Danskerklubben Brentford havde stor ære af kampen og fik et point ud af sine anstrengelser i hjemmekampen mod Manchester City.
Det sørgede anfører Christian Nørgaard for med et flot hovedstødsmål til 2-2 i overtiden.
City var på to mål af Phil Foden kommet foran 2-0 i anden halvleg, men Yoane Wissa og altså Nørgaard vendte kampen på hovedet.
Efter tre sejre i træk i alle turneringer efter et par katastrofale måneder var resultatet endnu en dukkert for Pep Guardiolas udvalgte, der fortsat ligger uden for top-4 i tabellen.
Midterholdet Brentford, der startede med fire danskere, viste i høj grad, at City langtfra er i samme usårlige form som tidligere.
Selv om første halvleg var målløs og uden specielt mange skud på mål, startede det yderst livligt.
Begge mandskaber var indstillet på at skulle frem ad banen, og det gav en indledende halv time med masser af action.
Hjemmeholdets topscorer, Bryan Mbeumo, testede keeper Stefan Ortega, og på midtbanen var den danske trio Christian Nørgaard, Mathias Jensen og ikke mindst formstærke Mikkel Damsgaard involveret i meget.
De blev trods gode intentioner i nogen grad overstrålet af den belgiske playmaker Kevin De Bruyne, der svingede taktstokken over udeholdets spil.
Beslutsomheden var dog en udpræget mangelvare. Det demonstrerede både Brentfords Keane Lewis-Potter og Citys Matheus Nunes, da de blev sat op i helt frie positioner, men traf forkerte beslutninger.
Underholdningen fortsatte straks efter genstarten i anden halvleg. Brasilianske Savinho strålede blandt andet med en fremragende soloaktion, men stolpen tog fra for Thomas Franks tropper.
Knap midtvejs gennem halvlegen drønede Damsgaard en flad afslutning i nettet, men danskeren jublede ikke, da han var klar over, at en helt korrekt offside i opspillet ville føre til et hævet flag på sidelinjen.
I stedet blev det 0-1 øjeblikket efter. City fik sat De Bruyne op i højre side, og upresset smed kreatøren et knivskarpt indlæg i feltet, som Foden på det nærmeste følte ind bag keeper Mark Flekken.
Brentford bed godt fra sig i den følgende periode, og frontløber Yoane Wissa i særdeleshed burde nok have udlignet, men fik sin afslutning blokeret.
I stedet blev det 0-2 efter 78 minutter, da Brentfords fjerde danske indslag, Mads Roerslev, tabte en duel til Savinho, som fremtvang en returbold fra Flekken, hvilket Foden omsatte til sin anden træffer.
En lille håndfuld minutter derefter revancherede Roerslev sig med en god assist til Wissas reduceringsmål fra tæt hold, og det var vigtigt for London-holdet.
Det tillod et sidste pres, og i det steg Nørgaard til vejrs, efter at Brentford havde holdt godt fast i bolden, og stangede Lewis-Potters indlæg op i krydset.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Osula slår alle andre
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FCM ansætter ny topboss
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Mexico kommer med markant melding om VM
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
‘Tottenham er i overhængende fare’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans