City-keeper med kontroversiel sviner til Liverpool

Efter 2-0-nederlaget til Liverpool kom Manchester City-målmand Stefan Ortega med en usædvanlig stikpille til Liverpools fans.



Manchester Citys gulddrømme led et alvorligt knæk søndag, da de forsvarende mestre tabte med 2-0 til Liverpool. 

Det var det fjerde nederlag i træk i Premier League for Manchester City, og efter slutfløjtet fik cheftræner Pep Guardiola en hilsen med på vejen fra hjemmeholdets fans på Anfield, der sang 'you're getting sacked in the morning' til den spanske stjernetræner. 

Manchester City-målmand Stefan Ortega kommenterede efterfølgende situationen. 

– Der er nogen, der tidligere har fortalt mig, at det her område nok ikke er den bedste del af Storbritannien. Jeg synes, at han (Guardiola, red.) reagerede rigtigt godt, lød det ifølge The Guardian fra Stefan Ortega. 

Pep Guardiola reagerede på smædesangene ved at holde seks fingre op, med reference til de seks Premier League-trofæer, spanieren har vundet med Manchester City. 

– Jeg er så stolt af mine seks Premier League-trofæer mod det hold (Liverpool, red.) og det tidligere hold (under Jürgen Klopp, red.). Jeg havde ikke forventet, at Anfield ville begynde at synge ved 0-2, at jeg ville blive fyret. Måske fortjener jeg at blive fyret med vores resultater. Måske har jeg stadig jobbet, fordi jeg har vundet seks Premier League-titler og en masse trofæer. 

– De vil gerne fyre mig. Jeg ville ønske, at de var venligere. Hvorfor sang de det ikke ved 0-1? Hvorfor sang de det ikke i sidste sæson, da vi vandt Premier League? Hvorfor vil de fyre mig nu? Det havde jeg ikke forventet fra Anfield. Fra andre klubber som Brighton kan jeg forstå det. Men fra Anfield havde jeg ikke forventet det her. Måske er det den respekt, vi har. De ved, at vi har vundet seks Premier League-trofæer. Men det er fint, det er en del af spillet, lød det fra Pep Guardiola. 

Med sejren over Manchester City har Liverpool nu ni point ned til Arsenal og Chelsea, der ligger på en delt andenplads. 

Manchester City ligger på femtepladsen med 11 point op til Liverpool. 







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

De overvejer Christian Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer