Dansk lyn-debut på Old Trafford: Vanvittig oplevelse

Watfords nye danske midtbanespiller, Philip Zinckernagel, fik sig en på opleveren, da han lørdag aften fik debut mod Manchester United.



På årets sidste dag i 2020 stod det klart, at Philip Zinckernagel skiftede norske Bodø/Glimt ud med engelske Watford, der hører til i den næstbedste engelske række.

Debuten kom dog mod Premier League-topholdet Manchester United i FA-cuppen på deres legendariske hjemmebane Old Trafford.

– Det var super fedt og en Vanvittig oplevelse og vanvittigt stadion, lyder det fra Philip Zinckernagel, da Tipsbladet.dk fanger ham dagen efter kampen.

Lørdag aften var han i aktion mod mange Manchester Uniteds allerstørste stjerner, da han og Watford løb ind i et 1-0 nederlag på et tidligt mål af Scot McTominay. Danskeren gjorde en fin figur, men det var en svær kamp at sætte sit præg på, hvor han også skulle løbe mere efter kuglen, end han er vant til, erkender han.

Læs også:Ny SønderjyskE-erhvervelse: Det er en ambitiøs klub

– Jeg ville gerne have været lidt mere involveret, men det kan man vel ikke rigtig forvente mod United. Et af de bedste hold i verden.

– Tempoet var meget højere, end den norske eller danske liga. Selvom kampe i Norge godt kan bølge frem og tilbage, så er jeg vant til, at Bodø/Glimt havde bolden 60-70 procent af tiden. United var bare dygtige til at holde på bolden og få os til at løbe.

Philip Zinckernagel fik chancen fra start, men selvom han kun har været en del af Watford i mindre en 10 dages tid, så kom det ikke som den helt store overraskelse, fortæller han.

– Vi fik holdet af vide et par timer før kampen. Jeg havde fået lidt indikationer på, at jeg måske skulle spille fra start. Jeg tænkte, det var 50/50, så jeg var ikke overrasket over beskeden, men jeg var selvfølgelig glad, lyder det fra debutanten, der også fortæller, at han fik ros af træner og holdkammerater efter kampen.

Læs også:Tilfreds Watford-træner: Zinckernagel giver os noget andet

Watford indtager en sjetteplads i Championship, hvor de har seks point op til den direkte oprykningsplads. Næste opgave for Zinckernagel og co. er en hjemmebanekamp på lørdag, hvor Huddersfield venter. 

– Jeg tror, der er meget mere potentiale i holdet, og det kommer vi nok til at se, når vores nye spanske træner får endnu mere tid til at sætte sine præg.

Eneste minus ved debuten – udover de manglende fans – var ifølge Zinckernagel, at det ikke lykkedes ham at få Juan Matas trøje. Den danske midtbanespiller var nemlig udtaget til et tv-interview, da der skulle byttes trøjer, og efter interviewet var alle United-spillerne forduftet.

Læs også:McTominay og United spolerer pokalfesten i danskers debut-kamp
Læs også:Dansk debut i kæmpe pokalkamp mod Manchester United
Læs også:Zinckernagel regner med Watford-debut mod United




Glimrende nyt om Chido Obi


Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Her kan du se Danmark mod Belarus

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Aflyser pressemøde i Parken

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Superliga-profil får trænerlicens

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Advarer mod at undervurdere Belarus

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Chok i OB – siger op efter seks dage

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

AGF straffet med stor bøde

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Clement Bischoff på tavlen

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsspiller på vej til Danmark?