Titelbejlerne Arsenal og Manchester City var begge afhængige af comebacks på hjemmebane, da de lørdag satte tre point ind på pointkontoen og holdt snor i førerholdet Liverpool.
City slog Fulham 3-2, mens Arsenal ordnede oprykkeren Southampton 3-1.
Resultaterne betyder, at Liverpool har 18 point og City og Arsenal begge 17 point i toppen efter syv runder.
Fulham var i den grad kommet til Manchester for at danse, og efter en lille halv time bragte midtbanespilleren Andreas Pereira gæsterne foran mod City efter Raúl Jiménez' formidable hæloplæg.
Den kroatiske midtbanedynamo Mateo Kovacic svingede på hver sin side af halvlegen to gange højrebenet og drønede bolden i nettet, inden den belgiske dribler Jéremy Doku i slutfasen øgede til 3-1 med endnu et flot drøn.
Så betød det mindre, at Fulham-angriberen Rodrigo Muniz i slutminutterne scorede sit første sæsonmål.
På Emirates i London tog endnu sejrsløse Southampton føringen, da angriberen Cameron Archer lynede efter et boldtab af Raheem Sterling og en hurtig kontra.
Men på træffere af offensivesserne Kai Havertz, Gabriel Martinelli og Bukayo Saka blev det alligevel til den ventede favoritsejr til Arsenal.
Længere nede i tabellen var der succes for danskerne.
Thomas Franks Brentford scorede for fjerde kamp i træk et meget tidligt mål, da formsvage Wolverhampton var på besøg.
Mikkel Damsgaard leverede efter mindre end to minutter oplægget til målscorer Nathan Collins og gentog senere kunststykket, da Ethan Pinnock efter et hjørnespark kom på tavlen i første halvlegs overtid.
Ind imellem scorede begge mandskaber to gange i en eksplosiv første halvleg, hvor blandt andre tilbagevendte Christian Nørgaard sparkede bolden i nettet efter at være søgt med frem i feltet.
5-3 vandt Brentford efter en lidt mere stille anden halvleg og avancerede dermed til niendepladsen.
Mads Hermansen og Victor Kristiansen slog hjemme Bournemouth 1-0 efter et tidligt mål af Facundo Buonanotte og fik med sæsonens første sejr lagt afstand til bunden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER