Christian Eriksen scorer topkarakterer

Der er ros til Christian Eriksen i de engelske medier efter Manchester Uniteds nedsabling af Barnsley.



Christian Eriksen har fået chancen fra start i Manchester United i de seneste to kampe – og han har grebet den.

Tirsdag aften startede den danske stjerne inde mod Barnsley i pokalturneringen, og han takkede for tilliden med to kasser og en assist i en overbevisende 7-0-sejr.

Og sådan noget sikrer ros fra det engelske mediekorps.

Manchester Evening News giver for eksempel Christian Eriksen karakteren 8 ud af 10. Samme karakter får de dobbelte målskytter Marcus Rashford og Alejandro Garnacho, men ingen får en højere karakter.

– Spillede længere frem end normalt på klubniveau og fik det til at se nemt ud med at diktere spillet mod League One-modstanderne. Assisterede Garnacho og scorede to flotte mål, konstaterer lokalmediet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Daily Mail giver Eriksen karakteren 7,5, hvilket matches af Rashford og kun overgås af Garnacho med karakteren 8. Avisen giver dog ikke en forklaring for sine valg.

Hos Goal høster Christian Eriksen også en topkarakterer med 8 ud af 10, men heller ikke her er han bedste Manchester United-mand. Garnacho og Rashford får begge karakteren 9.

– Nogle af hans afleveringer var lidt skæve, især da United stod over for gode angrebsmuligheder tidligt. Han forbedrede sig dog en hel del, som kampen skred frem og scorede to mål og lavede en assist i anden halvleg, lyder det fra Goal.

Slutteligt giver The Sun danskeren karakteren 7, og igen er det kun Marcus Rashford og Alejandro Garnacho, der får en bedre karakter. Her påpeges det, at Eriksen spillede godt sammen med Diogo Dalot, men sommetider faldt for langt tilbage på midtbanen.

Manchester United skal i aktion igen lørdag, når de skal gæste Crystal Palace i Premier League. 







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter kæmpebud

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Lyon er interesseret i endnu en dansker

– Neestrup kan blive næste landstræner

Fatter intet af Brøndby-bombe

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst