Det er ikke en sjov tid for Manchester United i øjeblikket, og for Joshua Zirkzee blev mandagens 2-0-nederlag til Newcastle ekstra bittert.
Efter blot 33 minutter af opgøret på Old Trafford valgte Manchester United-cheftræner Ruben Amorim nemlig at pille Joshua Zirkzee ud til fordel for Kobbie Mainoo.
Den tidlige udskiftning var selvsagt ærgerlig nok i sig selv for Zirkzee, men hollænderen måtte samtidig finde sig i, at hjemmepublikummet på Old Traffords vendte sig imod ham og jublede over hans udskiftning. Den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville beskrev efterfølgende episoden som ‘brutal’.
Efter 2-0-nederlaget gav Christian Eriksen et interview til Viaplay, hvor den danske stjernespiller blev spurgt til fansenes hårdhændede behandling af hans holdkammerat.
– Jeg tror, at de kunne have vendt sig imod alle i første halvleg. Jeg synes, at det selvfølgelig er synd for Joshua, at det er ham, der kommer til at ligne det sorte får, der bliver skiftet ud i første halvleg på den måde.
– Men det kunne som sagt have været os alle sammen, der skulle have være taget ud i første halvleg. Det er som sagt synd for Josh, han er en god fyr, og forhåbentligt kan have få støtten fra fansene og fra os, så han skal nok komme tilbage igen, lød svaret her fra Christian Eriksen.
Den danske landsholdsstjerne satte også nogle ord på, hvordan han oplevede kampen mod Newcastle, hvor gæsterne kom flyvende ud af starthullerne og kom på 1-0 ved Alexander Isak efter fire minutter, inden Joelinton øgede til 2-0 efter 19 minutter.
– Det starter med, at vi kommer bagud i starten af kampen, og de får en masse selvtillid, og vi begynder at lede lidt efter positionerne. De kommer nogle gange lidt for nemt ud af det, og det gør, at vi begynder at løbe rundt og se lidt forvirrede ud. Jeg tror, at det var lidt en blanding af, at vi mangler lige at have troen på, at det, vi gør, skal lykkes, lød det blandt andet fra Christian Eriksen, der også pegede på manglende skarphed oppe foran som et andet problem i øjeblikket.
Manchester United indleder 2025 med to vanskelige udekampe. På søndag venter en udekamp mod Liverpool i Premier League, mens der på søndag i næste uge venter en udekamp mod Arsenal i FA Cup’en.
LIVE
LIVE: Liverpool-stjerne rygtes til PL-konkurrent
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Fulham
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT