Jorginho har haft et pænt godt år.
Først vandt han Champions League med Chelsea. Så vandt han europamesterskaberne med Italien. Og så blev han kåret til årets spiller af UEFA.
Trofæet som årets spiller blev Jorginho overbragt tirsdag aften af UEFA’s præsident i forbindelse med Chelseas kamp mod Zenit i Champions League, og efterfølgende greb han chancen til at stikke lidt til Rio Ferdinand. Det skriver Daily Mail.
Stjernespilleren har på det sociale medie Instagram delt et klip fra 2019, hvor Rio Ferdinand kritiserer ham. Herefter klippes der direkte over til, at midtbanespilleren får overrakt UEFA-prisen som årets spiller.
– Han får ingen assists, han er ikke en stærk forsvarsspiller. Når en kamp bliver sådan her mod de store hold, bliver han overrumplet på midtbanen, og han kan ikke løbe, lød kritikken fra Rio Ferdinand i klippet.
Se videoen her (artiklen fortsætter efter opslaget…):
Takker kritikere
Tidligere har Jorginho også talt om, at han motiveres af den kritik, han har modtaget.
– Vi husker alle, hvad de sagde, ikke? Jeg var for langsom. Jeg var for svag. Jeg var Sarris søn (cheftræner Maurizio Sarri, red.). Mand, det gjorde mig så vred. Men hør, de undervurderede mig. Jeg har haft en turbulent start på hver klub, jeg har været hos. Hver klub. Det er utroligt.
– Da jeg kom til Verona, var der ingen, der ville have mig. De udlejede mig til fjerde division. Ingen ville have mig der heller. Men jeg blev ved med at arbejde, og jeg vandt respekten. Jeg tog tilbage til Verona, og vi rykkede op til Serie A.
– Jeg havde også et hårdt år i Napoli, og så kom Sarri og ændrede alt. Så Chelsea-tingene? Pyt! Jeg brugte bare kritikken som brændstof. Jeg tænkte, ”Disse mennesker bliver flove.” Og nu sidder jeg her med en Europa League-titel og en Champions League-titel. Så til alle kritikere vil jeg bare sige en ting: Tak skal I have, skrev Jorginho tidligere på året i The Player’s Tribune.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Holland – Sverige
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Sønderjyske køber ny cheftræner
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED
