Titelbejlerne Arsenal og Manchester City var begge afhængige af comebacks på hjemmebane, da de lørdag satte tre point ind på pointkontoen og holdt snor i førerholdet Liverpool.
City slog Fulham 3-2, mens Arsenal ordnede oprykkeren Southampton 3-1.
Resultaterne betyder, at Liverpool har 18 point og City og Arsenal begge 17 point i toppen efter syv runder.
Fulham var i den grad kommet til Manchester for at danse, og efter en lille halv time bragte midtbanespilleren Andreas Pereira gæsterne foran mod City efter Raúl Jiménez' formidable hæloplæg.
Den kroatiske midtbanedynamo Mateo Kovacic svingede på hver sin side af halvlegen to gange højrebenet og drønede bolden i nettet, inden den belgiske dribler Jéremy Doku i slutfasen øgede til 3-1 med endnu et flot drøn.
Så betød det mindre, at Fulham-angriberen Rodrigo Muniz i slutminutterne scorede sit første sæsonmål.
På Emirates i London tog endnu sejrsløse Southampton føringen, da angriberen Cameron Archer lynede efter et boldtab af Raheem Sterling og en hurtig kontra.
Men på træffere af offensivesserne Kai Havertz, Gabriel Martinelli og Bukayo Saka blev det alligevel til den ventede favoritsejr til Arsenal.
Længere nede i tabellen var der succes for danskerne.
Thomas Franks Brentford scorede for fjerde kamp i træk et meget tidligt mål, da formsvage Wolverhampton var på besøg.
Mikkel Damsgaard leverede efter mindre end to minutter oplægget til målscorer Nathan Collins og gentog senere kunststykket, da Ethan Pinnock efter et hjørnespark kom på tavlen i første halvlegs overtid.
Ind imellem scorede begge mandskaber to gange i en eksplosiv første halvleg, hvor blandt andre tilbagevendte Christian Nørgaard sparkede bolden i nettet efter at være søgt med frem i feltet.
5-3 vandt Brentford efter en lidt mere stille anden halvleg og avancerede dermed til niendepladsen.
Mads Hermansen og Victor Kristiansen slog hjemme Bournemouth 1-0 efter et tidligt mål af Facundo Buonanotte og fik med sæsonens første sejr lagt afstand til bunden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Salah sender særlig besked
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd