Chokexit? ‘Så kan vi virkelig tale om et galehus’

Ruben Amorim har overtaget et “miskmask” af en trup, mener Jonas Schwartz, der godt kan lide portugiserens kontante stil i Manchester United.



Det var en grim kamp, da Tottenham besejrede Manchester United i finalen af Europa League onsdag aften. 

Sådan lyder det fra Jonas Schwartz, der kommenterede kampen på Disney+. 

Han har i mange år dækket dansk og international fodbold som både journalist og kommentator, og fra sin kommentatorplads onsdag aften på San Mames i Bilbao var han ikke imponeret over, hvad Manchester United bragte til bordet mod Tottenham. 

– Det var jo ikke en præstation, som var så meget anderledes end det, man har set i lang tid fra holdet. 

– En forudsigelig og apatisk præstation, hvor man ikke rigtig har på fornemmelsen, at det er et hold, der løber på banen med klare idéer om, hvad de vil, siger Jonas Schwartz til Tipsbladet på en telefonforbindelse fra Bilbao. 

Med nederlaget i finalen er Manchester Uniteds sidste håb om et trofæ i denne sæson slukket. Og det samme er håbet om at spille europæisk efter sommerferien, da Ruben Amorims mandskab i bedste fald slutter som nummer 14 i Premier League. 

Så hvad er problemerne for storklubben? 

– Amorim har overtaget en dysfunktionel trup, og det går jo lang tid tilbage. Der har jo været mange forskellige managers med forskellige filosofier, som hver især har købt en masse spillere til deres systemer. Det er et miskmask af en trup, han overtager, vurderer Jonas Schwartz. 

– Amorim har så sat foden i døren og sagt, “Nu spiller vi sådan her. Det er min spillestil.” Nogle gange ser vi en træner komme ind med en mere pragmatisk tilgang – der har Amorim været mere firkantet og villet spille 3-4-3-systemet, som han vil gå i graven med. 

– Han har bare ikke spillerne til det endnu, men hans tilgang har været, at nu gør de det her, for det skal de på den lange bane, og så må det koste resultaterne på den korte bane. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Så kan vi virkelig tale om galehus’

Den kontante tilgang til tingene har også resulteret i nogle opsigtsvækkende udtalelser i pressen. Ovenpå nederlaget til Tottenham udtalte han onsdag aften, at han er klar til at smutte, hvis der ikke er tro på ham. 

– Hvis bestyrelsen og fansene føler, at jeg ikke er den rigtige mand, vil jeg forlade klubben dagen efter. Men jeg giver ikke op. Jeg tror stadig på mig selv i det her job, og jeg vil ikke ændre noget i min tilgang, lød det. 

Udtalelserne har skabt overskrifter i England, men Jonas Schwartz ser positivt på udtalelserne. 

– Det er jo den type, han er. Han er ikke en polemisk type, som for eksempel Mourinho. I mine øjne er det ikke en offerrolle, han prøver at påtage sig. Han går jo ikke ud og siger, “det er ikke mine spillere” eller “jeg er kommet ind til en rodebutik” og så videre. Det kunne andre trænere nok have gjort, siger Jonas Schwartz og tilføjer:

– Jeg tror, at mange United-fans har den holdning, at nu er der en manager, der er klar til at gå linen ud.  United har jo haft så mange managers efter Sir Alex Ferguson, som har villet prøve alt muligt, men allesammen inden Amorim er gået på kompromis med det, de blev ansat til. Nu har de fået en manager, der indtil videre siger, “Jeg gør det på den her måde, og så må jeg dø på den her måde”. Jeg tror, mange United-fans har savnet, at der bliver vist noget konsekvens. 

– Klubben er et kæmpe kaos, men de har en manager – og det kan jeg godt lide – der ikke tager offerrollen og synger med på alle klagesangene. 

Han tror desuden ikke, at Ruben Amorim, trods udmeldingen, ender med at få sparket. 

– Han har været der et halvt år, det skal man huske på. Hvis de fyrer ham, så kan vi virkelig tale om et galehus, slår Disney+-kommentatoren fast. 

Bliver Ruben Amorim en succes i Manchester United?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Nu venter en sommer, der ifølge rygtebørsen meget vel kan blive travl på transfermarkedet, mens der så kommer en sæson uden europæisk fodbold for Manchester United. Og det kan vise sig at være positivt.

– Det kan være en fordel for dem, at de får lidt færre kampe og mere træning. Det lyder lidt specielt, men nogle gange skal man tage nogle skridt tilbage for at tage nogle frem. Nu får han meget mere tid med holdet til at træne dem. Jeg tror heller ikke, at det kommer til at have den helt store betydning i forhold til transfermarkedet. Men det bliver interessant, hvilke typer han henter ind, og hvem der skal ud. For der kommer en udskiftning – det er der ingen tvivl om. 

– Det, der bliver nøglen, er, at United ikke igen går ind i sommer, hvor tingene først bliver klaret til sidst. Det har været et kæmpe problem i mange år, at nye signings først er kommet efter sæsonstart. De skal stå der den første træningsdag efter sommerferien, slutter Jonas Schwartz.

Manchester United møder i weekenden Aston Villa i sidste spillerunde af Premier League.





Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber



LIVE

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund


Nægtet adgang til Manchester United-træning

Et kæmpe Superliga-scoop 

AGF henter dansk kantspiller

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud


” Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

– Jeg havde aldrig troet på det her

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Theo Sander søger væk fra FC København


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


FCN-anfører stopper karrieren

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Jess Thorup til jobsamtale

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Forlanger mere af Kasper Dolberg



Christian Nørgaard afviste storklub

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Ingen i karantæne i Superliga-runden

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel



Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

Han er færdig i Viborg

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

Skandaløse scener: Slår han ham?

Målfattigt i Uppsala



Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen