Christian Eriksen scorer topkarakterer

Der er ros til Christian Eriksen i de engelske medier efter Manchester Uniteds nedsabling af Barnsley.



Christian Eriksen har fået chancen fra start i Manchester United i de seneste to kampe – og han har grebet den.

Tirsdag aften startede den danske stjerne inde mod Barnsley i pokalturneringen, og han takkede for tilliden med to kasser og en assist i en overbevisende 7-0-sejr.

Og sådan noget sikrer ros fra det engelske mediekorps.

Manchester Evening News giver for eksempel Christian Eriksen karakteren 8 ud af 10. Samme karakter får de dobbelte målskytter Marcus Rashford og Alejandro Garnacho, men ingen får en højere karakter.

– Spillede længere frem end normalt på klubniveau og fik det til at se nemt ud med at diktere spillet mod League One-modstanderne. Assisterede Garnacho og scorede to flotte mål, konstaterer lokalmediet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Daily Mail giver Eriksen karakteren 7,5, hvilket matches af Rashford og kun overgås af Garnacho med karakteren 8. Avisen giver dog ikke en forklaring for sine valg.

Hos Goal høster Christian Eriksen også en topkarakterer med 8 ud af 10, men heller ikke her er han bedste Manchester United-mand. Garnacho og Rashford får begge karakteren 9.

– Nogle af hans afleveringer var lidt skæve, især da United stod over for gode angrebsmuligheder tidligt. Han forbedrede sig dog en hel del, som kampen skred frem og scorede to mål og lavede en assist i anden halvleg, lyder det fra Goal.

Slutteligt giver The Sun danskeren karakteren 7, og igen er det kun Marcus Rashford og Alejandro Garnacho, der får en bedre karakter. Her påpeges det, at Eriksen spillede godt sammen med Diogo Dalot, men sommetider faldt for langt tilbage på midtbanen.

Manchester United skal i aktion igen lørdag, når de skal gæste Crystal Palace i Premier League. 





LIVE

TransferLIVE: Scorer kongeløn i Real Madrid

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Stor profil ude af Frankrig-brag

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Frankrig – Marokko

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Arbejder på Brøndby-exit

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Fredberg henter italiensk legende

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’