Christian Eriksen scorer topkarakterer

Der er ros til Christian Eriksen i de engelske medier efter Manchester Uniteds nedsabling af Barnsley.



Christian Eriksen har fået chancen fra start i Manchester United i de seneste to kampe – og han har grebet den.

Tirsdag aften startede den danske stjerne inde mod Barnsley i pokalturneringen, og han takkede for tilliden med to kasser og en assist i en overbevisende 7-0-sejr.

Og sådan noget sikrer ros fra det engelske mediekorps.

Manchester Evening News giver for eksempel Christian Eriksen karakteren 8 ud af 10. Samme karakter får de dobbelte målskytter Marcus Rashford og Alejandro Garnacho, men ingen får en højere karakter.

– Spillede længere frem end normalt på klubniveau og fik det til at se nemt ud med at diktere spillet mod League One-modstanderne. Assisterede Garnacho og scorede to flotte mål, konstaterer lokalmediet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Daily Mail giver Eriksen karakteren 7,5, hvilket matches af Rashford og kun overgås af Garnacho med karakteren 8. Avisen giver dog ikke en forklaring for sine valg.

Hos Goal høster Christian Eriksen også en topkarakterer med 8 ud af 10, men heller ikke her er han bedste Manchester United-mand. Garnacho og Rashford får begge karakteren 9.

– Nogle af hans afleveringer var lidt skæve, især da United stod over for gode angrebsmuligheder tidligt. Han forbedrede sig dog en hel del, som kampen skred frem og scorede to mål og lavede en assist i anden halvleg, lyder det fra Goal.

Slutteligt giver The Sun danskeren karakteren 7, og igen er det kun Marcus Rashford og Alejandro Garnacho, der får en bedre karakter. Her påpeges det, at Eriksen spillede godt sammen med Diogo Dalot, men sommetider faldt for langt tilbage på midtbanen.

Manchester United skal i aktion igen lørdag, når de skal gæste Crystal Palace i Premier League. 





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De viser interesse for Lyngby-profil

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Djukic raser: ‘Af helvedes til’