Dansk lyn-debut på Old Trafford: Vanvittig oplevelse

Watfords nye danske midtbanespiller, Philip Zinckernagel, fik sig en på opleveren, da han lørdag aften fik debut mod Manchester United.



På årets sidste dag i 2020 stod det klart, at Philip Zinckernagel skiftede norske Bodø/Glimt ud med engelske Watford, der hører til i den næstbedste engelske række.

Debuten kom dog mod Premier League-topholdet Manchester United i FA-cuppen på deres legendariske hjemmebane Old Trafford.

– Det var super fedt og en Vanvittig oplevelse og vanvittigt stadion, lyder det fra Philip Zinckernagel, da Tipsbladet.dk fanger ham dagen efter kampen.

Lørdag aften var han i aktion mod mange Manchester Uniteds allerstørste stjerner, da han og Watford løb ind i et 1-0 nederlag på et tidligt mål af Scot McTominay. Danskeren gjorde en fin figur, men det var en svær kamp at sætte sit præg på, hvor han også skulle løbe mere efter kuglen, end han er vant til, erkender han.

Læs også:Ny SønderjyskE-erhvervelse: Det er en ambitiøs klub

– Jeg ville gerne have været lidt mere involveret, men det kan man vel ikke rigtig forvente mod United. Et af de bedste hold i verden.

– Tempoet var meget højere, end den norske eller danske liga. Selvom kampe i Norge godt kan bølge frem og tilbage, så er jeg vant til, at Bodø/Glimt havde bolden 60-70 procent af tiden. United var bare dygtige til at holde på bolden og få os til at løbe.

Philip Zinckernagel fik chancen fra start, men selvom han kun har været en del af Watford i mindre en 10 dages tid, så kom det ikke som den helt store overraskelse, fortæller han.

– Vi fik holdet af vide et par timer før kampen. Jeg havde fået lidt indikationer på, at jeg måske skulle spille fra start. Jeg tænkte, det var 50/50, så jeg var ikke overrasket over beskeden, men jeg var selvfølgelig glad, lyder det fra debutanten, der også fortæller, at han fik ros af træner og holdkammerater efter kampen.

Læs også:Tilfreds Watford-træner: Zinckernagel giver os noget andet

Watford indtager en sjetteplads i Championship, hvor de har seks point op til den direkte oprykningsplads. Næste opgave for Zinckernagel og co. er en hjemmebanekamp på lørdag, hvor Huddersfield venter. 

– Jeg tror, der er meget mere potentiale i holdet, og det kommer vi nok til at se, når vores nye spanske træner får endnu mere tid til at sætte sine præg.

Eneste minus ved debuten – udover de manglende fans – var ifølge Zinckernagel, at det ikke lykkedes ham at få Juan Matas trøje. Den danske midtbanespiller var nemlig udtaget til et tv-interview, da der skulle byttes trøjer, og efter interviewet var alle United-spillerne forduftet.

Læs også:McTominay og United spolerer pokalfesten i danskers debut-kamp
Læs også:Dansk debut i kæmpe pokalkamp mod Manchester United
Læs også:Zinckernagel regner med Watford-debut mod United




LIVE

LIVE: Tidligere FCM-talent i flot transfer

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Farzam: En gave for FC København

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Tæt på at sende millioner til FC København

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Fem bud på David Nielsens afløser

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Marseille æder impotent modstander

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’