Dansk landsholdsbobler kan ende i byttehandel

Daniel Iversen kan ende med at blive sendt væk fra Leicester i jagten på en ny førstemålmand.



Leicester City har ikke for alvor fået lukket hullet efter Kasper Schmeichels afsked i sommer.

Danny Ward blev betroet opgaven at udfylde danskerens sko, men de har indtil videre vist sig for store for den walisiske keeper. Derudover har man Daniel Iversen i truppen, men heller ikke ham synes der at være tiltro til.

Derfor forlyder det nu, at man i Leicester begynder at kigge sig om efter en ny målmand. Her skulle de ifølge The Sun være ude efter Sunderlands Anthony Patterson.

Brendan Rodgers skulle være klar til at sende Daniel Iversen den anden vej i en byttehandel, hvis de to klubber kan nå frem til en fælles løsning. Danskerens løn kan dog blive en udfordring for Sunderland, som arbejder med et noget mindre budget.

Den 22-årige englænder Anthony Patterson har spillet hele karrieren i Sunderland, hvor han i denne sæson har fået sit store gennembrud for Championship-klubben. Nu kan det så ende med at sikre ham en kontrakt med Leicester.

Allerede inden denne sæson var der rygter omkring et Championship-skifte for Daniel Iversen, der tidligere har imponeret for Preston i Englands næstbedste række.

Han blev imidlertid og tog kampen op mod Danny Ward. Den har han i størstedelen af sæsonen tabt, men på det seneste er det begyndt at lysne for danskeren. Han stod i hvert fald opgøret mod Brentford inden landsholdspausen.

Det var iøvrigt hans Premier League-debut for Leicester, hvilket er ret vildt, da Daniel Iversen har været på kontrakt i klubben siden skiftet fra Esbjerg fB i 2016. Keeperens aftale løber frem til 2025.





Odds og spilforslag til tirsdagens Championship-semifinalereturkamp mellem Sunderland og Coventry LIVE

TransferLIVE: PL-oprykkere smadrer transferrekord

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Argentina – Schweiz

– Det vil være VM’s største overraskelse!

VM-Vækkeuret: En hård skæbne

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spansk VM-helt slog til igen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Knuser transferrekord