Liverpool spolerer unik stime med stor fiasko på Anfield

De engelske mestre er oppe på ni halvlege i træk i ligaen uden mål, da de led sjælden bet hjemme mod Burnley.



Det kører ikke på skinner for de engelske mestre fra Liverpool for tiden, og torsdag aften nåede Merseyside-klubben et foreløbigt lavpunkt med et nederlag på 0-1 hjemme mod Burnley fra bunden af Premier League.

Dels nåede Liverpool op på ni ligahalvlege i træk uden at have scoret, og dels blev nederlaget afslutningen på en stime på 68 hjemmekampe i Premier League i træk uden at have tabt.

En gennemført sort dag på Anfield for Liverpool og manager Jürgen Klopp, som led endnu et knæk i mesterskabskampen.

Efter nu fem kampe i træk uden sejr er mestrene seks point efter Manchester United og kan komme syv point efter Manchester City, der har en kamp til gode.

Klopp havde valgt at starte med både Mohamed Salah og Roberto Firmino på bænken, og det gjorde ikke ligefrem Liverpools fronttrio farligere.

Den store dominans i boldbesiddelse, som Liverpool som forventet havde, udmøntede sig ikke i de store chancer i første halvleg.

Det var sporadisk, hvad mestrene kom frem til, men det samme kan man sige om gæsterne fra Burnley.

Sean Dyches tropper ville være meget tilfredse med at kunne forlade Anfield med 0-0 og et enkelt point i bagagen. Og det var taktikken sat op efter.

Det gav ikke en super sprudlende forestilling, og efter mindre end en times spil kunne Jürgen Klopp ikke vente længere med at bringe sine bænkede profiler i spil.

Især Salah gav lidt fart og dynamik i offensiven, og både han og Trent Alexander-Arnold var tæt på at ende holdets måltørke.

Omvendt måtte Alisson i Liverpool-målet diske op med en stor redning midtvejs i anden halvleg for at forhindre Burnley i at komme foran.

Trykket mod Burnleys mål blev hårdere og hårdere, og bedst som det lignede, at kun en Liverpool-scoring kunne komme på tale, dummede Liverpool sig.

Alisson begik et straffespark mindre end ti minutter før tid, og på det sendte Ashley Barnes gæsterne i retning af en højst overraskende sejr.

Trods et par store chancer i kampens slutfase kom udligningen ikke. En kæmpe skuffelse for Liverpool og en kæmpe triumf for Burnley.

/ritzau/



Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Fælder dom over Victor Froholdt

Brøndby sparer millioner

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Legende om Højlund: Her er problemet

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

FC København scorer 16 millioner kroner

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

– En undskyldning for tabere

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Stor ros til FC Midtjylland

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division

2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden