City-keeper med kontroversiel sviner til Liverpool

Efter 2-0-nederlaget til Liverpool kom Manchester City-målmand Stefan Ortega med en usædvanlig stikpille til Liverpools fans.



Manchester Citys gulddrømme led et alvorligt knæk søndag, da de forsvarende mestre tabte med 2-0 til Liverpool. 

Det var det fjerde nederlag i træk i Premier League for Manchester City, og efter slutfløjtet fik cheftræner Pep Guardiola en hilsen med på vejen fra hjemmeholdets fans på Anfield, der sang 'you're getting sacked in the morning' til den spanske stjernetræner. 

Manchester City-målmand Stefan Ortega kommenterede efterfølgende situationen. 

– Der er nogen, der tidligere har fortalt mig, at det her område nok ikke er den bedste del af Storbritannien. Jeg synes, at han (Guardiola, red.) reagerede rigtigt godt, lød det ifølge The Guardian fra Stefan Ortega. 

Pep Guardiola reagerede på smædesangene ved at holde seks fingre op, med reference til de seks Premier League-trofæer, spanieren har vundet med Manchester City. 

– Jeg er så stolt af mine seks Premier League-trofæer mod det hold (Liverpool, red.) og det tidligere hold (under Jürgen Klopp, red.). Jeg havde ikke forventet, at Anfield ville begynde at synge ved 0-2, at jeg ville blive fyret. Måske fortjener jeg at blive fyret med vores resultater. Måske har jeg stadig jobbet, fordi jeg har vundet seks Premier League-titler og en masse trofæer. 

– De vil gerne fyre mig. Jeg ville ønske, at de var venligere. Hvorfor sang de det ikke ved 0-1? Hvorfor sang de det ikke i sidste sæson, da vi vandt Premier League? Hvorfor vil de fyre mig nu? Det havde jeg ikke forventet fra Anfield. Fra andre klubber som Brighton kan jeg forstå det. Men fra Anfield havde jeg ikke forventet det her. Måske er det den respekt, vi har. De ved, at vi har vundet seks Premier League-trofæer. Men det er fint, det er en del af spillet, lød det fra Pep Guardiola. 

Med sejren over Manchester City har Liverpool nu ni point ned til Arsenal og Chelsea, der ligger på en delt andenplads. 

Manchester City ligger på femtepladsen med 11 point op til Liverpool. 





LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt transferrygte skydes ned

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Uventet skifte?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-træner tilknytter agent

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

De vil have Rashford

Riemer lover: De får debut

Overraskende skifte lurer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden