– Christian Eriksens tid er forbi i Manchester United!

Thomas Gravesen tror, at Christian Eriksen går en grum tid i møde.



Hvad skal der ske i fremtiden for Christian Eriksen?

Danskeren har ikke været en del af Ruben Amorims favoritter, siden portugiseren overtog kontrollen over trænerbænken hos Manchester United, og derfor er Christian Eriksens dage hos De Røde Djævle ved at være talte, ifølge Thomas Gravesen.

– Der er et udskilningsløb i gang hos Manchester United lige nu, hvor alle skal vise, hvor dygtige de er. Nu var vi så heldige, at Martin Jørgensen sad i Ipswich, da de spillede deres første kamp. Da Christian Eriksen løber på banen, kan Martin se, at der er et tidspunkt, hvor Christian Eriksen modtager bolden med mulighed for at vende op i banen og tage bolden med fremad, men i stedet vælger han at spille en sikker bold tilbage i banen. Der ser Martin Jørgensen, at Amorim græmmer sig – han tager hovedet ned i hænderne, fordi det slet ikke er den måde, han vil spille fodbold på. Det leder mig til at tro, at Christian Eriksens tid er forbi i Manchester United!

– For det første bliver han ældre og ældre, og for det andet spiller han ikke på den måde, som Amorim ønsker. Jeg tror ikke, at Christian Eriksen, hvis kontrakt udløber til sommer, vil blive brugt. Amorim vil ikke investere den tid, det kræver at lære ham spillet, på grund af hans alder, siger Thomas Gravesen om Christian Eriksens situation i forbindelse med optakten til Manchester Uniteds opgør mod Nottingham Forest på TV3+.

Derfor peger det i retning af, at den danske landskampsrekordholder skal finde et nyt sted at spille fodbold senest til sommer. Spørgsmålet er så, hvad fremtiden byder på for Christian Eriksen.

– Vi bevæger os ud på et meget svagt grundlag, men jeg ser ikke Christian Eriksen i en anden stor engelsk klub. Med den måde, han har udviklet sig på i de seneste år, ved jeg ikke, hvor han skulle passe ind. Ajax har ikke meldt sig på banen – hvis de ville have ham, havde de gjort noget for længst. Skal han så tilbage til Brentford? Jamen, de har lige nu en Mikkel Damsgaard i topform.

– Han er en enorm familiemand, så han vil nok ikke flytte familien til USA. Han er 33 år gammel og har haft en toårig periode, hvor han slet ikke har spillet nok i forhold til, hvad vi, der elsker at se ham som fodboldspiller, har ønsket os.Så for mig går vi en rigtig grum tid i møde, hvad angår Christian Eriksens karriere. Jeg kan kun referere til, hvad der skete med Simon Kjær. Han er forsvundet ud af billedet – er han stoppet? Det ved jeg ikke engang, for der er ikke kommet noget ud om det. Det er min frygt, at Christian Eriksen ender samme sted. Han spiller jo ikke fodbold længere, Christian Eriksen, siger en så passioneret Thomas Gravesen, at han kommer til at spytte i studiet imens.

Christian Eriksen starter på bænken til aftenens kamp for Manchester United. Inden opgøret, hvor han eventuelt kan komme i spil, har danskeren spillet 86 kampe for den engelske storklub.

Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Brøndbys store karantænemareridt

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

FCM-stjerne færdig for i år

Peger på mulig gave til FCK

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

De vil hente Andreas Maxsø

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Trist Kvistgaarden-melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Lothar Matthaüs storroser dansker

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

FC København tager vild sejr i Champions League

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Rigtig dårlig melding

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement