Dansk landsholdsbobler kan ende i byttehandel

Daniel Iversen kan ende med at blive sendt væk fra Leicester i jagten på en ny førstemålmand.



Leicester City har ikke for alvor fået lukket hullet efter Kasper Schmeichels afsked i sommer.

Danny Ward blev betroet opgaven at udfylde danskerens sko, men de har indtil videre vist sig for store for den walisiske keeper. Derudover har man Daniel Iversen i truppen, men heller ikke ham synes der at være tiltro til.

Derfor forlyder det nu, at man i Leicester begynder at kigge sig om efter en ny målmand. Her skulle de ifølge The Sun være ude efter Sunderlands Anthony Patterson.

Brendan Rodgers skulle være klar til at sende Daniel Iversen den anden vej i en byttehandel, hvis de to klubber kan nå frem til en fælles løsning. Danskerens løn kan dog blive en udfordring for Sunderland, som arbejder med et noget mindre budget.

Den 22-årige englænder Anthony Patterson har spillet hele karrieren i Sunderland, hvor han i denne sæson har fået sit store gennembrud for Championship-klubben. Nu kan det så ende med at sikre ham en kontrakt med Leicester.

Allerede inden denne sæson var der rygter omkring et Championship-skifte for Daniel Iversen, der tidligere har imponeret for Preston i Englands næstbedste række.

Han blev imidlertid og tog kampen op mod Danny Ward. Den har han i størstedelen af sæsonen tabt, men på det seneste er det begyndt at lysne for danskeren. Han stod i hvert fald opgøret mod Brentford inden landsholdspausen.

Det var iøvrigt hans Premier League-debut for Leicester, hvilket er ret vildt, da Daniel Iversen har været på kontrakt i klubben siden skiftet fra Esbjerg fB i 2016. Keeperens aftale løber frem til 2025.





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Sort uheld’ i Viborg

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer