Rasmus Højlund har virkelig tur i den i øjeblikket, og det er blevet til syv mål i de seneste seks Premier League-kampe, og det har han helt fortjent fået stor ros for. Samtidig er der ikke udsigt til, at målene kommer til at stoppe.
Det fortæller den tidligere Manchester United-angriber Andy Cole i et interview med BeIn Sport.
– Han har bare taget lidt tid om at tilpasse sig Premier League. Europæisk fodbold er altid anderledes. Det er rart at se ham i gang, score mål og spille med selvtillid. Han ser ud til at ville score i hver kamp nu, siger han og fortsætter:
– Manchester United har været så op og ned i denne sæson, du ved aldrig, hvad du får. Den ene uge kan du få 'Manchester United ser ud til at være tilbage, hvor de burde være', og den næste uge er der ingen spillemønster. Det handler om at forene disse ting og finde en formel, hvor Manchester United er et meget konsekvent fodboldhold, lyder det fra Cole.
Dog bemærker han, at det er noget andet end dengang han selv spillede for United i perioden mellem 1995 og 2001.
– Der er lidt mindre pres nu på grund af, at outputtet, når det kommer til mål, er langt mindre. Hvis du scorer 15 eller 20 mål nu for Manchester United, anses det for at have haft en god sæson. I min tid, hvis du ikke scorede 20 mål i Premier League, havde du haft en dårlig sæson, fortæller Cole.
Selv nåede Andy Cole op på mere end 20 sæsonmål i tre sæsoner i træk mellem 1997 og 2000.
Endvidere peger han på, at han ikke tror, at der er nogen, der forstår hvor stort det er at spille for United.
– Når du ser Manchester United udefra, tænker du, det er bare en almindelig fodboldklub. Når du går ind og forstår klubbens ethos og forventninger, så indser du faktisk 'Dette er Manchester United'. Manchester United bør betragtes på den måde og konkurrere om alle de store titler. Forventningsniveauet vil altid være højt for sådan en fantastisk fodboldklub, påpeger spilleren, der nåede at score 121 mål for Manchester United.
Næste opgave for Manchester United er mod Fulham.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
CUSTOM
Mexico – England
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
FCK-direktør får job i West Ham
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
NYHEDER