‘VK’ scorer selvmål i Man Utd-triumf

Leicesters Victor Kristiansen rettede bolden i eget net i 0-3-nederlaget til Manchester United på udebane.



Den danske landsholdsback Victor Kristiansen fik en uheldig hovedrolle, da Leicester søndag tabte 0-3 til Manchester United i Premier League.

Med fem minutter tilbage af første halvleg endte danskeren således med at rette bolden i eget net fra midten af Leicesters straffesparksfeltet.

Kristiansen nåede ikke at reagere, efter at Bruno Fernandes, der forinden havde bragt United i front på Old Trafford, ramte bolden med låret efter et indlæg.

Uniteds sejr betyder, at den midlertidige træner Ruud van Nistelrooy overlader roret til Sporting-cheftræner Ruben Amorim som ubesejret.

Den engelske storklub kravler op på 13.-pladsen med 15 point for 11 kampe, mens Leicester har fem point færre på 15.-pladsen.

Uniteds føringsmål faldt efter 17 minutter, hvor Bruno Fernandes med højrebenet krøllede bolden i det lange målhjørne fra kanten af feltet.

Holdkammeraten Amad Diallo stod for assisten med en finurlig hælaflevering.

Leicester var ad flere omgange nærgående, inden Victor Kristiansen med stor skuffelse i øjnene fordoblede værternes føring.

Anden halvleg var i store dele af tiden en fuser stort set uden opspil til chancer af nævneværdig karakter.

Rasmus Højlund startede på toppen for United, men gjorde ikke det store ud af sig og blev pillet ud efter 75 minutter.

Få minutter senere blev landsmanden Christian Eriksen skiftet ind på bekostning af brasilianske Casemiro.

Det bar frugt, da Eriksen senere brød Leicesters kæder med den helt rigtige aflevering til Bruno Fernandes.

Portugiseren drev bolden langt frem i banen, inden Alejandro Garnacho cementerede sejren på et forrygende langskud.

Samtidig med kampen på Old Trafford tabte Tottenham på hjemmebane højst overraskende med 1-2 til oprykkeren Ipswich, der tog sin første Premier League-sejr.

Tottenham lukkede to mål ind i første halvleg, inden Rodrigo Bentancur stod for reduceringen efter 69 minutter.

Efter en svingende sæson med fem sejre og fem nederlag i ligaen ligger Tottenham på tiendepladsen med 16 point.

Ipswich kravler akkurat over nedrykningsstregen og har otte point i en tæt bundstrid.

/ritzau/



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Randers FC – AGF

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

De er klar til at købe Mohamed Salah

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danskerscoringerne væltede ind

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny Liverpool-nedtur

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Patrick Da Silva idømt fængsel

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn