Chokeret: Vestergaard tog sin hund med til træning

Jannik Vestergaard havde i sidste uge sin hund med til træning. Nu sætter hans manager, Ruud van Nistelrooy, ord på episoden.



Krisen kradser i Leicester City.

Klubben har ikke vundet siden slutningen af januar, og de tre point, der blev hentet mod Tottenham på den tid, er også de eneste, de har fået siden årsskiftet i Premier League.

Derfor vakte det opsigt i sidste uge, da den danske landsholdsspiller Jannik Vestergaard medbragte sin hund, Brady, til et træningspas i klubben. Ifølge Daily Mail skulle det have chokeret flere af medarbejderne på træningsanlægget, at der pludselig rendte en hund rundt og hyggede sig.

Nu tages danskeren imidlertid i forsvar af sin manager, Ruud van Nistelrooy, der ikke mener, at det er et spørgsmål om mangel på professionalisme fra hverken Leicester eller Vestergaards side.

– Jeg ser det som en enkeltstående episode og intet problem. Generelt har jeg forsøgt at højne niveauet de seneste tre måneder, og dette står ikke i kontrast til de generelle standarder, som jeg er ansvarlig for her i klubben.

– Det var ikke noget problem, og der er taget hånd om det. Derfor er det ikke noget, jeg vil tale mere om, fortæller han til Leicestershire Live.

Med sin baggrund som spiller i Manchester United under Sir Alex Ferguson kender Ruud van Nistelrooy alt til, hvordan en fodboldklub skal ledes på bedst mulige vis.

– Jeg ved fra min erfaring, hvordan man opnår at blive den bedste udgave af sig selv. En af de første ting, jeg kiggede på, var, hvordan tingene blev gjort her, hvorefter jeg overførte min professionalisme til omgivelserne. Det er det, jeg kæmper for, og jeg vil beskytte det med alt, jeg har.

Leicester står overfor en stor opgave søndag, når de besøger Chelsea på Stamford Bridge.

Jannik Vestergaards hund har været svær at overse. Du kan se et billede af den herunder.

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Jannik Vestergaard (@jannikvestergaard)





Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges




LIVE

TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Ny bejler til dansk guldfugl

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dansk træner færdig ved VM

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Chokskifte på vej?

FCK går på rov i Viborg

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Lufter vild Ronaldo-teori

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’