Christian Eriksen scorer topkarakterer

Der er ros til Christian Eriksen i de engelske medier efter Manchester Uniteds nedsabling af Barnsley.



Christian Eriksen har fået chancen fra start i Manchester United i de seneste to kampe – og han har grebet den.

Tirsdag aften startede den danske stjerne inde mod Barnsley i pokalturneringen, og han takkede for tilliden med to kasser og en assist i en overbevisende 7-0-sejr.

Og sådan noget sikrer ros fra det engelske mediekorps.

Manchester Evening News giver for eksempel Christian Eriksen karakteren 8 ud af 10. Samme karakter får de dobbelte målskytter Marcus Rashford og Alejandro Garnacho, men ingen får en højere karakter.

– Spillede længere frem end normalt på klubniveau og fik det til at se nemt ud med at diktere spillet mod League One-modstanderne. Assisterede Garnacho og scorede to flotte mål, konstaterer lokalmediet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Daily Mail giver Eriksen karakteren 7,5, hvilket matches af Rashford og kun overgås af Garnacho med karakteren 8. Avisen giver dog ikke en forklaring for sine valg.

Hos Goal høster Christian Eriksen også en topkarakterer med 8 ud af 10, men heller ikke her er han bedste Manchester United-mand. Garnacho og Rashford får begge karakteren 9.

– Nogle af hans afleveringer var lidt skæve, især da United stod over for gode angrebsmuligheder tidligt. Han forbedrede sig dog en hel del, som kampen skred frem og scorede to mål og lavede en assist i anden halvleg, lyder det fra Goal.

Slutteligt giver The Sun danskeren karakteren 7, og igen er det kun Marcus Rashford og Alejandro Garnacho, der får en bedre karakter. Her påpeges det, at Eriksen spillede godt sammen med Diogo Dalot, men sommetider faldt for langt tilbage på midtbanen.

Manchester United skal i aktion igen lørdag, når de skal gæste Crystal Palace i Premier League. 





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Legende scorer landstrænerjob

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt