Corona-krise i Premier League: En kattelem til CL for Manchester City?

Hvordan klarer de 20 Premier League-hold den tvungne corona-pause? Tipsbladet.dk ser her nærmere på Manchester City.



Manchester City må sande, at det – lige meget hvordan sæsonen ender – ikke bliver til et mesterskab. Men hvad betyder de mange millioner kroner, der kan komme til at mangle midt i corona-krisen?

Sportsligt
Manchester City manglede en midterforsvarer i sidste sæson, og i denne har Josep Guardiola vel reelt manglet to, fordi Aymeric Laporte gik i stykker, John Stones gjorde det samme og Nicolás Otamendi vel ikke altid er billedet på en ligevægtig, stabil midterforsvarer.

Ligesom man tidligere har oplevet i Bayern München og FC Barcelona fik man undervejs i sæsonen fornemmelsen af, at klubben og Guardiola er ved at blive trætte af hinanden, for spanierens skyhøje krav til alt, døgnet rundt, har det med at slide folk op, ligesom det har gjort med så mange perfektionistiske trænere i fodboldhistorien.

David Silva stopper på fri transfer, der mangler som sagt midterforsvarer, Sergio Agüero bliver vel heller ikke ved for evigt, så City står i et mini-vadested i efterårets transfervindue, selvom man stadig er et af de bedste fodboldhold i verden.

Økonomien
Abu Dhabi pumper store mængder olie op ad undergrunden, og disse uger er en gyserfilm, der sjældent er set magen til i verdenshistorien for olieproducenter. Prisen er styrtdykket og smadrer statsbudgetter i olieproducerende lande som Rusland, Saudi-Arabien og Abu Dhabis statssammenslutning De Forenede Arabiske Emirater.

Abu Dhabis pengetank får så Joakim von Ands til at ligne et soppebassin, så det her rører ikke Manchester City. En joker i den nuværende situation er, om situationen åbner op for, at ejere må pumpe penge ind i deres klubber. Vi tvivler på, City får lov med en udelukkelse fra Champions League hængende over hovedet, men den appel ved sportsdomstolen kan ikke udelukkes at blive påvirket lidt i Citys retning af det nuværende kaos.

Vil man virkelig udelukke City i to sæsoner, når andre klubber i år helt sikkert får lov til at få hældt i pengetanken af ejerne uden om FFP-reglerne?
Ingen er glade for coronavirussen og krisen, heller ikke i Abu Dhabi, men krisen kan påvirke Citys situation i forhold til Champions League men også Premier League, hvor ligaforeningen havde varslet en straf til Manchester City for også at have brudt Premier Leagues egne FFP-regler.

Hvis der ikke spilles flere kampe
Det lever Manchester City med. Alle kan se, Liverpool vinder mesterskabet.

Hvis man ikke får tv-penge
Man vil da hellere have pengene, men i det store billede betyder det ingenting.


Stats
Matchday: 12%
Kommercielt: 50%
Tv-indtægter (kun PL): 38%
Spillerlønninger: 1.400-1.500 mio kr.
Boldbesiddelse: 61,6% (1)
Afslutninger: 19,4 (1)
Afslutninger imod: 7,5 (1)
Bedste spiller: Kevin De Bruyne

Placering: 2
Manchester City er 25 point efter Liverpool og fire point foran Leicester for en kamp mindre. City har ni point til Chelsea og 12 point til Manchester United på femtepladsen.

Form før nedlukningen: 9 point i 5 kampe

Næste fem PL-kampe
Arsenal (hjemme)
Burnley (hjemme)
Chelsea (ude)
Liverpool (hjemme)
Southampton (ude)

Kontraktfri spillere 1. juli
Målmænd: Claudio Bravo, Scott Carson
Forsvar: Ingen
Midtbane: David Silva
Angreb: Ingen

Krisestemning: 1 (af 6)





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyngby må nøjes med uafgjort

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Raser: Det er latterligt!

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’