City-keeper med kontroversiel sviner til Liverpool

Efter 2-0-nederlaget til Liverpool kom Manchester City-målmand Stefan Ortega med en usædvanlig stikpille til Liverpools fans.



Manchester Citys gulddrømme led et alvorligt knæk søndag, da de forsvarende mestre tabte med 2-0 til Liverpool. 

Det var det fjerde nederlag i træk i Premier League for Manchester City, og efter slutfløjtet fik cheftræner Pep Guardiola en hilsen med på vejen fra hjemmeholdets fans på Anfield, der sang 'you're getting sacked in the morning' til den spanske stjernetræner. 

Manchester City-målmand Stefan Ortega kommenterede efterfølgende situationen. 

– Der er nogen, der tidligere har fortalt mig, at det her område nok ikke er den bedste del af Storbritannien. Jeg synes, at han (Guardiola, red.) reagerede rigtigt godt, lød det ifølge The Guardian fra Stefan Ortega. 

Pep Guardiola reagerede på smædesangene ved at holde seks fingre op, med reference til de seks Premier League-trofæer, spanieren har vundet med Manchester City. 

– Jeg er så stolt af mine seks Premier League-trofæer mod det hold (Liverpool, red.) og det tidligere hold (under Jürgen Klopp, red.). Jeg havde ikke forventet, at Anfield ville begynde at synge ved 0-2, at jeg ville blive fyret. Måske fortjener jeg at blive fyret med vores resultater. Måske har jeg stadig jobbet, fordi jeg har vundet seks Premier League-titler og en masse trofæer. 

– De vil gerne fyre mig. Jeg ville ønske, at de var venligere. Hvorfor sang de det ikke ved 0-1? Hvorfor sang de det ikke i sidste sæson, da vi vandt Premier League? Hvorfor vil de fyre mig nu? Det havde jeg ikke forventet fra Anfield. Fra andre klubber som Brighton kan jeg forstå det. Men fra Anfield havde jeg ikke forventet det her. Måske er det den respekt, vi har. De ved, at vi har vundet seks Premier League-trofæer. Men det er fint, det er en del af spillet, lød det fra Pep Guardiola. 

Med sejren over Manchester City har Liverpool nu ni point ned til Arsenal og Chelsea, der ligger på en delt andenplads. 

Manchester City ligger på femtepladsen med 11 point op til Liverpool. 





LIVE

VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Supercomputer: De vinder VM

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

‘Det er slut’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard