City brugte flest penge i transfervinduet

Med indkøb af flere spillere blev Manchester City den klub, der brugte flest penge i vinterens transfervindue.



Manchester City brugte næsten lige så mange penge på nye spillere i vinterens transfervindue som de øvrige 19 Premier League-hold tilsammen.

Det er status, efter at vinduet klappede i mandag ved midnat. Ifølge Reuters brugte Manchester City 180 millioner engelske pund. Det svarer til 1,6 milliarder danske kroner.

De øvrige 19 klubber brugte i alt 1,7 milliarder kroner i et ellers stille vindue.

Manchester Citys forbrugsfest er den næsthøjeste i verden af en enkelt klub i januars transfervindue, der i år varede nogle dage ind i februar.

Forbruget på nye spillere er kun overgået af Chelsea, som ifølge Transfermarkt i januar 2023 brugte 275 millioner pund. Det svarer til 2,5 milliarder danske kroner.

På transfervinduets sidste åbne dag i England nåede Manchester City at hente den spanske midtbanespiller Nico Gonzalez i Porto for omkring 450 millioner kroner.

Det var Manchester Citys fjerde store handel, efter at manager Pep Guardiola også har fået tilgang af Omar Marmoush, Abdukodir Khusanov og Vitor Reis i det nye år.

Marmoush var den dyreste tilgang med et prisskilt på over en halv milliard, da han blev købt i tyske Frankfurt.

Med til historien er, at Manchester City i sommer blandt andre solgte angriberen Julian Alvarez for omkring 850 millioner kroner til Atlético Madrid.

– Fra et økonomisk perspektiv er City i en meget stærk position. Mange spillere har forladt klubben, og det har givet klubben et sted mellem 1,4 og 1,5 milliarder kroner i profit, siger Kieran Maguire til BBC.

Han er ekspert i fodboldøkonomi og peger på, at City har tjent gode penge på at være med i Europa hvert år.

– Dertil kommer bonusser fra sponsorer, tv-penge og at man har vundet mange trofæer, siger han.

Det store spørgsmål er nu, hvad udfaldet af sagen mod Manchester City, der er anklaget for 115 brud på Premier Leagues økonomiske regler, bliver.

– Når det er afklaret, så tror jeg, at man vil se en ændring i, hvor meget City kan bruge på spillere fremover, lyder det fra Kieran Maguire.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Jagter tidligere AGF’er



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Bekræfter kæmpebud

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Grønbæk hylder dansker

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet