Manchester City brugte næsten lige så mange penge på nye spillere i vinterens transfervindue som de øvrige 19 Premier League-hold tilsammen.
Det er status, efter at vinduet klappede i mandag ved midnat. Ifølge Reuters brugte Manchester City 180 millioner engelske pund. Det svarer til 1,6 milliarder danske kroner.
De øvrige 19 klubber brugte i alt 1,7 milliarder kroner i et ellers stille vindue.
Manchester Citys forbrugsfest er den næsthøjeste i verden af en enkelt klub i januars transfervindue, der i år varede nogle dage ind i februar.
Forbruget på nye spillere er kun overgået af Chelsea, som ifølge Transfermarkt i januar 2023 brugte 275 millioner pund. Det svarer til 2,5 milliarder danske kroner.
På transfervinduets sidste åbne dag i England nåede Manchester City at hente den spanske midtbanespiller Nico Gonzalez i Porto for omkring 450 millioner kroner.
Det var Manchester Citys fjerde store handel, efter at manager Pep Guardiola også har fået tilgang af Omar Marmoush, Abdukodir Khusanov og Vitor Reis i det nye år.
Marmoush var den dyreste tilgang med et prisskilt på over en halv milliard, da han blev købt i tyske Frankfurt.
Med til historien er, at Manchester City i sommer blandt andre solgte angriberen Julian Alvarez for omkring 850 millioner kroner til Atlético Madrid.
– Fra et økonomisk perspektiv er City i en meget stærk position. Mange spillere har forladt klubben, og det har givet klubben et sted mellem 1,4 og 1,5 milliarder kroner i profit, siger Kieran Maguire til BBC.
Han er ekspert i fodboldøkonomi og peger på, at City har tjent gode penge på at være med i Europa hvert år.
– Dertil kommer bonusser fra sponsorer, tv-penge og at man har vundet mange trofæer, siger han.
Det store spørgsmål er nu, hvad udfaldet af sagen mod Manchester City, der er anklaget for 115 brud på Premier Leagues økonomiske regler, bliver.
– Når det er afklaret, så tror jeg, at man vil se en ændring i, hvor meget City kan bruge på spillere fremover, lyder det fra Kieran Maguire.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
OPTAKT
New Zealand – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER