Corona-krise i Premier League: En kattelem til CL for Manchester City?

Hvordan klarer de 20 Premier League-hold den tvungne corona-pause? Tipsbladet.dk ser her nærmere på Manchester City.



Manchester City må sande, at det – lige meget hvordan sæsonen ender – ikke bliver til et mesterskab. Men hvad betyder de mange millioner kroner, der kan komme til at mangle midt i corona-krisen?

Sportsligt
Manchester City manglede en midterforsvarer i sidste sæson, og i denne har Josep Guardiola vel reelt manglet to, fordi Aymeric Laporte gik i stykker, John Stones gjorde det samme og Nicolás Otamendi vel ikke altid er billedet på en ligevægtig, stabil midterforsvarer.

Ligesom man tidligere har oplevet i Bayern München og FC Barcelona fik man undervejs i sæsonen fornemmelsen af, at klubben og Guardiola er ved at blive trætte af hinanden, for spanierens skyhøje krav til alt, døgnet rundt, har det med at slide folk op, ligesom det har gjort med så mange perfektionistiske trænere i fodboldhistorien.

David Silva stopper på fri transfer, der mangler som sagt midterforsvarer, Sergio Agüero bliver vel heller ikke ved for evigt, så City står i et mini-vadested i efterårets transfervindue, selvom man stadig er et af de bedste fodboldhold i verden.

Økonomien
Abu Dhabi pumper store mængder olie op ad undergrunden, og disse uger er en gyserfilm, der sjældent er set magen til i verdenshistorien for olieproducenter. Prisen er styrtdykket og smadrer statsbudgetter i olieproducerende lande som Rusland, Saudi-Arabien og Abu Dhabis statssammenslutning De Forenede Arabiske Emirater.

Abu Dhabis pengetank får så Joakim von Ands til at ligne et soppebassin, så det her rører ikke Manchester City. En joker i den nuværende situation er, om situationen åbner op for, at ejere må pumpe penge ind i deres klubber. Vi tvivler på, City får lov med en udelukkelse fra Champions League hængende over hovedet, men den appel ved sportsdomstolen kan ikke udelukkes at blive påvirket lidt i Citys retning af det nuværende kaos.

Vil man virkelig udelukke City i to sæsoner, når andre klubber i år helt sikkert får lov til at få hældt i pengetanken af ejerne uden om FFP-reglerne?
Ingen er glade for coronavirussen og krisen, heller ikke i Abu Dhabi, men krisen kan påvirke Citys situation i forhold til Champions League men også Premier League, hvor ligaforeningen havde varslet en straf til Manchester City for også at have brudt Premier Leagues egne FFP-regler.

Hvis der ikke spilles flere kampe
Det lever Manchester City med. Alle kan se, Liverpool vinder mesterskabet.

Hvis man ikke får tv-penge
Man vil da hellere have pengene, men i det store billede betyder det ingenting.


Stats
Matchday: 12%
Kommercielt: 50%
Tv-indtægter (kun PL): 38%
Spillerlønninger: 1.400-1.500 mio kr.
Boldbesiddelse: 61,6% (1)
Afslutninger: 19,4 (1)
Afslutninger imod: 7,5 (1)
Bedste spiller: Kevin De Bruyne

Placering: 2
Manchester City er 25 point efter Liverpool og fire point foran Leicester for en kamp mindre. City har ni point til Chelsea og 12 point til Manchester United på femtepladsen.

Form før nedlukningen: 9 point i 5 kampe

Næste fem PL-kampe
Arsenal (hjemme)
Burnley (hjemme)
Chelsea (ude)
Liverpool (hjemme)
Southampton (ude)

Kontraktfri spillere 1. juli
Målmænd: Claudio Bravo, Scott Carson
Forsvar: Ingen
Midtbane: David Silva
Angreb: Ingen

Krisestemning: 1 (af 6)





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Spår stor transferaktivitet i FC København

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Patrick Dorgu er med

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Gratis adgang til Superliga-brag

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen