Den danske landsholdsback Victor Kristiansen fik en uheldig hovedrolle, da Leicester søndag tabte 0-3 til Manchester United i Premier League.
Med fem minutter tilbage af første halvleg endte danskeren således med at rette bolden i eget net fra midten af Leicesters straffesparksfeltet.
Kristiansen nåede ikke at reagere, efter at Bruno Fernandes, der forinden havde bragt United i front på Old Trafford, ramte bolden med låret efter et indlæg.
Uniteds sejr betyder, at den midlertidige træner Ruud van Nistelrooy overlader roret til Sporting-cheftræner Ruben Amorim som ubesejret.
Den engelske storklub kravler op på 13.-pladsen med 15 point for 11 kampe, mens Leicester har fem point færre på 15.-pladsen.
Uniteds føringsmål faldt efter 17 minutter, hvor Bruno Fernandes med højrebenet krøllede bolden i det lange målhjørne fra kanten af feltet.
Holdkammeraten Amad Diallo stod for assisten med en finurlig hælaflevering.
Leicester var ad flere omgange nærgående, inden Victor Kristiansen med stor skuffelse i øjnene fordoblede værternes føring.
Anden halvleg var i store dele af tiden en fuser stort set uden opspil til chancer af nævneværdig karakter.
Rasmus Højlund startede på toppen for United, men gjorde ikke det store ud af sig og blev pillet ud efter 75 minutter.
Få minutter senere blev landsmanden Christian Eriksen skiftet ind på bekostning af brasilianske Casemiro.
Det bar frugt, da Eriksen senere brød Leicesters kæder med den helt rigtige aflevering til Bruno Fernandes.
Portugiseren drev bolden langt frem i banen, inden Alejandro Garnacho cementerede sejren på et forrygende langskud.
Samtidig med kampen på Old Trafford tabte Tottenham på hjemmebane højst overraskende med 1-2 til oprykkeren Ipswich, der tog sin første Premier League-sejr.
Tottenham lukkede to mål ind i første halvleg, inden Rodrigo Bentancur stod for reduceringen efter 69 minutter.
Efter en svingende sæson med fem sejre og fem nederlag i ligaen ligger Tottenham på tiendepladsen med 16 point.
Ipswich kravler akkurat over nedrykningsstregen og har otte point i en tæt bundstrid.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER