Christian Nørgaard blev helten mod Man City

Christian Nørgaard udlignede i overtiden, da Brentford vendte 0-2 til 2-2 hjemme mod Manchester City.




Danskerklubben Brentford havde stor ære af kampen og fik et point ud af sine anstrengelser i hjemmekampen mod Manchester City.

Det sørgede anfører Christian Nørgaard for med et flot hovedstødsmål til 2-2 i overtiden.

City var på to mål af Phil Foden kommet foran 2-0 i anden halvleg, men Yoane Wissa og altså Nørgaard vendte kampen på hovedet.

Efter tre sejre i træk i alle turneringer efter et par katastrofale måneder var resultatet endnu en dukkert for Pep Guardiolas udvalgte, der fortsat ligger uden for top-4 i tabellen.

Midterholdet Brentford, der startede med fire danskere, viste i høj grad, at City langtfra er i samme usårlige form som tidligere.

Selv om første halvleg var målløs og uden specielt mange skud på mål, startede det yderst livligt.

Begge mandskaber var indstillet på at skulle frem ad banen, og det gav en indledende halv time med masser af action.

Hjemmeholdets topscorer, Bryan Mbeumo, testede keeper Stefan Ortega, og på midtbanen var den danske trio Christian Nørgaard, Mathias Jensen og ikke mindst formstærke Mikkel Damsgaard involveret i meget.

De blev trods gode intentioner i nogen grad overstrålet af den belgiske playmaker Kevin De Bruyne, der svingede taktstokken over udeholdets spil.

Beslutsomheden var dog en udpræget mangelvare. Det demonstrerede både Brentfords Keane Lewis-Potter og Citys Matheus Nunes, da de blev sat op i helt frie positioner, men traf forkerte beslutninger.

Underholdningen fortsatte straks efter genstarten i anden halvleg. Brasilianske Savinho strålede blandt andet med en fremragende soloaktion, men stolpen tog fra for Thomas Franks tropper.

Knap midtvejs gennem halvlegen drønede Damsgaard en flad afslutning i nettet, men danskeren jublede ikke, da han var klar over, at en helt korrekt offside i opspillet ville føre til et hævet flag på sidelinjen.

I stedet blev det 0-1 øjeblikket efter. City fik sat De Bruyne op i højre side, og upresset smed kreatøren et knivskarpt indlæg i feltet, som Foden på det nærmeste følte ind bag keeper Mark Flekken.

Brentford bed godt fra sig i den følgende periode, og frontløber Yoane Wissa i særdeleshed burde nok have udlignet, men fik sin afslutning blokeret.

I stedet blev det 0-2 efter 78 minutter, da Brentfords fjerde danske indslag, Mads Roerslev, tabte en duel til Savinho, som fremtvang en returbold fra Flekken, hvilket Foden omsatte til sin anden træffer.

En lille håndfuld minutter derefter revancherede Roerslev sig med en god assist til Wissas reduceringsmål fra tæt hold, og det var vigtigt for London-holdet.

Det tillod et sidste pres, og i det steg Nørgaard til vejrs, efter at Brentford havde holdt godt fast i bolden, og stangede Lewis-Potters indlæg op i krydset.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Superliga-oprykker teaser

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Her er FC Københavns vej i Europa

Storkamp af Patrick Dorgu

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

FCM jagter ham – så vild har Boteli været