City brugte flest penge i transfervinduet

Med indkøb af flere spillere blev Manchester City den klub, der brugte flest penge i vinterens transfervindue.



Manchester City brugte næsten lige så mange penge på nye spillere i vinterens transfervindue som de øvrige 19 Premier League-hold tilsammen.

Det er status, efter at vinduet klappede i mandag ved midnat. Ifølge Reuters brugte Manchester City 180 millioner engelske pund. Det svarer til 1,6 milliarder danske kroner.

De øvrige 19 klubber brugte i alt 1,7 milliarder kroner i et ellers stille vindue.

Manchester Citys forbrugsfest er den næsthøjeste i verden af en enkelt klub i januars transfervindue, der i år varede nogle dage ind i februar.

Forbruget på nye spillere er kun overgået af Chelsea, som ifølge Transfermarkt i januar 2023 brugte 275 millioner pund. Det svarer til 2,5 milliarder danske kroner.

På transfervinduets sidste åbne dag i England nåede Manchester City at hente den spanske midtbanespiller Nico Gonzalez i Porto for omkring 450 millioner kroner.

Det var Manchester Citys fjerde store handel, efter at manager Pep Guardiola også har fået tilgang af Omar Marmoush, Abdukodir Khusanov og Vitor Reis i det nye år.

Marmoush var den dyreste tilgang med et prisskilt på over en halv milliard, da han blev købt i tyske Frankfurt.

Med til historien er, at Manchester City i sommer blandt andre solgte angriberen Julian Alvarez for omkring 850 millioner kroner til Atlético Madrid.

– Fra et økonomisk perspektiv er City i en meget stærk position. Mange spillere har forladt klubben, og det har givet klubben et sted mellem 1,4 og 1,5 milliarder kroner i profit, siger Kieran Maguire til BBC.

Han er ekspert i fodboldøkonomi og peger på, at City har tjent gode penge på at være med i Europa hvert år.

– Dertil kommer bonusser fra sponsorer, tv-penge og at man har vundet mange trofæer, siger han.

Det store spørgsmål er nu, hvad udfaldet af sagen mod Manchester City, der er anklaget for 115 brud på Premier Leagues økonomiske regler, bliver.

– Når det er afklaret, så tror jeg, at man vil se en ændring i, hvor meget City kan bruge på spillere fremover, lyder det fra Kieran Maguire.

/ritzau/






TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Messi-katastrofe

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Her kan du se Norge mod Senegal

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

FC Københavns talenter gør rent bord

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Et skridt tættere Englands største stadion



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på Superliga-stjerne

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

England – Ghana

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Argentina – Østrig

Storklubber kæmper om danskers underskrift

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Lyngby Boldklub sælger profil

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber