga i Chelsea-buret.

Dermed endte det 1-0, hvilket sender Chelsea op på 63 point, mens Leicester og Manchester United ligger på fjerde- og femtepladsen med 59 point – begge med en kamp i hånden.

Se top seks-stillingen her:





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Panama – England



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kroatien – Ghana

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag