Christian Nørgaard blev helten mod Man City

Christian Nørgaard udlignede i overtiden, da Brentford vendte 0-2 til 2-2 hjemme mod Manchester City.




Danskerklubben Brentford havde stor ære af kampen og fik et point ud af sine anstrengelser i hjemmekampen mod Manchester City.

Det sørgede anfører Christian Nørgaard for med et flot hovedstødsmål til 2-2 i overtiden.

City var på to mål af Phil Foden kommet foran 2-0 i anden halvleg, men Yoane Wissa og altså Nørgaard vendte kampen på hovedet.

Efter tre sejre i træk i alle turneringer efter et par katastrofale måneder var resultatet endnu en dukkert for Pep Guardiolas udvalgte, der fortsat ligger uden for top-4 i tabellen.

Midterholdet Brentford, der startede med fire danskere, viste i høj grad, at City langtfra er i samme usårlige form som tidligere.

Selv om første halvleg var målløs og uden specielt mange skud på mål, startede det yderst livligt.

Begge mandskaber var indstillet på at skulle frem ad banen, og det gav en indledende halv time med masser af action.

Hjemmeholdets topscorer, Bryan Mbeumo, testede keeper Stefan Ortega, og på midtbanen var den danske trio Christian Nørgaard, Mathias Jensen og ikke mindst formstærke Mikkel Damsgaard involveret i meget.

De blev trods gode intentioner i nogen grad overstrålet af den belgiske playmaker Kevin De Bruyne, der svingede taktstokken over udeholdets spil.

Beslutsomheden var dog en udpræget mangelvare. Det demonstrerede både Brentfords Keane Lewis-Potter og Citys Matheus Nunes, da de blev sat op i helt frie positioner, men traf forkerte beslutninger.

Underholdningen fortsatte straks efter genstarten i anden halvleg. Brasilianske Savinho strålede blandt andet med en fremragende soloaktion, men stolpen tog fra for Thomas Franks tropper.

Knap midtvejs gennem halvlegen drønede Damsgaard en flad afslutning i nettet, men danskeren jublede ikke, da han var klar over, at en helt korrekt offside i opspillet ville føre til et hævet flag på sidelinjen.

I stedet blev det 0-1 øjeblikket efter. City fik sat De Bruyne op i højre side, og upresset smed kreatøren et knivskarpt indlæg i feltet, som Foden på det nærmeste følte ind bag keeper Mark Flekken.

Brentford bed godt fra sig i den følgende periode, og frontløber Yoane Wissa i særdeleshed burde nok have udlignet, men fik sin afslutning blokeret.

I stedet blev det 0-2 efter 78 minutter, da Brentfords fjerde danske indslag, Mads Roerslev, tabte en duel til Savinho, som fremtvang en returbold fra Flekken, hvilket Foden omsatte til sin anden træffer.

En lille håndfuld minutter derefter revancherede Roerslev sig med en god assist til Wissas reduceringsmål fra tæt hold, og det var vigtigt for London-holdet.

Det tillod et sidste pres, og i det steg Nørgaard til vejrs, efter at Brentford havde holdt godt fast i bolden, og stangede Lewis-Potters indlæg op i krydset.

/ritzau/





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Færøernes VM-drøm slukket

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

To Premier League-klubber vil have Froholdt

– Han er uden tvivl utilfreds

AGF straffet med stor bøde

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Superliga-profil får trænerlicens

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Clement Bischoff på tavlen

Ståle Solbakken sender advarsel

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Chok i OB – siger op efter seks dage

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Landsholdsprofil misser træning

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Landstræner uenig med Ronaldo

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Dansker opereret for anden gang på tre måneder