For efterhånden mere end ti år siden var forventningerne skyhøje til midtbanespiller Ross Barkley, da han kom frem i Everton.
Der var tro på, at han skulle blive ansigtet på det engelske landshold og en stor stjerne i Premier League, men sådan gik det aldrig for den i dag 30-årige midtbanespiller.
Nu frister han en tilværelse i Luton Town, hvor han bevares gør det godt, men det er altså et bundhold i Premier League, der lige nu er placeret under nedrykningsstregen.
Alligevel kan Ross Barkley stå foran en renæssance i engelsk fodbold. The Sun skriver nemlig, at Manchester United overvejer at hente midtbanespilleren, som de kan få til spotpris til sommer, hvis Luton ender med at rykke ud af Premier League.
Rygtet bliver i den engelske presse beskrevet som en regulær "choktransfer," skulle det ske. Ross Barkley er dog næppe tiltænkt en plads i startopstillingen, men han kan blive en konkurrent til Christian Eriksen, som lige nu har en rolle som rotationsspiller i Manchester United.
Manchester Uniteds nye ejer Sir Jim Ratcliffe har allerede en gang tidligere hentet Ross Barkley. Det gjorde han i OGC Nice, som han også ejer. Derfor har rigmanden et i forvejen godt øje til den tidligere engelske landsholdsspiller, som altså nu kan blive Manchester United-spiller til sommer.
I det hele taget går Erik Ten Hags mandskab en spændende sommer i møde, hvor der forventes en kolossal udskiftning. Lokalavisen Manchester Evening News skriver, at over ti spillere kan forlade klubben.
Raphael Varane, Anthony Martial og Tom Heaton har kontratudløb, mens fremtidsudsigterne for Aaron Wan-Bissaka, Victor Lindelöf og Facundo Pellistri er begrænsede, da de har udløb i sommeren 2025.
Sofyan Amrabat ventes at drage retur til Fiorentina, mens der er bud fra Saudi-Arabien på Casemiro. Mason Greenwoods fremtid svæver også i det uvisse, og det samme gør Marcus Rashfords, som slet ikke har fundet melodien i denne sæson, skriver lokalavisen.
Jadon Sancho, Donny van de Beek og Hannibal Mejbri ventes at blive sat til salg til sommer, og det samme kunne meget vel ske med Antony, som man er ved at miste tålmodigheden med. Derudover har Benfica en købsoption på Alvaro Fernandez, som de kan udnytte.
Manchester United har haft en svingende sæson, hvor man røg ud af Champions League-gruppespillet og er placeret uden for det rigtig sjove selskab i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.