Det er ikke en sjov tid for Manchester United i øjeblikket, og for Joshua Zirkzee blev mandagens 2-0-nederlag til Newcastle ekstra bittert.
Efter blot 33 minutter af opgøret på Old Trafford valgte Manchester United-cheftræner Ruben Amorim nemlig at pille Joshua Zirkzee ud til fordel for Kobbie Mainoo.
Den tidlige udskiftning var selvsagt ærgerlig nok i sig selv for Zirkzee, men hollænderen måtte samtidig finde sig i, at hjemmepublikummet på Old Traffords vendte sig imod ham og jublede over hans udskiftning. Den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville beskrev efterfølgende episoden som ‘brutal’.
Efter 2-0-nederlaget gav Christian Eriksen et interview til Viaplay, hvor den danske stjernespiller blev spurgt til fansenes hårdhændede behandling af hans holdkammerat.
– Jeg tror, at de kunne have vendt sig imod alle i første halvleg. Jeg synes, at det selvfølgelig er synd for Joshua, at det er ham, der kommer til at ligne det sorte får, der bliver skiftet ud i første halvleg på den måde.
– Men det kunne som sagt have været os alle sammen, der skulle have være taget ud i første halvleg. Det er som sagt synd for Josh, han er en god fyr, og forhåbentligt kan have få støtten fra fansene og fra os, så han skal nok komme tilbage igen, lød svaret her fra Christian Eriksen.
Den danske landsholdsstjerne satte også nogle ord på, hvordan han oplevede kampen mod Newcastle, hvor gæsterne kom flyvende ud af starthullerne og kom på 1-0 ved Alexander Isak efter fire minutter, inden Joelinton øgede til 2-0 efter 19 minutter.
– Det starter med, at vi kommer bagud i starten af kampen, og de får en masse selvtillid, og vi begynder at lede lidt efter positionerne. De kommer nogle gange lidt for nemt ud af det, og det gør, at vi begynder at løbe rundt og se lidt forvirrede ud. Jeg tror, at det var lidt en blanding af, at vi mangler lige at have troen på, at det, vi gør, skal lykkes, lød det blandt andet fra Christian Eriksen, der også pegede på manglende skarphed oppe foran som et andet problem i øjeblikket.
Manchester United indleder 2025 med to vanskelige udekampe. På søndag venter en udekamp mod Liverpool i Premier League, mens der på søndag i næste uge venter en udekamp mod Arsenal i FA Cup’en.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM