Corona-krise i Premier League: En kattelem til CL for Manchester City?

Hvordan klarer de 20 Premier League-hold den tvungne corona-pause? Tipsbladet.dk ser her nærmere på Manchester City.



Manchester City må sande, at det – lige meget hvordan sæsonen ender – ikke bliver til et mesterskab. Men hvad betyder de mange millioner kroner, der kan komme til at mangle midt i corona-krisen?

Sportsligt
Manchester City manglede en midterforsvarer i sidste sæson, og i denne har Josep Guardiola vel reelt manglet to, fordi Aymeric Laporte gik i stykker, John Stones gjorde det samme og Nicolás Otamendi vel ikke altid er billedet på en ligevægtig, stabil midterforsvarer.

Ligesom man tidligere har oplevet i Bayern München og FC Barcelona fik man undervejs i sæsonen fornemmelsen af, at klubben og Guardiola er ved at blive trætte af hinanden, for spanierens skyhøje krav til alt, døgnet rundt, har det med at slide folk op, ligesom det har gjort med så mange perfektionistiske trænere i fodboldhistorien.

David Silva stopper på fri transfer, der mangler som sagt midterforsvarer, Sergio Agüero bliver vel heller ikke ved for evigt, så City står i et mini-vadested i efterårets transfervindue, selvom man stadig er et af de bedste fodboldhold i verden.

Økonomien
Abu Dhabi pumper store mængder olie op ad undergrunden, og disse uger er en gyserfilm, der sjældent er set magen til i verdenshistorien for olieproducenter. Prisen er styrtdykket og smadrer statsbudgetter i olieproducerende lande som Rusland, Saudi-Arabien og Abu Dhabis statssammenslutning De Forenede Arabiske Emirater.

Abu Dhabis pengetank får så Joakim von Ands til at ligne et soppebassin, så det her rører ikke Manchester City. En joker i den nuværende situation er, om situationen åbner op for, at ejere må pumpe penge ind i deres klubber. Vi tvivler på, City får lov med en udelukkelse fra Champions League hængende over hovedet, men den appel ved sportsdomstolen kan ikke udelukkes at blive påvirket lidt i Citys retning af det nuværende kaos.

Vil man virkelig udelukke City i to sæsoner, når andre klubber i år helt sikkert får lov til at få hældt i pengetanken af ejerne uden om FFP-reglerne?
Ingen er glade for coronavirussen og krisen, heller ikke i Abu Dhabi, men krisen kan påvirke Citys situation i forhold til Champions League men også Premier League, hvor ligaforeningen havde varslet en straf til Manchester City for også at have brudt Premier Leagues egne FFP-regler.

Hvis der ikke spilles flere kampe
Det lever Manchester City med. Alle kan se, Liverpool vinder mesterskabet.

Hvis man ikke får tv-penge
Man vil da hellere have pengene, men i det store billede betyder det ingenting.


Stats
Matchday: 12%
Kommercielt: 50%
Tv-indtægter (kun PL): 38%
Spillerlønninger: 1.400-1.500 mio kr.
Boldbesiddelse: 61,6% (1)
Afslutninger: 19,4 (1)
Afslutninger imod: 7,5 (1)
Bedste spiller: Kevin De Bruyne

Placering: 2
Manchester City er 25 point efter Liverpool og fire point foran Leicester for en kamp mindre. City har ni point til Chelsea og 12 point til Manchester United på femtepladsen.

Form før nedlukningen: 9 point i 5 kampe

Næste fem PL-kampe
Arsenal (hjemme)
Burnley (hjemme)
Chelsea (ude)
Liverpool (hjemme)
Southampton (ude)

Kontraktfri spillere 1. juli
Målmænd: Claudio Bravo, Scott Carson
Forsvar: Ingen
Midtbane: David Silva
Angreb: Ingen

Krisestemning: 1 (af 6)





TransferLIVE: Her er Lewandowskis nye klub




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Stopper efter VM-nedtur

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Meldes tæt på storklub

Markant ændring i Silkeborg