Chelsea stikker af på tredjepladsen med sejr over nedrykkede Norwich

Chelsea er nu fire point fri af fjerde- og femtepladsen, efter The Blues i dag slog Norwich med 1-0 på Stamford Bridge.



Chelsea tog her til aften imod allerede nedrykkede Norwich, der ikke havde tilvundet et eneste point, siden genstarten af sæsonen.

Dette var belejligt for hjemmeholdet, der for alt i verden skulle bruge en sejr for at stikke af på tredjepladsen og i det større billede sætte sig i en god position for at havne i top fire, der særdeles vigtigt kaster en Champions League-billet af sig.

Det var fra kampens start allerede meget tydeligt, hvem der havde mest og spille for og frem for alt, hvilket hold, der besad mest kvalitet. Chelsea var klart mest på bolden, mens Norwich sjældent bød på noget offensivt.

Faktisk stod The Canaries ikke noteret for et eneste målforsøg ved første halvlegs sidste fløjt, mens det var lige før, at hjemmeholdet ligeledes måtte gå uforløste til pause.

For godt nok havde Chelsea haft 11 målforsøg, men ingen af dem havde resulteret i en scoring – i hvert fald ikke indtil det tredje tillægsminut.

Her dukkede Olivier Giroud pludselig op på eminent indlæg af Christian Pulisic, og så kunne franskmanden sende The Blues på sejrskurs sekunder inden, der blev fløjtet til halvleg.

Hvor man så kunne håbe på, at Chelsea derfra ville skrue tempoet op og underholde med nogle scoringer, så måtte man i stedet se skuffende til.

Trods enkelte muligheder, var Chelsea nemlig ikke just livlige eller målsøgende, mens Norwich ikke magtede at udfordre Kepa Arrizabalaga i Chelsea-buret.

Dermed endte det 1-0, hvilket sender Chelsea op på 63 point, mens Leicester og Manchester United ligger på fjerde- og femtepladsen med 59 point – begge med en kamp i hånden.

Se top seks-stillingen her:





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Her kan du se Norge mod Senegal

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Frankrig – Irak

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Et skridt tættere Englands største stadion



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Lurer på Superliga-stjerne

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Conrad Harder får argentinsk chef

Norge – Senegal

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Usbekistan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Superliga-boss med spændende transfermelding