Christian Eriksen har ondt af holdkammerat

Joshua Zirkzee fik en hårdhændet behandling af Manchester Uniteds fans i mandags. Christian Eriksen bakker op om holdkammeraten.



Det er ikke en sjov tid for Manchester United i øjeblikket, og for Joshua Zirkzee blev mandagens 2-0-nederlag til Newcastle ekstra bittert.

Efter blot 33 minutter af opgøret på Old Trafford valgte Manchester United-cheftræner Ruben Amorim nemlig at pille Joshua Zirkzee ud til fordel for Kobbie Mainoo.

Den tidlige udskiftning var selvsagt ærgerlig nok i sig selv for Zirkzee, men hollænderen måtte samtidig finde sig i, at hjemmepublikummet på Old Traffords vendte sig imod ham og jublede over hans udskiftning. Den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville beskrev efterfølgende episoden som ‘brutal’.

Efter 2-0-nederlaget gav Christian Eriksen et interview til Viaplay, hvor den danske stjernespiller blev spurgt til fansenes hårdhændede behandling af hans holdkammerat.

– Jeg tror, at de kunne have vendt sig imod alle i første halvleg. Jeg synes, at det selvfølgelig er synd for Joshua, at det er ham, der kommer til at ligne det sorte får, der bliver skiftet ud i første halvleg på den måde.

– Men det kunne som sagt have været os alle sammen, der skulle have være taget ud i første halvleg. Det er som sagt synd for Josh, han er en god fyr, og forhåbentligt kan have få støtten fra fansene og fra os, så han skal nok komme tilbage igen, lød svaret her fra Christian Eriksen.

Den danske landsholdsstjerne satte også nogle ord på, hvordan han oplevede kampen mod Newcastle, hvor gæsterne kom flyvende ud af starthullerne og kom på 1-0 ved Alexander Isak efter fire minutter, inden Joelinton øgede til 2-0 efter 19 minutter.

– Det starter med, at vi kommer bagud i starten af kampen, og de får en masse selvtillid, og vi begynder at lede lidt efter positionerne. De kommer nogle gange lidt for nemt ud af det, og det gør, at vi begynder at løbe rundt og se lidt forvirrede ud. Jeg tror, at det var lidt en blanding af, at vi mangler lige at have troen på, at det, vi gør, skal lykkes, lød det blandt andet fra Christian Eriksen, der også pegede på manglende skarphed oppe foran som et andet problem i øjeblikket.

Manchester United indleder 2025 med to vanskelige udekampe. På søndag venter en udekamp mod Liverpool i Premier League, mens der på søndag i næste uge venter en udekamp mod Arsenal i FA Cup’en.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Hylder Manchester United-stjerne

De 10 største handler i vinterens transfervindue

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

AGF og OB var enige om at spille søndag



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Medier fælder hård dom

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

– Han virker frustreret!

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Brian Riemer på plads til topkamp

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Brøndby IF – Randers FC

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Officielt: Her spilles AGF-OB

De vil have Martin Braithwaite



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tottenham boykotter Viaplay

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Spændende OB-nyhed

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Tror på overraskelse i startopstilling

Han kan blive den næste store profil!

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf