Christian Nørgaard blev helten mod Man City

Christian Nørgaard udlignede i overtiden, da Brentford vendte 0-2 til 2-2 hjemme mod Manchester City.




Danskerklubben Brentford havde stor ære af kampen og fik et point ud af sine anstrengelser i hjemmekampen mod Manchester City.

Det sørgede anfører Christian Nørgaard for med et flot hovedstødsmål til 2-2 i overtiden.

City var på to mål af Phil Foden kommet foran 2-0 i anden halvleg, men Yoane Wissa og altså Nørgaard vendte kampen på hovedet.

Efter tre sejre i træk i alle turneringer efter et par katastrofale måneder var resultatet endnu en dukkert for Pep Guardiolas udvalgte, der fortsat ligger uden for top-4 i tabellen.

Midterholdet Brentford, der startede med fire danskere, viste i høj grad, at City langtfra er i samme usårlige form som tidligere.

Selv om første halvleg var målløs og uden specielt mange skud på mål, startede det yderst livligt.

Begge mandskaber var indstillet på at skulle frem ad banen, og det gav en indledende halv time med masser af action.

Hjemmeholdets topscorer, Bryan Mbeumo, testede keeper Stefan Ortega, og på midtbanen var den danske trio Christian Nørgaard, Mathias Jensen og ikke mindst formstærke Mikkel Damsgaard involveret i meget.

De blev trods gode intentioner i nogen grad overstrålet af den belgiske playmaker Kevin De Bruyne, der svingede taktstokken over udeholdets spil.

Beslutsomheden var dog en udpræget mangelvare. Det demonstrerede både Brentfords Keane Lewis-Potter og Citys Matheus Nunes, da de blev sat op i helt frie positioner, men traf forkerte beslutninger.

Underholdningen fortsatte straks efter genstarten i anden halvleg. Brasilianske Savinho strålede blandt andet med en fremragende soloaktion, men stolpen tog fra for Thomas Franks tropper.

Knap midtvejs gennem halvlegen drønede Damsgaard en flad afslutning i nettet, men danskeren jublede ikke, da han var klar over, at en helt korrekt offside i opspillet ville føre til et hævet flag på sidelinjen.

I stedet blev det 0-1 øjeblikket efter. City fik sat De Bruyne op i højre side, og upresset smed kreatøren et knivskarpt indlæg i feltet, som Foden på det nærmeste følte ind bag keeper Mark Flekken.

Brentford bed godt fra sig i den følgende periode, og frontløber Yoane Wissa i særdeleshed burde nok have udlignet, men fik sin afslutning blokeret.

I stedet blev det 0-2 efter 78 minutter, da Brentfords fjerde danske indslag, Mads Roerslev, tabte en duel til Savinho, som fremtvang en returbold fra Flekken, hvilket Foden omsatte til sin anden træffer.

En lille håndfuld minutter derefter revancherede Roerslev sig med en god assist til Wissas reduceringsmål fra tæt hold, og det var vigtigt for London-holdet.

Det tillod et sidste pres, og i det steg Nørgaard til vejrs, efter at Brentford havde holdt godt fast i bolden, og stangede Lewis-Potters indlæg op i krydset.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

David Moyes griner over gult kort for jubel

AGF var klar med rekordbeløb

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Froholdt med klar transfermelding

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stjerne flirter med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Jacob Rasmussen i chokskifte

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

FCK-profil holder VM-drøm i live

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Dansk klub i kæmpe transferscoop

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’