Chelsea stikker af på tredjepladsen med sejr over nedrykkede Norwich

Chelsea er nu fire point fri af fjerde- og femtepladsen, efter The Blues i dag slog Norwich med 1-0 på Stamford Bridge.



Chelsea tog her til aften imod allerede nedrykkede Norwich, der ikke havde tilvundet et eneste point, siden genstarten af sæsonen.

Dette var belejligt for hjemmeholdet, der for alt i verden skulle bruge en sejr for at stikke af på tredjepladsen og i det større billede sætte sig i en god position for at havne i top fire, der særdeles vigtigt kaster en Champions League-billet af sig.

Det var fra kampens start allerede meget tydeligt, hvem der havde mest og spille for og frem for alt, hvilket hold, der besad mest kvalitet. Chelsea var klart mest på bolden, mens Norwich sjældent bød på noget offensivt.

Faktisk stod The Canaries ikke noteret for et eneste målforsøg ved første halvlegs sidste fløjt, mens det var lige før, at hjemmeholdet ligeledes måtte gå uforløste til pause.

For godt nok havde Chelsea haft 11 målforsøg, men ingen af dem havde resulteret i en scoring – i hvert fald ikke indtil det tredje tillægsminut.

Her dukkede Olivier Giroud pludselig op på eminent indlæg af Christian Pulisic, og så kunne franskmanden sende The Blues på sejrskurs sekunder inden, der blev fløjtet til halvleg.

Hvor man så kunne håbe på, at Chelsea derfra ville skrue tempoet op og underholde med nogle scoringer, så måtte man i stedet se skuffende til.

Trods enkelte muligheder, var Chelsea nemlig ikke just livlige eller målsøgende, mens Norwich ikke magtede at udfordre Kepa Arrizabalaga i Chelsea-buret.

Dermed endte det 1-0, hvilket sender Chelsea op på 63 point, mens Leicester og Manchester United ligger på fjerde- og femtepladsen med 59 point – begge med en kamp i hånden.

Se top seks-stillingen her:





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

En vild energibombe er kommet til Superligaen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Arsenal jagter Spurs-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona