Manchester Citys gulddrømme led et alvorligt knæk søndag, da de forsvarende mestre tabte med 2-0 til Liverpool.
Det var det fjerde nederlag i træk i Premier League for Manchester City, og efter slutfløjtet fik cheftræner Pep Guardiola en hilsen med på vejen fra hjemmeholdets fans på Anfield, der sang 'you're getting sacked in the morning' til den spanske stjernetræner.
Manchester City-målmand Stefan Ortega kommenterede efterfølgende situationen.
– Der er nogen, der tidligere har fortalt mig, at det her område nok ikke er den bedste del af Storbritannien. Jeg synes, at han (Guardiola, red.) reagerede rigtigt godt, lød det ifølge The Guardian fra Stefan Ortega.
Pep Guardiola reagerede på smædesangene ved at holde seks fingre op, med reference til de seks Premier League-trofæer, spanieren har vundet med Manchester City.
– Jeg er så stolt af mine seks Premier League-trofæer mod det hold (Liverpool, red.) og det tidligere hold (under Jürgen Klopp, red.). Jeg havde ikke forventet, at Anfield ville begynde at synge ved 0-2, at jeg ville blive fyret. Måske fortjener jeg at blive fyret med vores resultater. Måske har jeg stadig jobbet, fordi jeg har vundet seks Premier League-titler og en masse trofæer.
– De vil gerne fyre mig. Jeg ville ønske, at de var venligere. Hvorfor sang de det ikke ved 0-1? Hvorfor sang de det ikke i sidste sæson, da vi vandt Premier League? Hvorfor vil de fyre mig nu? Det havde jeg ikke forventet fra Anfield. Fra andre klubber som Brighton kan jeg forstå det. Men fra Anfield havde jeg ikke forventet det her. Måske er det den respekt, vi har. De ved, at vi har vundet seks Premier League-trofæer. Men det er fint, det er en del af spillet, lød det fra Pep Guardiola.
Med sejren over Manchester City har Liverpool nu ni point ned til Arsenal og Chelsea, der ligger på en delt andenplads.
Manchester City ligger på femtepladsen med 11 point op til Liverpool.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
10. gang i træk
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TOPNYHED
Emre Mor færdig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade