Christian Eriksen har ondt af holdkammerat

Joshua Zirkzee fik en hårdhændet behandling af Manchester Uniteds fans i mandags. Christian Eriksen bakker op om holdkammeraten.



Det er ikke en sjov tid for Manchester United i øjeblikket, og for Joshua Zirkzee blev mandagens 2-0-nederlag til Newcastle ekstra bittert.

Efter blot 33 minutter af opgøret på Old Trafford valgte Manchester United-cheftræner Ruben Amorim nemlig at pille Joshua Zirkzee ud til fordel for Kobbie Mainoo.

Den tidlige udskiftning var selvsagt ærgerlig nok i sig selv for Zirkzee, men hollænderen måtte samtidig finde sig i, at hjemmepublikummet på Old Traffords vendte sig imod ham og jublede over hans udskiftning. Den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville beskrev efterfølgende episoden som ‘brutal’.

Efter 2-0-nederlaget gav Christian Eriksen et interview til Viaplay, hvor den danske stjernespiller blev spurgt til fansenes hårdhændede behandling af hans holdkammerat.

– Jeg tror, at de kunne have vendt sig imod alle i første halvleg. Jeg synes, at det selvfølgelig er synd for Joshua, at det er ham, der kommer til at ligne det sorte får, der bliver skiftet ud i første halvleg på den måde.

– Men det kunne som sagt have været os alle sammen, der skulle have være taget ud i første halvleg. Det er som sagt synd for Josh, han er en god fyr, og forhåbentligt kan have få støtten fra fansene og fra os, så han skal nok komme tilbage igen, lød svaret her fra Christian Eriksen.

Den danske landsholdsstjerne satte også nogle ord på, hvordan han oplevede kampen mod Newcastle, hvor gæsterne kom flyvende ud af starthullerne og kom på 1-0 ved Alexander Isak efter fire minutter, inden Joelinton øgede til 2-0 efter 19 minutter.

– Det starter med, at vi kommer bagud i starten af kampen, og de får en masse selvtillid, og vi begynder at lede lidt efter positionerne. De kommer nogle gange lidt for nemt ud af det, og det gør, at vi begynder at løbe rundt og se lidt forvirrede ud. Jeg tror, at det var lidt en blanding af, at vi mangler lige at have troen på, at det, vi gør, skal lykkes, lød det blandt andet fra Christian Eriksen, der også pegede på manglende skarphed oppe foran som et andet problem i øjeblikket.

Manchester United indleder 2025 med to vanskelige udekampe. På søndag venter en udekamp mod Liverpool i Premier League, mens der på søndag i næste uge venter en udekamp mod Arsenal i FA Cup’en.







TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Den første i næsten 40 år

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Færdig i FC Midtjylland?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Rejser til Danmark for FC København-stjerne



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Samler informationer om FCK’er

UEFA med ny stor FC København-straf

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Vild udtalelse om Nathan Trott

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Manchester United jagter Liverpool-profil

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

I svime over Højlund

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Medie peger på FC København

Bo Svensson i spil til stort job

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste