City-keeper med kontroversiel sviner til Liverpool

Efter 2-0-nederlaget til Liverpool kom Manchester City-målmand Stefan Ortega med en usædvanlig stikpille til Liverpools fans.



Manchester Citys gulddrømme led et alvorligt knæk søndag, da de forsvarende mestre tabte med 2-0 til Liverpool. 

Det var det fjerde nederlag i træk i Premier League for Manchester City, og efter slutfløjtet fik cheftræner Pep Guardiola en hilsen med på vejen fra hjemmeholdets fans på Anfield, der sang 'you're getting sacked in the morning' til den spanske stjernetræner. 

Manchester City-målmand Stefan Ortega kommenterede efterfølgende situationen. 

– Der er nogen, der tidligere har fortalt mig, at det her område nok ikke er den bedste del af Storbritannien. Jeg synes, at han (Guardiola, red.) reagerede rigtigt godt, lød det ifølge The Guardian fra Stefan Ortega. 

Pep Guardiola reagerede på smædesangene ved at holde seks fingre op, med reference til de seks Premier League-trofæer, spanieren har vundet med Manchester City. 

– Jeg er så stolt af mine seks Premier League-trofæer mod det hold (Liverpool, red.) og det tidligere hold (under Jürgen Klopp, red.). Jeg havde ikke forventet, at Anfield ville begynde at synge ved 0-2, at jeg ville blive fyret. Måske fortjener jeg at blive fyret med vores resultater. Måske har jeg stadig jobbet, fordi jeg har vundet seks Premier League-titler og en masse trofæer. 

– De vil gerne fyre mig. Jeg ville ønske, at de var venligere. Hvorfor sang de det ikke ved 0-1? Hvorfor sang de det ikke i sidste sæson, da vi vandt Premier League? Hvorfor vil de fyre mig nu? Det havde jeg ikke forventet fra Anfield. Fra andre klubber som Brighton kan jeg forstå det. Men fra Anfield havde jeg ikke forventet det her. Måske er det den respekt, vi har. De ved, at vi har vundet seks Premier League-trofæer. Men det er fint, det er en del af spillet, lød det fra Pep Guardiola. 

Med sejren over Manchester City har Liverpool nu ni point ned til Arsenal og Chelsea, der ligger på en delt andenplads. 

Manchester City ligger på femtepladsen med 11 point op til Liverpool. 





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Eriksen spottet – nu er der nyt

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Ingen klausul i FC København-aftale

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Silkeborg IF – FC København

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Midtjylland – AC Horsens



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde