– Christian Eriksens tid er forbi i Manchester United!

Thomas Gravesen tror, at Christian Eriksen går en grum tid i møde.



Hvad skal der ske i fremtiden for Christian Eriksen?

Danskeren har ikke været en del af Ruben Amorims favoritter, siden portugiseren overtog kontrollen over trænerbænken hos Manchester United, og derfor er Christian Eriksens dage hos De Røde Djævle ved at være talte, ifølge Thomas Gravesen.

– Der er et udskilningsløb i gang hos Manchester United lige nu, hvor alle skal vise, hvor dygtige de er. Nu var vi så heldige, at Martin Jørgensen sad i Ipswich, da de spillede deres første kamp. Da Christian Eriksen løber på banen, kan Martin se, at der er et tidspunkt, hvor Christian Eriksen modtager bolden med mulighed for at vende op i banen og tage bolden med fremad, men i stedet vælger han at spille en sikker bold tilbage i banen. Der ser Martin Jørgensen, at Amorim græmmer sig – han tager hovedet ned i hænderne, fordi det slet ikke er den måde, han vil spille fodbold på. Det leder mig til at tro, at Christian Eriksens tid er forbi i Manchester United!

– For det første bliver han ældre og ældre, og for det andet spiller han ikke på den måde, som Amorim ønsker. Jeg tror ikke, at Christian Eriksen, hvis kontrakt udløber til sommer, vil blive brugt. Amorim vil ikke investere den tid, det kræver at lære ham spillet, på grund af hans alder, siger Thomas Gravesen om Christian Eriksens situation i forbindelse med optakten til Manchester Uniteds opgør mod Nottingham Forest på TV3+.

Derfor peger det i retning af, at den danske landskampsrekordholder skal finde et nyt sted at spille fodbold senest til sommer. Spørgsmålet er så, hvad fremtiden byder på for Christian Eriksen.

– Vi bevæger os ud på et meget svagt grundlag, men jeg ser ikke Christian Eriksen i en anden stor engelsk klub. Med den måde, han har udviklet sig på i de seneste år, ved jeg ikke, hvor han skulle passe ind. Ajax har ikke meldt sig på banen – hvis de ville have ham, havde de gjort noget for længst. Skal han så tilbage til Brentford? Jamen, de har lige nu en Mikkel Damsgaard i topform.

– Han er en enorm familiemand, så han vil nok ikke flytte familien til USA. Han er 33 år gammel og har haft en toårig periode, hvor han slet ikke har spillet nok i forhold til, hvad vi, der elsker at se ham som fodboldspiller, har ønsket os.Så for mig går vi en rigtig grum tid i møde, hvad angår Christian Eriksens karriere. Jeg kan kun referere til, hvad der skete med Simon Kjær. Han er forsvundet ud af billedet – er han stoppet? Det ved jeg ikke engang, for der er ikke kommet noget ud om det. Det er min frygt, at Christian Eriksen ender samme sted. Han spiller jo ikke fodbold længere, Christian Eriksen, siger en så passioneret Thomas Gravesen, at han kommer til at spytte i studiet imens.

Christian Eriksen starter på bænken til aftenens kamp for Manchester United. Inden opgøret, hvor han eventuelt kan komme i spil, har danskeren spillet 86 kampe for den engelske storklub.

Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.







LIVE

LIVE: Reagerer på ansættelsen af ny FCM-boss

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Der får David at vide, at han er fyret

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

I svime over Filip Jørgensen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Deler nyt om fremtiden

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Tottenhams nedtur fortsætter



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Jonas Schwartz lander nyt job

Hjulmand vinder i Hamborg

Nu svarer David Nielsen

Medie afslører møde med Deco

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Reagerer på Brøndby-bombe

Skal han på landsholdet, Riemer?

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Dansk milliardær smider 75.000

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Dansk træner storroses

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig