Christian Nørgaard blev helten mod Man City

Christian Nørgaard udlignede i overtiden, da Brentford vendte 0-2 til 2-2 hjemme mod Manchester City.




Danskerklubben Brentford havde stor ære af kampen og fik et point ud af sine anstrengelser i hjemmekampen mod Manchester City.

Det sørgede anfører Christian Nørgaard for med et flot hovedstødsmål til 2-2 i overtiden.

City var på to mål af Phil Foden kommet foran 2-0 i anden halvleg, men Yoane Wissa og altså Nørgaard vendte kampen på hovedet.

Efter tre sejre i træk i alle turneringer efter et par katastrofale måneder var resultatet endnu en dukkert for Pep Guardiolas udvalgte, der fortsat ligger uden for top-4 i tabellen.

Midterholdet Brentford, der startede med fire danskere, viste i høj grad, at City langtfra er i samme usårlige form som tidligere.

Selv om første halvleg var målløs og uden specielt mange skud på mål, startede det yderst livligt.

Begge mandskaber var indstillet på at skulle frem ad banen, og det gav en indledende halv time med masser af action.

Hjemmeholdets topscorer, Bryan Mbeumo, testede keeper Stefan Ortega, og på midtbanen var den danske trio Christian Nørgaard, Mathias Jensen og ikke mindst formstærke Mikkel Damsgaard involveret i meget.

De blev trods gode intentioner i nogen grad overstrålet af den belgiske playmaker Kevin De Bruyne, der svingede taktstokken over udeholdets spil.

Beslutsomheden var dog en udpræget mangelvare. Det demonstrerede både Brentfords Keane Lewis-Potter og Citys Matheus Nunes, da de blev sat op i helt frie positioner, men traf forkerte beslutninger.

Underholdningen fortsatte straks efter genstarten i anden halvleg. Brasilianske Savinho strålede blandt andet med en fremragende soloaktion, men stolpen tog fra for Thomas Franks tropper.

Knap midtvejs gennem halvlegen drønede Damsgaard en flad afslutning i nettet, men danskeren jublede ikke, da han var klar over, at en helt korrekt offside i opspillet ville føre til et hævet flag på sidelinjen.

I stedet blev det 0-1 øjeblikket efter. City fik sat De Bruyne op i højre side, og upresset smed kreatøren et knivskarpt indlæg i feltet, som Foden på det nærmeste følte ind bag keeper Mark Flekken.

Brentford bed godt fra sig i den følgende periode, og frontløber Yoane Wissa i særdeleshed burde nok have udlignet, men fik sin afslutning blokeret.

I stedet blev det 0-2 efter 78 minutter, da Brentfords fjerde danske indslag, Mads Roerslev, tabte en duel til Savinho, som fremtvang en returbold fra Flekken, hvilket Foden omsatte til sin anden træffer.

En lille håndfuld minutter derefter revancherede Roerslev sig med en god assist til Wissas reduceringsmål fra tæt hold, og det var vigtigt for London-holdet.

Det tillod et sidste pres, og i det steg Nørgaard til vejrs, efter at Brentford havde holdt godt fast i bolden, og stangede Lewis-Potters indlæg op i krydset.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kommer med frækt bud på dansk mester

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Kæmpe røgslør af Brøndby

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem