Conte opfordrede til at følge Højbjergs eksempel

Ifølge ESPN ønskede Antonio Conte, at de øvrige Tottenham-spillere skulle følge Pierre-Emile Højbjergs eksempel.



Der var gode perioder undervejs, men Antonio Conte og Tottenham viste sig ikke at være det rette match i længden. 

London-klubben og den italienske stjernetræner valgte søndag ophæve samarbejdet, der blev indledt tilbage i november 2021. 

I kølvandet på Contes exit har ESPN bragt en artikel med en række detaljer om de spændinger, der var mellem Tottenham og Antonio Conte. 

Conte trak mange overskrifter for pressemødet efter 3-3-kampen mod Southampton, hvor italieneren langede ud efter Tottenham og spillertruppen. 

– Sådan her er Tottenhams historie. 20 år med denne ejer, og de har aldrig vundet noget. Hvorfor? lød det fra Antonio Conte, der samtidig revsede spillerne for at være 'selviske'. 

Ifølge ESPN var der i spillertruppen en generel utilfredshed med Antonio Contes håndtering af træningssessionerne. Italieneren havde angiveligt en tendens til at lave mange ændringer i træningsprogrammet, som ofte også først blev sendt ud i sidste øjeblik, hvilket gjorde det vanskeligt for spillerne at planlægge deres private liv. 

Ifølge ESPN krævede Antonio Conte ofte også, at spillerne skulle gennemgå en træningssession om morgenen før kampe, hvilket ofte gik ud over spillernes energiniveau i kampene. Generelt mente mange spillere, at Contes hårde krav medførte udmattelse i truppen. 

Antonio Conte var angiveligt utilfreds med flere spilleres disciplin, men ifølge ESPN var italieneren glad for eksempelvis Harry Kane og Pierre-Emile Højbjergs professionalisme. 

– Kilder i truppen siger, at Kane konsekvent ses som et forbillede i sin tilgang til træningen, mens midtbanespiller Pierre-Emile Højbjerg er særligt disciplineret i forhold til sin diæt i kantinen på klubbens træningsanlæg – et eksempel, som Conte opfordrede andre spillere til at følge, efter at han efter sin ankomst følte, at for mange spillere havde en tendens til at træffe usunde valg omkring deres kost, skriver ESPN. 

Efter Antonio Contes exit er Christian Stellini i øjeblikket udpeget som midlertidig cheftræner for Tottenham. 





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Brian Riemer giver klar besked

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

23 røde kort i vanvidskamp

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

I svime: Som en ny spiller

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

– Han har måske været lagt lidt på is

Rasmus Højlund i massiv modvind



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Froholdt på tavlen i storkamp

Vil have ham væk fra FC København

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Alpha retter hård kritik

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

I chok: Har aldrig set lignende

Narteys krav til ny kontrakt

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på