Chelsea stikker af på tredjepladsen med sejr over nedrykkede Norwich

Chelsea er nu fire point fri af fjerde- og femtepladsen, efter The Blues i dag slog Norwich med 1-0 på Stamford Bridge.



Chelsea tog her til aften imod allerede nedrykkede Norwich, der ikke havde tilvundet et eneste point, siden genstarten af sæsonen.

Dette var belejligt for hjemmeholdet, der for alt i verden skulle bruge en sejr for at stikke af på tredjepladsen og i det større billede sætte sig i en god position for at havne i top fire, der særdeles vigtigt kaster en Champions League-billet af sig.

Det var fra kampens start allerede meget tydeligt, hvem der havde mest og spille for og frem for alt, hvilket hold, der besad mest kvalitet. Chelsea var klart mest på bolden, mens Norwich sjældent bød på noget offensivt.

Faktisk stod The Canaries ikke noteret for et eneste målforsøg ved første halvlegs sidste fløjt, mens det var lige før, at hjemmeholdet ligeledes måtte gå uforløste til pause.

For godt nok havde Chelsea haft 11 målforsøg, men ingen af dem havde resulteret i en scoring – i hvert fald ikke indtil det tredje tillægsminut.

Her dukkede Olivier Giroud pludselig op på eminent indlæg af Christian Pulisic, og så kunne franskmanden sende The Blues på sejrskurs sekunder inden, der blev fløjtet til halvleg.

Hvor man så kunne håbe på, at Chelsea derfra ville skrue tempoet op og underholde med nogle scoringer, så måtte man i stedet se skuffende til.

Trods enkelte muligheder, var Chelsea nemlig ikke just livlige eller målsøgende, mens Norwich ikke magtede at udfordre Kepa Arrizabalaga i Chelsea-buret.

Dermed endte det 1-0, hvilket sender Chelsea op på 63 point, mens Leicester og Manchester United ligger på fjerde- og femtepladsen med 59 point – begge med en kamp i hånden.

Se top seks-stillingen her:





Michael Laudrup betaget: En gave! 




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Snart kan det give rødt kort

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Har aldrig set lignende

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson svært utilfreds

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Skidt nyt om Lukas Lerager

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Atletico Madrid – Arsenal