– Christian Eriksens tid er forbi i Manchester United!

Thomas Gravesen tror, at Christian Eriksen går en grum tid i møde.



Hvad skal der ske i fremtiden for Christian Eriksen?

Danskeren har ikke været en del af Ruben Amorims favoritter, siden portugiseren overtog kontrollen over trænerbænken hos Manchester United, og derfor er Christian Eriksens dage hos De Røde Djævle ved at være talte, ifølge Thomas Gravesen.

– Der er et udskilningsløb i gang hos Manchester United lige nu, hvor alle skal vise, hvor dygtige de er. Nu var vi så heldige, at Martin Jørgensen sad i Ipswich, da de spillede deres første kamp. Da Christian Eriksen løber på banen, kan Martin se, at der er et tidspunkt, hvor Christian Eriksen modtager bolden med mulighed for at vende op i banen og tage bolden med fremad, men i stedet vælger han at spille en sikker bold tilbage i banen. Der ser Martin Jørgensen, at Amorim græmmer sig – han tager hovedet ned i hænderne, fordi det slet ikke er den måde, han vil spille fodbold på. Det leder mig til at tro, at Christian Eriksens tid er forbi i Manchester United!

– For det første bliver han ældre og ældre, og for det andet spiller han ikke på den måde, som Amorim ønsker. Jeg tror ikke, at Christian Eriksen, hvis kontrakt udløber til sommer, vil blive brugt. Amorim vil ikke investere den tid, det kræver at lære ham spillet, på grund af hans alder, siger Thomas Gravesen om Christian Eriksens situation i forbindelse med optakten til Manchester Uniteds opgør mod Nottingham Forest på TV3+.

Derfor peger det i retning af, at den danske landskampsrekordholder skal finde et nyt sted at spille fodbold senest til sommer. Spørgsmålet er så, hvad fremtiden byder på for Christian Eriksen.

– Vi bevæger os ud på et meget svagt grundlag, men jeg ser ikke Christian Eriksen i en anden stor engelsk klub. Med den måde, han har udviklet sig på i de seneste år, ved jeg ikke, hvor han skulle passe ind. Ajax har ikke meldt sig på banen – hvis de ville have ham, havde de gjort noget for længst. Skal han så tilbage til Brentford? Jamen, de har lige nu en Mikkel Damsgaard i topform.

– Han er en enorm familiemand, så han vil nok ikke flytte familien til USA. Han er 33 år gammel og har haft en toårig periode, hvor han slet ikke har spillet nok i forhold til, hvad vi, der elsker at se ham som fodboldspiller, har ønsket os.Så for mig går vi en rigtig grum tid i møde, hvad angår Christian Eriksens karriere. Jeg kan kun referere til, hvad der skete med Simon Kjær. Han er forsvundet ud af billedet – er han stoppet? Det ved jeg ikke engang, for der er ikke kommet noget ud om det. Det er min frygt, at Christian Eriksen ender samme sted. Han spiller jo ikke fodbold længere, Christian Eriksen, siger en så passioneret Thomas Gravesen, at han kommer til at spytte i studiet imens.

Christian Eriksen starter på bænken til aftenens kamp for Manchester United. Inden opgøret, hvor han eventuelt kan komme i spil, har danskeren spillet 86 kampe for den engelske storklub.

Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Sænker prisen mod Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

10 spillere nægtet indrejse til USA

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Var direkte fra træningsbanen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

AGF tager pis på FC Midtjylland

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Giver to spillere livstidskarantæne



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

David Nielsen har sagt op

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Mileta Rajovic i stor optur

I forhandlinger med Nartey

Brian Riemer giver klar besked

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Han er Eriksen og co’s nye træner

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

FC København skriver kontrakt med juvel

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona