Det er ikke en sjov tid for Manchester United i øjeblikket, og for Joshua Zirkzee blev mandagens 2-0-nederlag til Newcastle ekstra bittert.
Efter blot 33 minutter af opgøret på Old Trafford valgte Manchester United-cheftræner Ruben Amorim nemlig at pille Joshua Zirkzee ud til fordel for Kobbie Mainoo.
Den tidlige udskiftning var selvsagt ærgerlig nok i sig selv for Zirkzee, men hollænderen måtte samtidig finde sig i, at hjemmepublikummet på Old Traffords vendte sig imod ham og jublede over hans udskiftning. Den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville beskrev efterfølgende episoden som ‘brutal’.
Efter 2-0-nederlaget gav Christian Eriksen et interview til Viaplay, hvor den danske stjernespiller blev spurgt til fansenes hårdhændede behandling af hans holdkammerat.
– Jeg tror, at de kunne have vendt sig imod alle i første halvleg. Jeg synes, at det selvfølgelig er synd for Joshua, at det er ham, der kommer til at ligne det sorte får, der bliver skiftet ud i første halvleg på den måde.
– Men det kunne som sagt have været os alle sammen, der skulle have være taget ud i første halvleg. Det er som sagt synd for Josh, han er en god fyr, og forhåbentligt kan have få støtten fra fansene og fra os, så han skal nok komme tilbage igen, lød svaret her fra Christian Eriksen.
Den danske landsholdsstjerne satte også nogle ord på, hvordan han oplevede kampen mod Newcastle, hvor gæsterne kom flyvende ud af starthullerne og kom på 1-0 ved Alexander Isak efter fire minutter, inden Joelinton øgede til 2-0 efter 19 minutter.
– Det starter med, at vi kommer bagud i starten af kampen, og de får en masse selvtillid, og vi begynder at lede lidt efter positionerne. De kommer nogle gange lidt for nemt ud af det, og det gør, at vi begynder at løbe rundt og se lidt forvirrede ud. Jeg tror, at det var lidt en blanding af, at vi mangler lige at have troen på, at det, vi gør, skal lykkes, lød det blandt andet fra Christian Eriksen, der også pegede på manglende skarphed oppe foran som et andet problem i øjeblikket.
Manchester United indleder 2025 med to vanskelige udekampe. På søndag venter en udekamp mod Liverpool i Premier League, mens der på søndag i næste uge venter en udekamp mod Arsenal i FA Cup’en.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN