– Christian Eriksens tid er forbi i Manchester United!

Thomas Gravesen tror, at Christian Eriksen går en grum tid i møde.



Hvad skal der ske i fremtiden for Christian Eriksen?

Danskeren har ikke været en del af Ruben Amorims favoritter, siden portugiseren overtog kontrollen over trænerbænken hos Manchester United, og derfor er Christian Eriksens dage hos De Røde Djævle ved at være talte, ifølge Thomas Gravesen.

– Der er et udskilningsløb i gang hos Manchester United lige nu, hvor alle skal vise, hvor dygtige de er. Nu var vi så heldige, at Martin Jørgensen sad i Ipswich, da de spillede deres første kamp. Da Christian Eriksen løber på banen, kan Martin se, at der er et tidspunkt, hvor Christian Eriksen modtager bolden med mulighed for at vende op i banen og tage bolden med fremad, men i stedet vælger han at spille en sikker bold tilbage i banen. Der ser Martin Jørgensen, at Amorim græmmer sig – han tager hovedet ned i hænderne, fordi det slet ikke er den måde, han vil spille fodbold på. Det leder mig til at tro, at Christian Eriksens tid er forbi i Manchester United!

– For det første bliver han ældre og ældre, og for det andet spiller han ikke på den måde, som Amorim ønsker. Jeg tror ikke, at Christian Eriksen, hvis kontrakt udløber til sommer, vil blive brugt. Amorim vil ikke investere den tid, det kræver at lære ham spillet, på grund af hans alder, siger Thomas Gravesen om Christian Eriksens situation i forbindelse med optakten til Manchester Uniteds opgør mod Nottingham Forest på TV3+.

Derfor peger det i retning af, at den danske landskampsrekordholder skal finde et nyt sted at spille fodbold senest til sommer. Spørgsmålet er så, hvad fremtiden byder på for Christian Eriksen.

– Vi bevæger os ud på et meget svagt grundlag, men jeg ser ikke Christian Eriksen i en anden stor engelsk klub. Med den måde, han har udviklet sig på i de seneste år, ved jeg ikke, hvor han skulle passe ind. Ajax har ikke meldt sig på banen – hvis de ville have ham, havde de gjort noget for længst. Skal han så tilbage til Brentford? Jamen, de har lige nu en Mikkel Damsgaard i topform.

– Han er en enorm familiemand, så han vil nok ikke flytte familien til USA. Han er 33 år gammel og har haft en toårig periode, hvor han slet ikke har spillet nok i forhold til, hvad vi, der elsker at se ham som fodboldspiller, har ønsket os.Så for mig går vi en rigtig grum tid i møde, hvad angår Christian Eriksens karriere. Jeg kan kun referere til, hvad der skete med Simon Kjær. Han er forsvundet ud af billedet – er han stoppet? Det ved jeg ikke engang, for der er ikke kommet noget ud om det. Det er min frygt, at Christian Eriksen ender samme sted. Han spiller jo ikke fodbold længere, Christian Eriksen, siger en så passioneret Thomas Gravesen, at han kommer til at spytte i studiet imens.

Christian Eriksen starter på bænken til aftenens kamp for Manchester United. Inden opgøret, hvor han eventuelt kan komme i spil, har danskeren spillet 86 kampe for den engelske storklub.

Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.





Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’



Bo Svensson favorit til stort job 

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med



TRANSFER

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar



Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy TRANSFER

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Brøndby straffet – får stor bøde

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR



EKSKLUSIVT

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Vender hjem til AaB

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Et sjældent syn i FC Midtjylland

“Har set ham fra OB få karantæne”

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester