Der var gode perioder undervejs, men Antonio Conte og Tottenham viste sig ikke at være det rette match i længden.
London-klubben og den italienske stjernetræner valgte søndag ophæve samarbejdet, der blev indledt tilbage i november 2021.
I kølvandet på Contes exit har ESPN bragt en artikel med en række detaljer om de spændinger, der var mellem Tottenham og Antonio Conte.
Conte trak mange overskrifter for pressemødet efter 3-3-kampen mod Southampton, hvor italieneren langede ud efter Tottenham og spillertruppen.
– Sådan her er Tottenhams historie. 20 år med denne ejer, og de har aldrig vundet noget. Hvorfor? lød det fra Antonio Conte, der samtidig revsede spillerne for at være 'selviske'.
Ifølge ESPN var der i spillertruppen en generel utilfredshed med Antonio Contes håndtering af træningssessionerne. Italieneren havde angiveligt en tendens til at lave mange ændringer i træningsprogrammet, som ofte også først blev sendt ud i sidste øjeblik, hvilket gjorde det vanskeligt for spillerne at planlægge deres private liv.
Ifølge ESPN krævede Antonio Conte ofte også, at spillerne skulle gennemgå en træningssession om morgenen før kampe, hvilket ofte gik ud over spillernes energiniveau i kampene. Generelt mente mange spillere, at Contes hårde krav medførte udmattelse i truppen.
Antonio Conte var angiveligt utilfreds med flere spilleres disciplin, men ifølge ESPN var italieneren glad for eksempelvis Harry Kane og Pierre-Emile Højbjergs professionalisme.
– Kilder i truppen siger, at Kane konsekvent ses som et forbillede i sin tilgang til træningen, mens midtbanespiller Pierre-Emile Højbjerg er særligt disciplineret i forhold til sin diæt i kantinen på klubbens træningsanlæg – et eksempel, som Conte opfordrede andre spillere til at følge, efter at han efter sin ankomst følte, at for mange spillere havde en tendens til at træffe usunde valg omkring deres kost, skriver ESPN.
Efter Antonio Contes exit er Christian Stellini i øjeblikket udpeget som midlertidig cheftræner for Tottenham.
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Drømmer om VM 2026 med Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Intet aftryk!
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
I chok over Nicolai Poulsen
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER