Chelsea-stjerne stikker til engelsk legende

Den italienske stjernespiller stikker til den engelske legende, efter at han tirsdag fik overdraget prisen som årets spiller af UEFA.



Jorginho har haft et pænt godt år.

Først vandt han Champions League med Chelsea. Så vandt han europamesterskaberne med Italien. Og så blev han kåret til årets spiller af UEFA.

Trofæet som årets spiller blev Jorginho overbragt tirsdag aften af UEFA’s præsident i forbindelse med Chelseas kamp mod Zenit i Champions League, og efterfølgende greb han chancen til at stikke lidt til Rio Ferdinand. Det skriver Daily Mail.

Stjernespilleren har på det sociale medie Instagram delt et klip fra 2019, hvor Rio Ferdinand kritiserer ham. Herefter klippes der direkte over til, at midtbanespilleren får overrakt UEFA-prisen som årets spiller.

– Han får ingen assists, han er ikke en stærk forsvarsspiller. Når en kamp bliver sådan her mod de store hold, bliver han overrumplet på midtbanen, og han kan ikke løbe, lød kritikken fra Rio Ferdinand i klippet.

Se videoen her (artiklen fortsætter efter opslaget…):

Takker kritikere
Tidligere har Jorginho også talt om, at han motiveres af den kritik, han har modtaget.

– Vi husker alle, hvad de sagde, ikke? Jeg var for langsom. Jeg var for svag. Jeg var Sarris søn (cheftræner Maurizio Sarri, red.). Mand, det gjorde mig så vred. Men hør, de undervurderede mig. Jeg har haft en turbulent start på hver klub, jeg har været hos. Hver klub. Det er utroligt.

– Da jeg kom til Verona, var der ingen, der ville have mig. De udlejede mig til fjerde division. Ingen ville have mig der heller. Men jeg blev ved med at arbejde, og jeg vandt respekten. Jeg tog tilbage til Verona, og vi rykkede op til Serie A.

– Jeg havde også et hårdt år i Napoli, og så kom Sarri og ændrede alt. Så Chelsea-tingene? Pyt! Jeg brugte bare kritikken som brændstof. Jeg tænkte, ”Disse mennesker bliver flove.” Og nu sidder jeg her med en Europa League-titel og en Champions League-titel. Så til alle kritikere vil jeg bare sige en ting: Tak skal I have, skrev Jorginho tidligere på året i The Player’s Tribune. 





De lurer på Vejle-profil




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Afslører dansk toptræners millionløn

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Iran får grønt lys til VM

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Benhård kritik af Danmark

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Manchester United afbryder forhandlingerne