Christian Eriksen scorer topkarakterer

Der er ros til Christian Eriksen i de engelske medier efter Manchester Uniteds nedsabling af Barnsley.



Christian Eriksen har fået chancen fra start i Manchester United i de seneste to kampe – og han har grebet den.

Tirsdag aften startede den danske stjerne inde mod Barnsley i pokalturneringen, og han takkede for tilliden med to kasser og en assist i en overbevisende 7-0-sejr.

Og sådan noget sikrer ros fra det engelske mediekorps.

Manchester Evening News giver for eksempel Christian Eriksen karakteren 8 ud af 10. Samme karakter får de dobbelte målskytter Marcus Rashford og Alejandro Garnacho, men ingen får en højere karakter.

– Spillede længere frem end normalt på klubniveau og fik det til at se nemt ud med at diktere spillet mod League One-modstanderne. Assisterede Garnacho og scorede to flotte mål, konstaterer lokalmediet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Daily Mail giver Eriksen karakteren 7,5, hvilket matches af Rashford og kun overgås af Garnacho med karakteren 8. Avisen giver dog ikke en forklaring for sine valg.

Hos Goal høster Christian Eriksen også en topkarakterer med 8 ud af 10, men heller ikke her er han bedste Manchester United-mand. Garnacho og Rashford får begge karakteren 9.

– Nogle af hans afleveringer var lidt skæve, især da United stod over for gode angrebsmuligheder tidligt. Han forbedrede sig dog en hel del, som kampen skred frem og scorede to mål og lavede en assist i anden halvleg, lyder det fra Goal.

Slutteligt giver The Sun danskeren karakteren 7, og igen er det kun Marcus Rashford og Alejandro Garnacho, der får en bedre karakter. Her påpeges det, at Eriksen spillede godt sammen med Diogo Dalot, men sommetider faldt for langt tilbage på midtbanen.

Manchester United skal i aktion igen lørdag, når de skal gæste Crystal Palace i Premier League. 







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afviser monsterbud på Simsir

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Her kan man se La Liga fremover

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Portugal – Kroatien

Tullberg teaser for transfer