Dansk lyn-debut på Old Trafford: Vanvittig oplevelse

Watfords nye danske midtbanespiller, Philip Zinckernagel, fik sig en på opleveren, da han lørdag aften fik debut mod Manchester United.



På årets sidste dag i 2020 stod det klart, at Philip Zinckernagel skiftede norske Bodø/Glimt ud med engelske Watford, der hører til i den næstbedste engelske række.

Debuten kom dog mod Premier League-topholdet Manchester United i FA-cuppen på deres legendariske hjemmebane Old Trafford.

– Det var super fedt og en Vanvittig oplevelse og vanvittigt stadion, lyder det fra Philip Zinckernagel, da Tipsbladet.dk fanger ham dagen efter kampen.

Lørdag aften var han i aktion mod mange Manchester Uniteds allerstørste stjerner, da han og Watford løb ind i et 1-0 nederlag på et tidligt mål af Scot McTominay. Danskeren gjorde en fin figur, men det var en svær kamp at sætte sit præg på, hvor han også skulle løbe mere efter kuglen, end han er vant til, erkender han.

Læs også:Ny SønderjyskE-erhvervelse: Det er en ambitiøs klub

– Jeg ville gerne have været lidt mere involveret, men det kan man vel ikke rigtig forvente mod United. Et af de bedste hold i verden.

– Tempoet var meget højere, end den norske eller danske liga. Selvom kampe i Norge godt kan bølge frem og tilbage, så er jeg vant til, at Bodø/Glimt havde bolden 60-70 procent af tiden. United var bare dygtige til at holde på bolden og få os til at løbe.

Philip Zinckernagel fik chancen fra start, men selvom han kun har været en del af Watford i mindre en 10 dages tid, så kom det ikke som den helt store overraskelse, fortæller han.

– Vi fik holdet af vide et par timer før kampen. Jeg havde fået lidt indikationer på, at jeg måske skulle spille fra start. Jeg tænkte, det var 50/50, så jeg var ikke overrasket over beskeden, men jeg var selvfølgelig glad, lyder det fra debutanten, der også fortæller, at han fik ros af træner og holdkammerater efter kampen.

Læs også:Tilfreds Watford-træner: Zinckernagel giver os noget andet

Watford indtager en sjetteplads i Championship, hvor de har seks point op til den direkte oprykningsplads. Næste opgave for Zinckernagel og co. er en hjemmebanekamp på lørdag, hvor Huddersfield venter. 

– Jeg tror, der er meget mere potentiale i holdet, og det kommer vi nok til at se, når vores nye spanske træner får endnu mere tid til at sætte sine præg.

Eneste minus ved debuten – udover de manglende fans – var ifølge Zinckernagel, at det ikke lykkedes ham at få Juan Matas trøje. Den danske midtbanespiller var nemlig udtaget til et tv-interview, da der skulle byttes trøjer, og efter interviewet var alle United-spillerne forduftet.

Læs også:McTominay og United spolerer pokalfesten i danskers debut-kamp
Læs også:Dansk debut i kæmpe pokalkamp mod Manchester United
Læs også:Zinckernagel regner med Watford-debut mod United




LIVE

LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Medie: Det peger i den retning for Garananga



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Randers var tæt på – nu er han et monster

Stor profil glad for Brøndby

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Ser I med, Brøndby?

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Det skal blive bedre, Isaksen!

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Joakim Mæhle åbner op

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Vil du være multimillionær?’

– Hele holdet er trygge ved ham

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Sendt hjem fra FC København-træning

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Her begynder næste sæson i Superligaen

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Landstræner håber på Messi

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

– Det er et møghold!

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen