Chelsea tog her til aften imod allerede nedrykkede Norwich, der ikke havde tilvundet et eneste point, siden genstarten af sæsonen.
Dette var belejligt for hjemmeholdet, der for alt i verden skulle bruge en sejr for at stikke af på tredjepladsen og i det større billede sætte sig i en god position for at havne i top fire, der særdeles vigtigt kaster en Champions League-billet af sig.
Det var fra kampens start allerede meget tydeligt, hvem der havde mest og spille for og frem for alt, hvilket hold, der besad mest kvalitet. Chelsea var klart mest på bolden, mens Norwich sjældent bød på noget offensivt.
Faktisk stod The Canaries ikke noteret for et eneste målforsøg ved første halvlegs sidste fløjt, mens det var lige før, at hjemmeholdet ligeledes måtte gå uforløste til pause.
For godt nok havde Chelsea haft 11 målforsøg, men ingen af dem havde resulteret i en scoring – i hvert fald ikke indtil det tredje tillægsminut.
Her dukkede Olivier Giroud pludselig op på eminent indlæg af Christian Pulisic, og så kunne franskmanden sende The Blues på sejrskurs sekunder inden, der blev fløjtet til halvleg.
Hvor man så kunne håbe på, at Chelsea derfra ville skrue tempoet op og underholde med nogle scoringer, så måtte man i stedet se skuffende til.
Trods enkelte muligheder, var Chelsea nemlig ikke just livlige eller målsøgende, mens Norwich ikke magtede at udfordre Kepa Arrizabalaga i Chelsea-buret.
Dermed endte det 1-0, hvilket sender Chelsea op på 63 point, mens Leicester og Manchester United ligger på fjerde- og femtepladsen med 59 point – begge med en kamp i hånden.
Se top seks-stillingen her:
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
Chok – henter første VM-point nogensinde
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT
Sverige – Tunesien
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
