City og Arsenal holder snor i Liverpool

Manchester City og Arsenal var begge bagud, men vandt i lørdagens runde i Premier League.



Titelbejlerne Arsenal og Manchester City var begge afhængige af comebacks på hjemmebane, da de lørdag satte tre point ind på pointkontoen og holdt snor i førerholdet Liverpool.

City slog Fulham 3-2, mens Arsenal ordnede oprykkeren Southampton 3-1.

Resultaterne betyder, at Liverpool har 18 point og City og Arsenal begge 17 point i toppen efter syv runder.

Fulham var i den grad kommet til Manchester for at danse, og efter en lille halv time bragte midtbanespilleren Andreas Pereira gæsterne foran mod City efter Raúl Jiménez' formidable hæloplæg.

Den kroatiske midtbanedynamo Mateo Kovacic svingede på hver sin side af halvlegen to gange højrebenet og drønede bolden i nettet, inden den belgiske dribler Jéremy Doku i slutfasen øgede til 3-1 med endnu et flot drøn.

Så betød det mindre, at Fulham-angriberen Rodrigo Muniz i slutminutterne scorede sit første sæsonmål.

På Emirates i London tog endnu sejrsløse Southampton føringen, da angriberen Cameron Archer lynede efter et boldtab af Raheem Sterling og en hurtig kontra.

Men på træffere af offensivesserne Kai Havertz, Gabriel Martinelli og Bukayo Saka blev det alligevel til den ventede favoritsejr til Arsenal.

Længere nede i tabellen var der succes for danskerne.

Thomas Franks Brentford scorede for fjerde kamp i træk et meget tidligt mål, da formsvage Wolverhampton var på besøg.

Mikkel Damsgaard leverede efter mindre end to minutter oplægget til målscorer Nathan Collins og gentog senere kunststykket, da Ethan Pinnock efter et hjørnespark kom på tavlen i første halvlegs overtid.

Ind imellem scorede begge mandskaber to gange i en eksplosiv første halvleg, hvor blandt andre tilbagevendte Christian Nørgaard sparkede bolden i nettet efter at være søgt med frem i feltet.

5-3 vandt Brentford efter en lidt mere stille anden halvleg og avancerede dermed til niendepladsen.

Mads Hermansen og Victor Kristiansen slog hjemme Bournemouth 1-0 efter et tidligt mål af Facundo Buonanotte og fik med sæsonens første sejr lagt afstand til bunden.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane