Der var gode perioder undervejs, men Antonio Conte og Tottenham viste sig ikke at være det rette match i længden.
London-klubben og den italienske stjernetræner valgte søndag ophæve samarbejdet, der blev indledt tilbage i november 2021.
I kølvandet på Contes exit har ESPN bragt en artikel med en række detaljer om de spændinger, der var mellem Tottenham og Antonio Conte.
Conte trak mange overskrifter for pressemødet efter 3-3-kampen mod Southampton, hvor italieneren langede ud efter Tottenham og spillertruppen.
– Sådan her er Tottenhams historie. 20 år med denne ejer, og de har aldrig vundet noget. Hvorfor? lød det fra Antonio Conte, der samtidig revsede spillerne for at være 'selviske'.
Ifølge ESPN var der i spillertruppen en generel utilfredshed med Antonio Contes håndtering af træningssessionerne. Italieneren havde angiveligt en tendens til at lave mange ændringer i træningsprogrammet, som ofte også først blev sendt ud i sidste øjeblik, hvilket gjorde det vanskeligt for spillerne at planlægge deres private liv.
Ifølge ESPN krævede Antonio Conte ofte også, at spillerne skulle gennemgå en træningssession om morgenen før kampe, hvilket ofte gik ud over spillernes energiniveau i kampene. Generelt mente mange spillere, at Contes hårde krav medførte udmattelse i truppen.
Antonio Conte var angiveligt utilfreds med flere spilleres disciplin, men ifølge ESPN var italieneren glad for eksempelvis Harry Kane og Pierre-Emile Højbjergs professionalisme.
– Kilder i truppen siger, at Kane konsekvent ses som et forbillede i sin tilgang til træningen, mens midtbanespiller Pierre-Emile Højbjerg er særligt disciplineret i forhold til sin diæt i kantinen på klubbens træningsanlæg – et eksempel, som Conte opfordrede andre spillere til at følge, efter at han efter sin ankomst følte, at for mange spillere havde en tendens til at træffe usunde valg omkring deres kost, skriver ESPN.
Efter Antonio Contes exit er Christian Stellini i øjeblikket udpeget som midlertidig cheftræner for Tottenham.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN