For efterhånden mere end ti år siden var forventningerne skyhøje til midtbanespiller Ross Barkley, da han kom frem i Everton.
Der var tro på, at han skulle blive ansigtet på det engelske landshold og en stor stjerne i Premier League, men sådan gik det aldrig for den i dag 30-årige midtbanespiller.
Nu frister han en tilværelse i Luton Town, hvor han bevares gør det godt, men det er altså et bundhold i Premier League, der lige nu er placeret under nedrykningsstregen.
Alligevel kan Ross Barkley stå foran en renæssance i engelsk fodbold. The Sun skriver nemlig, at Manchester United overvejer at hente midtbanespilleren, som de kan få til spotpris til sommer, hvis Luton ender med at rykke ud af Premier League.
Rygtet bliver i den engelske presse beskrevet som en regulær "choktransfer," skulle det ske. Ross Barkley er dog næppe tiltænkt en plads i startopstillingen, men han kan blive en konkurrent til Christian Eriksen, som lige nu har en rolle som rotationsspiller i Manchester United.
Manchester Uniteds nye ejer Sir Jim Ratcliffe har allerede en gang tidligere hentet Ross Barkley. Det gjorde han i OGC Nice, som han også ejer. Derfor har rigmanden et i forvejen godt øje til den tidligere engelske landsholdsspiller, som altså nu kan blive Manchester United-spiller til sommer.
I det hele taget går Erik Ten Hags mandskab en spændende sommer i møde, hvor der forventes en kolossal udskiftning. Lokalavisen Manchester Evening News skriver, at over ti spillere kan forlade klubben.
Raphael Varane, Anthony Martial og Tom Heaton har kontratudløb, mens fremtidsudsigterne for Aaron Wan-Bissaka, Victor Lindelöf og Facundo Pellistri er begrænsede, da de har udløb i sommeren 2025.
Sofyan Amrabat ventes at drage retur til Fiorentina, mens der er bud fra Saudi-Arabien på Casemiro. Mason Greenwoods fremtid svæver også i det uvisse, og det samme gør Marcus Rashfords, som slet ikke har fundet melodien i denne sæson, skriver lokalavisen.
Jadon Sancho, Donny van de Beek og Hannibal Mejbri ventes at blive sat til salg til sommer, og det samme kunne meget vel ske med Antony, som man er ved at miste tålmodigheden med. Derudover har Benfica en købsoption på Alvaro Fernandez, som de kan udnytte.
Manchester United har haft en svingende sæson, hvor man røg ud af Champions League-gruppespillet og er placeret uden for det rigtig sjove selskab i Premier League.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER