For efterhånden mere end ti år siden var forventningerne skyhøje til midtbanespiller Ross Barkley, da han kom frem i Everton.
Der var tro på, at han skulle blive ansigtet på det engelske landshold og en stor stjerne i Premier League, men sådan gik det aldrig for den i dag 30-årige midtbanespiller.
Nu frister han en tilværelse i Luton Town, hvor han bevares gør det godt, men det er altså et bundhold i Premier League, der lige nu er placeret under nedrykningsstregen.
Alligevel kan Ross Barkley stå foran en renæssance i engelsk fodbold. The Sun skriver nemlig, at Manchester United overvejer at hente midtbanespilleren, som de kan få til spotpris til sommer, hvis Luton ender med at rykke ud af Premier League.
Rygtet bliver i den engelske presse beskrevet som en regulær "choktransfer," skulle det ske. Ross Barkley er dog næppe tiltænkt en plads i startopstillingen, men han kan blive en konkurrent til Christian Eriksen, som lige nu har en rolle som rotationsspiller i Manchester United.
Manchester Uniteds nye ejer Sir Jim Ratcliffe har allerede en gang tidligere hentet Ross Barkley. Det gjorde han i OGC Nice, som han også ejer. Derfor har rigmanden et i forvejen godt øje til den tidligere engelske landsholdsspiller, som altså nu kan blive Manchester United-spiller til sommer.
I det hele taget går Erik Ten Hags mandskab en spændende sommer i møde, hvor der forventes en kolossal udskiftning. Lokalavisen Manchester Evening News skriver, at over ti spillere kan forlade klubben.
Raphael Varane, Anthony Martial og Tom Heaton har kontratudløb, mens fremtidsudsigterne for Aaron Wan-Bissaka, Victor Lindelöf og Facundo Pellistri er begrænsede, da de har udløb i sommeren 2025.
Sofyan Amrabat ventes at drage retur til Fiorentina, mens der er bud fra Saudi-Arabien på Casemiro. Mason Greenwoods fremtid svæver også i det uvisse, og det samme gør Marcus Rashfords, som slet ikke har fundet melodien i denne sæson, skriver lokalavisen.
Jadon Sancho, Donny van de Beek og Hannibal Mejbri ventes at blive sat til salg til sommer, og det samme kunne meget vel ske med Antony, som man er ved at miste tålmodigheden med. Derudover har Benfica en købsoption på Alvaro Fernandez, som de kan udnytte.
Manchester United har haft en svingende sæson, hvor man røg ud af Champions League-gruppespillet og er placeret uden for det rigtig sjove selskab i Premier League.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
LIVE: Evander skriver MLS-historie
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Randers kæmper sig tilbage to gange
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT