Danskerklubben Brentford havde stor ære af kampen og fik et point ud af sine anstrengelser i hjemmekampen mod Manchester City.
Det sørgede anfører Christian Nørgaard for med et flot hovedstødsmål til 2-2 i overtiden.
City var på to mål af Phil Foden kommet foran 2-0 i anden halvleg, men Yoane Wissa og altså Nørgaard vendte kampen på hovedet.
Efter tre sejre i træk i alle turneringer efter et par katastrofale måneder var resultatet endnu en dukkert for Pep Guardiolas udvalgte, der fortsat ligger uden for top-4 i tabellen.
Midterholdet Brentford, der startede med fire danskere, viste i høj grad, at City langtfra er i samme usårlige form som tidligere.
Selv om første halvleg var målløs og uden specielt mange skud på mål, startede det yderst livligt.
Begge mandskaber var indstillet på at skulle frem ad banen, og det gav en indledende halv time med masser af action.
Hjemmeholdets topscorer, Bryan Mbeumo, testede keeper Stefan Ortega, og på midtbanen var den danske trio Christian Nørgaard, Mathias Jensen og ikke mindst formstærke Mikkel Damsgaard involveret i meget.
De blev trods gode intentioner i nogen grad overstrålet af den belgiske playmaker Kevin De Bruyne, der svingede taktstokken over udeholdets spil.
Beslutsomheden var dog en udpræget mangelvare. Det demonstrerede både Brentfords Keane Lewis-Potter og Citys Matheus Nunes, da de blev sat op i helt frie positioner, men traf forkerte beslutninger.
Underholdningen fortsatte straks efter genstarten i anden halvleg. Brasilianske Savinho strålede blandt andet med en fremragende soloaktion, men stolpen tog fra for Thomas Franks tropper.
Knap midtvejs gennem halvlegen drønede Damsgaard en flad afslutning i nettet, men danskeren jublede ikke, da han var klar over, at en helt korrekt offside i opspillet ville føre til et hævet flag på sidelinjen.
I stedet blev det 0-1 øjeblikket efter. City fik sat De Bruyne op i højre side, og upresset smed kreatøren et knivskarpt indlæg i feltet, som Foden på det nærmeste følte ind bag keeper Mark Flekken.
Brentford bed godt fra sig i den følgende periode, og frontløber Yoane Wissa i særdeleshed burde nok have udlignet, men fik sin afslutning blokeret.
I stedet blev det 0-2 efter 78 minutter, da Brentfords fjerde danske indslag, Mads Roerslev, tabte en duel til Savinho, som fremtvang en returbold fra Flekken, hvilket Foden omsatte til sin anden træffer.
En lille håndfuld minutter derefter revancherede Roerslev sig med en god assist til Wissas reduceringsmål fra tæt hold, og det var vigtigt for London-holdet.
Det tillod et sidste pres, og i det steg Nørgaard til vejrs, efter at Brentford havde holdt godt fast i bolden, og stangede Lewis-Potters indlæg op i krydset.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Et skridt tættere Englands største stadion
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
Schweiz – Canada
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
OPTAKT