Chelsea stikker af på tredjepladsen med sejr over nedrykkede Norwich

Chelsea er nu fire point fri af fjerde- og femtepladsen, efter The Blues i dag slog Norwich med 1-0 på Stamford Bridge.



Chelsea tog her til aften imod allerede nedrykkede Norwich, der ikke havde tilvundet et eneste point, siden genstarten af sæsonen.

Dette var belejligt for hjemmeholdet, der for alt i verden skulle bruge en sejr for at stikke af på tredjepladsen og i det større billede sætte sig i en god position for at havne i top fire, der særdeles vigtigt kaster en Champions League-billet af sig.

Det var fra kampens start allerede meget tydeligt, hvem der havde mest og spille for og frem for alt, hvilket hold, der besad mest kvalitet. Chelsea var klart mest på bolden, mens Norwich sjældent bød på noget offensivt.

Faktisk stod The Canaries ikke noteret for et eneste målforsøg ved første halvlegs sidste fløjt, mens det var lige før, at hjemmeholdet ligeledes måtte gå uforløste til pause.

For godt nok havde Chelsea haft 11 målforsøg, men ingen af dem havde resulteret i en scoring – i hvert fald ikke indtil det tredje tillægsminut.

Her dukkede Olivier Giroud pludselig op på eminent indlæg af Christian Pulisic, og så kunne franskmanden sende The Blues på sejrskurs sekunder inden, der blev fløjtet til halvleg.

Hvor man så kunne håbe på, at Chelsea derfra ville skrue tempoet op og underholde med nogle scoringer, så måtte man i stedet se skuffende til.

Trods enkelte muligheder, var Chelsea nemlig ikke just livlige eller målsøgende, mens Norwich ikke magtede at udfordre Kepa Arrizabalaga i Chelsea-buret.

Dermed endte det 1-0, hvilket sender Chelsea op på 63 point, mens Leicester og Manchester United ligger på fjerde- og femtepladsen med 59 point – begge med en kamp i hånden.

Se top seks-stillingen her:





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FC København – Lyngby BK

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

AGF – Brøndby IF

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Viborg FF – OB

På blokken til stort landstrænerjob

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Spår FCK-fiasko

Sønderjyske – FC Midtjylland