City-keeper med kontroversiel sviner til Liverpool

Efter 2-0-nederlaget til Liverpool kom Manchester City-målmand Stefan Ortega med en usædvanlig stikpille til Liverpools fans.



Manchester Citys gulddrømme led et alvorligt knæk søndag, da de forsvarende mestre tabte med 2-0 til Liverpool. 

Det var det fjerde nederlag i træk i Premier League for Manchester City, og efter slutfløjtet fik cheftræner Pep Guardiola en hilsen med på vejen fra hjemmeholdets fans på Anfield, der sang 'you're getting sacked in the morning' til den spanske stjernetræner. 

Manchester City-målmand Stefan Ortega kommenterede efterfølgende situationen. 

– Der er nogen, der tidligere har fortalt mig, at det her område nok ikke er den bedste del af Storbritannien. Jeg synes, at han (Guardiola, red.) reagerede rigtigt godt, lød det ifølge The Guardian fra Stefan Ortega. 

Pep Guardiola reagerede på smædesangene ved at holde seks fingre op, med reference til de seks Premier League-trofæer, spanieren har vundet med Manchester City. 

– Jeg er så stolt af mine seks Premier League-trofæer mod det hold (Liverpool, red.) og det tidligere hold (under Jürgen Klopp, red.). Jeg havde ikke forventet, at Anfield ville begynde at synge ved 0-2, at jeg ville blive fyret. Måske fortjener jeg at blive fyret med vores resultater. Måske har jeg stadig jobbet, fordi jeg har vundet seks Premier League-titler og en masse trofæer. 

– De vil gerne fyre mig. Jeg ville ønske, at de var venligere. Hvorfor sang de det ikke ved 0-1? Hvorfor sang de det ikke i sidste sæson, da vi vandt Premier League? Hvorfor vil de fyre mig nu? Det havde jeg ikke forventet fra Anfield. Fra andre klubber som Brighton kan jeg forstå det. Men fra Anfield havde jeg ikke forventet det her. Måske er det den respekt, vi har. De ved, at vi har vundet seks Premier League-trofæer. Men det er fint, det er en del af spillet, lød det fra Pep Guardiola. 

Med sejren over Manchester City har Liverpool nu ni point ned til Arsenal og Chelsea, der ligger på en delt andenplads. 

Manchester City ligger på femtepladsen med 11 point op til Liverpool. 





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Frankrig – Spanien

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Hylder FC København og Brøndby

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

‘Det er et større problem for os’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jess Thorup på vej til denne klub

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri