Christian Eriksen har ondt af holdkammerat

Joshua Zirkzee fik en hårdhændet behandling af Manchester Uniteds fans i mandags. Christian Eriksen bakker op om holdkammeraten.



Det er ikke en sjov tid for Manchester United i øjeblikket, og for Joshua Zirkzee blev mandagens 2-0-nederlag til Newcastle ekstra bittert.

Efter blot 33 minutter af opgøret på Old Trafford valgte Manchester United-cheftræner Ruben Amorim nemlig at pille Joshua Zirkzee ud til fordel for Kobbie Mainoo.

Den tidlige udskiftning var selvsagt ærgerlig nok i sig selv for Zirkzee, men hollænderen måtte samtidig finde sig i, at hjemmepublikummet på Old Traffords vendte sig imod ham og jublede over hans udskiftning. Den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville beskrev efterfølgende episoden som ‘brutal’.

Efter 2-0-nederlaget gav Christian Eriksen et interview til Viaplay, hvor den danske stjernespiller blev spurgt til fansenes hårdhændede behandling af hans holdkammerat.

– Jeg tror, at de kunne have vendt sig imod alle i første halvleg. Jeg synes, at det selvfølgelig er synd for Joshua, at det er ham, der kommer til at ligne det sorte får, der bliver skiftet ud i første halvleg på den måde.

– Men det kunne som sagt have været os alle sammen, der skulle have være taget ud i første halvleg. Det er som sagt synd for Josh, han er en god fyr, og forhåbentligt kan have få støtten fra fansene og fra os, så han skal nok komme tilbage igen, lød svaret her fra Christian Eriksen.

Den danske landsholdsstjerne satte også nogle ord på, hvordan han oplevede kampen mod Newcastle, hvor gæsterne kom flyvende ud af starthullerne og kom på 1-0 ved Alexander Isak efter fire minutter, inden Joelinton øgede til 2-0 efter 19 minutter.

– Det starter med, at vi kommer bagud i starten af kampen, og de får en masse selvtillid, og vi begynder at lede lidt efter positionerne. De kommer nogle gange lidt for nemt ud af det, og det gør, at vi begynder at løbe rundt og se lidt forvirrede ud. Jeg tror, at det var lidt en blanding af, at vi mangler lige at have troen på, at det, vi gør, skal lykkes, lød det blandt andet fra Christian Eriksen, der også pegede på manglende skarphed oppe foran som et andet problem i øjeblikket.

Manchester United indleder 2025 med to vanskelige udekampe. På søndag venter en udekamp mod Liverpool i Premier League, mens der på søndag i næste uge venter en udekamp mod Arsenal i FA Cup’en.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Derfor var Moukoko vraget

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Godt nyt – nu er han landet i København

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Afviser Anderlecht

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Nægtet Brøndby-skifte

Hvem trækker Danmark i Nations League?

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Det er mesterskabsklasse, AGF!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Liverpool tager smal sejr

Zorniger i chok: Er det en joke?

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse