– Christian Eriksens tid er forbi i Manchester United!

Thomas Gravesen tror, at Christian Eriksen går en grum tid i møde.



Hvad skal der ske i fremtiden for Christian Eriksen?

Danskeren har ikke været en del af Ruben Amorims favoritter, siden portugiseren overtog kontrollen over trænerbænken hos Manchester United, og derfor er Christian Eriksens dage hos De Røde Djævle ved at være talte, ifølge Thomas Gravesen.

– Der er et udskilningsløb i gang hos Manchester United lige nu, hvor alle skal vise, hvor dygtige de er. Nu var vi så heldige, at Martin Jørgensen sad i Ipswich, da de spillede deres første kamp. Da Christian Eriksen løber på banen, kan Martin se, at der er et tidspunkt, hvor Christian Eriksen modtager bolden med mulighed for at vende op i banen og tage bolden med fremad, men i stedet vælger han at spille en sikker bold tilbage i banen. Der ser Martin Jørgensen, at Amorim græmmer sig – han tager hovedet ned i hænderne, fordi det slet ikke er den måde, han vil spille fodbold på. Det leder mig til at tro, at Christian Eriksens tid er forbi i Manchester United!

– For det første bliver han ældre og ældre, og for det andet spiller han ikke på den måde, som Amorim ønsker. Jeg tror ikke, at Christian Eriksen, hvis kontrakt udløber til sommer, vil blive brugt. Amorim vil ikke investere den tid, det kræver at lære ham spillet, på grund af hans alder, siger Thomas Gravesen om Christian Eriksens situation i forbindelse med optakten til Manchester Uniteds opgør mod Nottingham Forest på TV3+.

Derfor peger det i retning af, at den danske landskampsrekordholder skal finde et nyt sted at spille fodbold senest til sommer. Spørgsmålet er så, hvad fremtiden byder på for Christian Eriksen.

– Vi bevæger os ud på et meget svagt grundlag, men jeg ser ikke Christian Eriksen i en anden stor engelsk klub. Med den måde, han har udviklet sig på i de seneste år, ved jeg ikke, hvor han skulle passe ind. Ajax har ikke meldt sig på banen – hvis de ville have ham, havde de gjort noget for længst. Skal han så tilbage til Brentford? Jamen, de har lige nu en Mikkel Damsgaard i topform.

– Han er en enorm familiemand, så han vil nok ikke flytte familien til USA. Han er 33 år gammel og har haft en toårig periode, hvor han slet ikke har spillet nok i forhold til, hvad vi, der elsker at se ham som fodboldspiller, har ønsket os.Så for mig går vi en rigtig grum tid i møde, hvad angår Christian Eriksens karriere. Jeg kan kun referere til, hvad der skete med Simon Kjær. Han er forsvundet ud af billedet – er han stoppet? Det ved jeg ikke engang, for der er ikke kommet noget ud om det. Det er min frygt, at Christian Eriksen ender samme sted. Han spiller jo ikke fodbold længere, Christian Eriksen, siger en så passioneret Thomas Gravesen, at han kommer til at spytte i studiet imens.

Christian Eriksen starter på bænken til aftenens kamp for Manchester United. Inden opgøret, hvor han eventuelt kan komme i spil, har danskeren spillet 86 kampe for den engelske storklub.

Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.





Nej til dansk retur: ‘Det her er en topklub’



TOPNYHED

Watford-boss: Derfor bliver Rajovic i Brøndby


Monaco maser miserable Montpellier

Röslers ros: OB har et Superliga-hold



Spår Jesper Sørensen-succes: Det passer bedre

Her er Mads Hermansen bedst af alle i top 5-ligaer

Stjerne hjalp Roony på vej: ‘Helt vanvittigt’

Smadrede U19-Ligaen i DK: Hertha vil af med ham nu

Andreas Skov Olsen solgt – her er prisen



INTERVIEW

Ups! Afslørede AGF’ers transfer ved en fejl


Henrik Meister har klar målsætning i Pisa

Farvel: Nedturen fortsætter for Andrija Pavlovic

Bo Henriksen forklarer spøjst rødt kort

Nej til historisk høj købsoption



HELT VILDT

Ser dansker som et emne for City og Real Madrid


Afsløring: Sassuolo køber Skjellerup i stor handel

Brøndbys første indkøb ventes i næste uge

Kandidat til dansk job: ‘Jeg er da smigret’

Afsløring: Nelsson skal sælges – her er prisen

Afsløring: Jens Hammer færdig – EfB jagter afløser


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


FCK vælter sig i interne forfremmelser

Lille dansk klub jubler: Får penge fra AaB-salg

Frimanns transferforslag: Det er jo den åbenlyse

AaB har solgt stortalent til Genoa



FCK bød sidste år – nu kan målmand skifte

Kæmpe skifte for dansk profil: ‘Det er vildt!’

Ansu Fati i chokskifte? 

Menno van Dam roser ham

AGF-profil jubler: Det er et kæmpe signal

Bekræfter: Fantastisk nyt for Brøndby

Frederiksen henter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Bertram Kvist får chancen i svensk klub


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


– Han ville være god i AGF, men…

FCK får grønt lys til brug af ansigtsgenkendelse

Dansk rekordtransfer – ‘det er så sindssygt!’

Udenlandsk klub byder på AaB-svensker

Frimanns opfordring: Det vil være et scoop, FCK

– Brøndby kan nærmest ikke bruge nogen fra AGF

‘FC Midtjylland er bedre end FC København’

Brighton med bundholdskompleks

Angrebs-køb? Sådan vil AGF lukke hullet i front

Thomas Delaney hylder FCK-diamant: ‘En terrier’

Så meget kan Kvistgaarden-salg svække Brøndby

Afsløring: Tæt på skifte – stort bud på Skjellerup

AGF tror på Leopold Wahlstedt

Fuldstændig vanvittig sensation i Frankrig

Det forhindrer ‘Zanka’ i at blive lønkonge

Vejle-profil afslører sin høje videresalgsklausul

FCK-direktør om ny aftale: ‘Det tog 30 sekunder’

Åben for retur til Superligaen

FC Midtjylland slår Red Bull Salzburg 3-2

Benhård FCK-straf fra UEFA: Ingen fans i Tyskland

Kæmpe Yousef Salech-transfer forgylder dansk klub

Afsløring: Køber dansker for rekordbeløb