Conte opfordrede til at følge Højbjergs eksempel

Ifølge ESPN ønskede Antonio Conte, at de øvrige Tottenham-spillere skulle følge Pierre-Emile Højbjergs eksempel.



Der var gode perioder undervejs, men Antonio Conte og Tottenham viste sig ikke at være det rette match i længden. 

London-klubben og den italienske stjernetræner valgte søndag ophæve samarbejdet, der blev indledt tilbage i november 2021. 

I kølvandet på Contes exit har ESPN bragt en artikel med en række detaljer om de spændinger, der var mellem Tottenham og Antonio Conte. 

Conte trak mange overskrifter for pressemødet efter 3-3-kampen mod Southampton, hvor italieneren langede ud efter Tottenham og spillertruppen. 

– Sådan her er Tottenhams historie. 20 år med denne ejer, og de har aldrig vundet noget. Hvorfor? lød det fra Antonio Conte, der samtidig revsede spillerne for at være 'selviske'. 

Ifølge ESPN var der i spillertruppen en generel utilfredshed med Antonio Contes håndtering af træningssessionerne. Italieneren havde angiveligt en tendens til at lave mange ændringer i træningsprogrammet, som ofte også først blev sendt ud i sidste øjeblik, hvilket gjorde det vanskeligt for spillerne at planlægge deres private liv. 

Ifølge ESPN krævede Antonio Conte ofte også, at spillerne skulle gennemgå en træningssession om morgenen før kampe, hvilket ofte gik ud over spillernes energiniveau i kampene. Generelt mente mange spillere, at Contes hårde krav medførte udmattelse i truppen. 

Antonio Conte var angiveligt utilfreds med flere spilleres disciplin, men ifølge ESPN var italieneren glad for eksempelvis Harry Kane og Pierre-Emile Højbjergs professionalisme. 

– Kilder i truppen siger, at Kane konsekvent ses som et forbillede i sin tilgang til træningen, mens midtbanespiller Pierre-Emile Højbjerg er særligt disciplineret i forhold til sin diæt i kantinen på klubbens træningsanlæg – et eksempel, som Conte opfordrede andre spillere til at følge, efter at han efter sin ankomst følte, at for mange spillere havde en tendens til at træffe usunde valg omkring deres kost, skriver ESPN. 

Efter Antonio Contes exit er Christian Stellini i øjeblikket udpeget som midlertidig cheftræner for Tottenham. 



Legende om Højlund: Her er problemet

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

– En undskyldning for tabere

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

AGF nærmer sig angriber

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FC København scorer 16 millioner kroner

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’