Chelsea-stjerne stikker til engelsk legende

Den italienske stjernespiller stikker til den engelske legende, efter at han tirsdag fik overdraget prisen som årets spiller af UEFA.



Jorginho har haft et pænt godt år.

Først vandt han Champions League med Chelsea. Så vandt han europamesterskaberne med Italien. Og så blev han kåret til årets spiller af UEFA.

Trofæet som årets spiller blev Jorginho overbragt tirsdag aften af UEFA’s præsident i forbindelse med Chelseas kamp mod Zenit i Champions League, og efterfølgende greb han chancen til at stikke lidt til Rio Ferdinand. Det skriver Daily Mail.

Stjernespilleren har på det sociale medie Instagram delt et klip fra 2019, hvor Rio Ferdinand kritiserer ham. Herefter klippes der direkte over til, at midtbanespilleren får overrakt UEFA-prisen som årets spiller.

– Han får ingen assists, han er ikke en stærk forsvarsspiller. Når en kamp bliver sådan her mod de store hold, bliver han overrumplet på midtbanen, og han kan ikke løbe, lød kritikken fra Rio Ferdinand i klippet.

Se videoen her (artiklen fortsætter efter opslaget…):

Takker kritikere
Tidligere har Jorginho også talt om, at han motiveres af den kritik, han har modtaget.

– Vi husker alle, hvad de sagde, ikke? Jeg var for langsom. Jeg var for svag. Jeg var Sarris søn (cheftræner Maurizio Sarri, red.). Mand, det gjorde mig så vred. Men hør, de undervurderede mig. Jeg har haft en turbulent start på hver klub, jeg har været hos. Hver klub. Det er utroligt.

– Da jeg kom til Verona, var der ingen, der ville have mig. De udlejede mig til fjerde division. Ingen ville have mig der heller. Men jeg blev ved med at arbejde, og jeg vandt respekten. Jeg tog tilbage til Verona, og vi rykkede op til Serie A.

– Jeg havde også et hårdt år i Napoli, og så kom Sarri og ændrede alt. Så Chelsea-tingene? Pyt! Jeg brugte bare kritikken som brændstof. Jeg tænkte, ”Disse mennesker bliver flove.” Og nu sidder jeg her med en Europa League-titel og en Champions League-titel. Så til alle kritikere vil jeg bare sige en ting: Tak skal I have, skrev Jorginho tidligere på året i The Player’s Tribune. 





LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Braithwaite del af stor transferplan

Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Overbevisende: To chok i Parken

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller