‘VK’ scorer selvmål i Man Utd-triumf

Leicesters Victor Kristiansen rettede bolden i eget net i 0-3-nederlaget til Manchester United på udebane.



Den danske landsholdsback Victor Kristiansen fik en uheldig hovedrolle, da Leicester søndag tabte 0-3 til Manchester United i Premier League.

Med fem minutter tilbage af første halvleg endte danskeren således med at rette bolden i eget net fra midten af Leicesters straffesparksfeltet.

Kristiansen nåede ikke at reagere, efter at Bruno Fernandes, der forinden havde bragt United i front på Old Trafford, ramte bolden med låret efter et indlæg.

Uniteds sejr betyder, at den midlertidige træner Ruud van Nistelrooy overlader roret til Sporting-cheftræner Ruben Amorim som ubesejret.

Den engelske storklub kravler op på 13.-pladsen med 15 point for 11 kampe, mens Leicester har fem point færre på 15.-pladsen.

Uniteds føringsmål faldt efter 17 minutter, hvor Bruno Fernandes med højrebenet krøllede bolden i det lange målhjørne fra kanten af feltet.

Holdkammeraten Amad Diallo stod for assisten med en finurlig hælaflevering.

Leicester var ad flere omgange nærgående, inden Victor Kristiansen med stor skuffelse i øjnene fordoblede værternes føring.

Anden halvleg var i store dele af tiden en fuser stort set uden opspil til chancer af nævneværdig karakter.

Rasmus Højlund startede på toppen for United, men gjorde ikke det store ud af sig og blev pillet ud efter 75 minutter.

Få minutter senere blev landsmanden Christian Eriksen skiftet ind på bekostning af brasilianske Casemiro.

Det bar frugt, da Eriksen senere brød Leicesters kæder med den helt rigtige aflevering til Bruno Fernandes.

Portugiseren drev bolden langt frem i banen, inden Alejandro Garnacho cementerede sejren på et forrygende langskud.

Samtidig med kampen på Old Trafford tabte Tottenham på hjemmebane højst overraskende med 1-2 til oprykkeren Ipswich, der tog sin første Premier League-sejr.

Tottenham lukkede to mål ind i første halvleg, inden Rodrigo Bentancur stod for reduceringen efter 69 minutter.

Efter en svingende sæson med fem sejre og fem nederlag i ligaen ligger Tottenham på tiendepladsen med 16 point.

Ipswich kravler akkurat over nedrykningsstregen og har otte point i en tæt bundstrid.

/ritzau/





‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Storklub jagter to danskere



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Hårdt angreb på DBU-boss



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Conte stopper i Napoli

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Topboss sviner Barça til

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning