Corona-krise i Premier League: En kattelem til CL for Manchester City?

Hvordan klarer de 20 Premier League-hold den tvungne corona-pause? Tipsbladet.dk ser her nærmere på Manchester City.



Manchester City må sande, at det – lige meget hvordan sæsonen ender – ikke bliver til et mesterskab. Men hvad betyder de mange millioner kroner, der kan komme til at mangle midt i corona-krisen?

Sportsligt
Manchester City manglede en midterforsvarer i sidste sæson, og i denne har Josep Guardiola vel reelt manglet to, fordi Aymeric Laporte gik i stykker, John Stones gjorde det samme og Nicolás Otamendi vel ikke altid er billedet på en ligevægtig, stabil midterforsvarer.

Ligesom man tidligere har oplevet i Bayern München og FC Barcelona fik man undervejs i sæsonen fornemmelsen af, at klubben og Guardiola er ved at blive trætte af hinanden, for spanierens skyhøje krav til alt, døgnet rundt, har det med at slide folk op, ligesom det har gjort med så mange perfektionistiske trænere i fodboldhistorien.

David Silva stopper på fri transfer, der mangler som sagt midterforsvarer, Sergio Agüero bliver vel heller ikke ved for evigt, så City står i et mini-vadested i efterårets transfervindue, selvom man stadig er et af de bedste fodboldhold i verden.

Økonomien
Abu Dhabi pumper store mængder olie op ad undergrunden, og disse uger er en gyserfilm, der sjældent er set magen til i verdenshistorien for olieproducenter. Prisen er styrtdykket og smadrer statsbudgetter i olieproducerende lande som Rusland, Saudi-Arabien og Abu Dhabis statssammenslutning De Forenede Arabiske Emirater.

Abu Dhabis pengetank får så Joakim von Ands til at ligne et soppebassin, så det her rører ikke Manchester City. En joker i den nuværende situation er, om situationen åbner op for, at ejere må pumpe penge ind i deres klubber. Vi tvivler på, City får lov med en udelukkelse fra Champions League hængende over hovedet, men den appel ved sportsdomstolen kan ikke udelukkes at blive påvirket lidt i Citys retning af det nuværende kaos.

Vil man virkelig udelukke City i to sæsoner, når andre klubber i år helt sikkert får lov til at få hældt i pengetanken af ejerne uden om FFP-reglerne?
Ingen er glade for coronavirussen og krisen, heller ikke i Abu Dhabi, men krisen kan påvirke Citys situation i forhold til Champions League men også Premier League, hvor ligaforeningen havde varslet en straf til Manchester City for også at have brudt Premier Leagues egne FFP-regler.

Hvis der ikke spilles flere kampe
Det lever Manchester City med. Alle kan se, Liverpool vinder mesterskabet.

Hvis man ikke får tv-penge
Man vil da hellere have pengene, men i det store billede betyder det ingenting.


Stats
Matchday: 12%
Kommercielt: 50%
Tv-indtægter (kun PL): 38%
Spillerlønninger: 1.400-1.500 mio kr.
Boldbesiddelse: 61,6% (1)
Afslutninger: 19,4 (1)
Afslutninger imod: 7,5 (1)
Bedste spiller: Kevin De Bruyne

Placering: 2
Manchester City er 25 point efter Liverpool og fire point foran Leicester for en kamp mindre. City har ni point til Chelsea og 12 point til Manchester United på femtepladsen.

Form før nedlukningen: 9 point i 5 kampe

Næste fem PL-kampe
Arsenal (hjemme)
Burnley (hjemme)
Chelsea (ude)
Liverpool (hjemme)
Southampton (ude)

Kontraktfri spillere 1. juli
Målmænd: Claudio Bravo, Scott Carson
Forsvar: Ingen
Midtbane: David Silva
Angreb: Ingen

Krisestemning: 1 (af 6)





LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

De lurer på Kjærgaard

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Denne klub drømmer om Højbjerg

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Får afvist bud på dansk profil

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vilde Messi tangerer VM-rekord

FC Midtjylland får bøde på en kvart million