Chelsea-stjerne stikker til engelsk legende

Den italienske stjernespiller stikker til den engelske legende, efter at han tirsdag fik overdraget prisen som årets spiller af UEFA.



Jorginho har haft et pænt godt år.

Først vandt han Champions League med Chelsea. Så vandt han europamesterskaberne med Italien. Og så blev han kåret til årets spiller af UEFA.

Trofæet som årets spiller blev Jorginho overbragt tirsdag aften af UEFA’s præsident i forbindelse med Chelseas kamp mod Zenit i Champions League, og efterfølgende greb han chancen til at stikke lidt til Rio Ferdinand. Det skriver Daily Mail.

Stjernespilleren har på det sociale medie Instagram delt et klip fra 2019, hvor Rio Ferdinand kritiserer ham. Herefter klippes der direkte over til, at midtbanespilleren får overrakt UEFA-prisen som årets spiller.

– Han får ingen assists, han er ikke en stærk forsvarsspiller. Når en kamp bliver sådan her mod de store hold, bliver han overrumplet på midtbanen, og han kan ikke løbe, lød kritikken fra Rio Ferdinand i klippet.

Se videoen her (artiklen fortsætter efter opslaget…):

Takker kritikere
Tidligere har Jorginho også talt om, at han motiveres af den kritik, han har modtaget.

– Vi husker alle, hvad de sagde, ikke? Jeg var for langsom. Jeg var for svag. Jeg var Sarris søn (cheftræner Maurizio Sarri, red.). Mand, det gjorde mig så vred. Men hør, de undervurderede mig. Jeg har haft en turbulent start på hver klub, jeg har været hos. Hver klub. Det er utroligt.

– Da jeg kom til Verona, var der ingen, der ville have mig. De udlejede mig til fjerde division. Ingen ville have mig der heller. Men jeg blev ved med at arbejde, og jeg vandt respekten. Jeg tog tilbage til Verona, og vi rykkede op til Serie A.

– Jeg havde også et hårdt år i Napoli, og så kom Sarri og ændrede alt. Så Chelsea-tingene? Pyt! Jeg brugte bare kritikken som brændstof. Jeg tænkte, ”Disse mennesker bliver flove.” Og nu sidder jeg her med en Europa League-titel og en Champions League-titel. Så til alle kritikere vil jeg bare sige en ting: Tak skal I have, skrev Jorginho tidligere på året i The Player’s Tribune. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Spændende melding

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Transferbombe på vej

Tyskland – Paraguay

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’