Danskerklubben Brentford havde stor ære af kampen og fik et point ud af sine anstrengelser i hjemmekampen mod Manchester City.
Det sørgede anfører Christian Nørgaard for med et flot hovedstødsmål til 2-2 i overtiden.
City var på to mål af Phil Foden kommet foran 2-0 i anden halvleg, men Yoane Wissa og altså Nørgaard vendte kampen på hovedet.
Efter tre sejre i træk i alle turneringer efter et par katastrofale måneder var resultatet endnu en dukkert for Pep Guardiolas udvalgte, der fortsat ligger uden for top-4 i tabellen.
Midterholdet Brentford, der startede med fire danskere, viste i høj grad, at City langtfra er i samme usårlige form som tidligere.
Selv om første halvleg var målløs og uden specielt mange skud på mål, startede det yderst livligt.
Begge mandskaber var indstillet på at skulle frem ad banen, og det gav en indledende halv time med masser af action.
Hjemmeholdets topscorer, Bryan Mbeumo, testede keeper Stefan Ortega, og på midtbanen var den danske trio Christian Nørgaard, Mathias Jensen og ikke mindst formstærke Mikkel Damsgaard involveret i meget.
De blev trods gode intentioner i nogen grad overstrålet af den belgiske playmaker Kevin De Bruyne, der svingede taktstokken over udeholdets spil.
Beslutsomheden var dog en udpræget mangelvare. Det demonstrerede både Brentfords Keane Lewis-Potter og Citys Matheus Nunes, da de blev sat op i helt frie positioner, men traf forkerte beslutninger.
Underholdningen fortsatte straks efter genstarten i anden halvleg. Brasilianske Savinho strålede blandt andet med en fremragende soloaktion, men stolpen tog fra for Thomas Franks tropper.
Knap midtvejs gennem halvlegen drønede Damsgaard en flad afslutning i nettet, men danskeren jublede ikke, da han var klar over, at en helt korrekt offside i opspillet ville føre til et hævet flag på sidelinjen.
I stedet blev det 0-1 øjeblikket efter. City fik sat De Bruyne op i højre side, og upresset smed kreatøren et knivskarpt indlæg i feltet, som Foden på det nærmeste følte ind bag keeper Mark Flekken.
Brentford bed godt fra sig i den følgende periode, og frontløber Yoane Wissa i særdeleshed burde nok have udlignet, men fik sin afslutning blokeret.
I stedet blev det 0-2 efter 78 minutter, da Brentfords fjerde danske indslag, Mads Roerslev, tabte en duel til Savinho, som fremtvang en returbold fra Flekken, hvilket Foden omsatte til sin anden træffer.
En lille håndfuld minutter derefter revancherede Roerslev sig med en god assist til Wissas reduceringsmål fra tæt hold, og det var vigtigt for London-holdet.
Det tillod et sidste pres, og i det steg Nørgaard til vejrs, efter at Brentford havde holdt godt fast i bolden, og stangede Lewis-Potters indlæg op i krydset.
/ritzau/
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER