Manchester City må sande, at det – lige meget hvordan sæsonen ender – ikke bliver til et mesterskab. Men hvad betyder de mange millioner kroner, der kan komme til at mangle midt i corona-krisen?
Sportsligt
Manchester City manglede en midterforsvarer i sidste sæson, og i denne har Josep Guardiola vel reelt manglet to, fordi Aymeric Laporte gik i stykker, John Stones gjorde det samme og Nicolás Otamendi vel ikke altid er billedet på en ligevægtig, stabil midterforsvarer.
Ligesom man tidligere har oplevet i Bayern München og FC Barcelona fik man undervejs i sæsonen fornemmelsen af, at klubben og Guardiola er ved at blive trætte af hinanden, for spanierens skyhøje krav til alt, døgnet rundt, har det med at slide folk op, ligesom det har gjort med så mange perfektionistiske trænere i fodboldhistorien.
David Silva stopper på fri transfer, der mangler som sagt midterforsvarer, Sergio Agüero bliver vel heller ikke ved for evigt, så City står i et mini-vadested i efterårets transfervindue, selvom man stadig er et af de bedste fodboldhold i verden.
Økonomien
Abu Dhabi pumper store mængder olie op ad undergrunden, og disse uger er en gyserfilm, der sjældent er set magen til i verdenshistorien for olieproducenter. Prisen er styrtdykket og smadrer statsbudgetter i olieproducerende lande som Rusland, Saudi-Arabien og Abu Dhabis statssammenslutning De Forenede Arabiske Emirater.
Abu Dhabis pengetank får så Joakim von Ands til at ligne et soppebassin, så det her rører ikke Manchester City. En joker i den nuværende situation er, om situationen åbner op for, at ejere må pumpe penge ind i deres klubber. Vi tvivler på, City får lov med en udelukkelse fra Champions League hængende over hovedet, men den appel ved sportsdomstolen kan ikke udelukkes at blive påvirket lidt i Citys retning af det nuværende kaos.
Vil man virkelig udelukke City i to sæsoner, når andre klubber i år helt sikkert får lov til at få hældt i pengetanken af ejerne uden om FFP-reglerne?
Ingen er glade for coronavirussen og krisen, heller ikke i Abu Dhabi, men krisen kan påvirke Citys situation i forhold til Champions League men også Premier League, hvor ligaforeningen havde varslet en straf til Manchester City for også at have brudt Premier Leagues egne FFP-regler.
Hvis der ikke spilles flere kampe
Det lever Manchester City med. Alle kan se, Liverpool vinder mesterskabet.
Hvis man ikke får tv-penge
Man vil da hellere have pengene, men i det store billede betyder det ingenting.
Stats
Matchday: 12%
Kommercielt: 50%
Tv-indtægter (kun PL): 38%
Spillerlønninger: 1.400-1.500 mio kr.
Boldbesiddelse: 61,6% (1)
Afslutninger: 19,4 (1)
Afslutninger imod: 7,5 (1)
Bedste spiller: Kevin De Bruyne
Placering: 2
Manchester City er 25 point efter Liverpool og fire point foran Leicester for en kamp mindre. City har ni point til Chelsea og 12 point til Manchester United på femtepladsen.
Form før nedlukningen: 9 point i 5 kampe
Næste fem PL-kampe
Arsenal (hjemme)
Burnley (hjemme)
Chelsea (ude)
Liverpool (hjemme)
Southampton (ude)
Kontraktfri spillere 1. juli
Målmænd: Claudio Bravo, Scott Carson
Forsvar: Ingen
Midtbane: David Silva
Angreb: Ingen
Krisestemning: 1 (af 6)
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
