En chokerende nyhed har ramt det engelske fodboldlandskab.
Arsenal-spilleren Gabriel har for nylig været udsat for en forfærdelig oplevelse, da han og en kammerat skulle hjem fra byen i London. Her blev de fulgt hjem af to mænd, der viste sig at være røvere. Det skulle de aldrig have gjort.
For ifølge Daily Mail krævede de to mænd, at Gabriel skulle aflevere sine bilnøgler til sin Mercedes, der koster godt 400.000 kroner. Derudover krævede de også forsvarsspillerens telefon og ur.
For at gøre truslen reel fandt den ene tyv, Abdereham Musa, et baseball-bat frem, som han truede Gabriel og vennen med. Det viste sig dog, at Arsenal-spilleren ikke er en, man skal forsøge at stjæle fra. For i stedet for at overgive sig gik Gabriel til angreb, slog Musa i hovedet og begyndte at bryde med ham. Til sidst brød Musa fri og flygtede fra Gabriels hjem sammen med sin medsammensvorne.
De to banditter havde holdt øje med Gabriel og vennen Rodrigo Tavares i noget tid, da de lignede nogle med penge. Det ses også på CCTV-optagelser, at tyvene målrettet gik ind i Gabriels garage, da brasilianeren havde parkeret sin bil. De bar maske og havde hætte på.
Efterfølgende er det meldt ud, at hverken Gabriel eller hans ven er kommet noget til udover at være chokeret over oplevelsen.
Gerningsmanden Musa blev i oktober dømt fem års fængsel, efter at politiet havde kædet ham til et røveri i august takket være DNA. Den straf bliver i hvert fald ikke reduceret nu.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
OPTAKT
Colombia – Portugal
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
England – DR Congo
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
