Dansk lyn-debut på Old Trafford: Vanvittig oplevelse

Watfords nye danske midtbanespiller, Philip Zinckernagel, fik sig en på opleveren, da han lørdag aften fik debut mod Manchester United.



På årets sidste dag i 2020 stod det klart, at Philip Zinckernagel skiftede norske Bodø/Glimt ud med engelske Watford, der hører til i den næstbedste engelske række.

Debuten kom dog mod Premier League-topholdet Manchester United i FA-cuppen på deres legendariske hjemmebane Old Trafford.

– Det var super fedt og en Vanvittig oplevelse og vanvittigt stadion, lyder det fra Philip Zinckernagel, da Tipsbladet.dk fanger ham dagen efter kampen.

Lørdag aften var han i aktion mod mange Manchester Uniteds allerstørste stjerner, da han og Watford løb ind i et 1-0 nederlag på et tidligt mål af Scot McTominay. Danskeren gjorde en fin figur, men det var en svær kamp at sætte sit præg på, hvor han også skulle løbe mere efter kuglen, end han er vant til, erkender han.

Læs også:Ny SønderjyskE-erhvervelse: Det er en ambitiøs klub

– Jeg ville gerne have været lidt mere involveret, men det kan man vel ikke rigtig forvente mod United. Et af de bedste hold i verden.

– Tempoet var meget højere, end den norske eller danske liga. Selvom kampe i Norge godt kan bølge frem og tilbage, så er jeg vant til, at Bodø/Glimt havde bolden 60-70 procent af tiden. United var bare dygtige til at holde på bolden og få os til at løbe.

Philip Zinckernagel fik chancen fra start, men selvom han kun har været en del af Watford i mindre en 10 dages tid, så kom det ikke som den helt store overraskelse, fortæller han.

– Vi fik holdet af vide et par timer før kampen. Jeg havde fået lidt indikationer på, at jeg måske skulle spille fra start. Jeg tænkte, det var 50/50, så jeg var ikke overrasket over beskeden, men jeg var selvfølgelig glad, lyder det fra debutanten, der også fortæller, at han fik ros af træner og holdkammerater efter kampen.

Læs også:Tilfreds Watford-træner: Zinckernagel giver os noget andet

Watford indtager en sjetteplads i Championship, hvor de har seks point op til den direkte oprykningsplads. Næste opgave for Zinckernagel og co. er en hjemmebanekamp på lørdag, hvor Huddersfield venter. 

– Jeg tror, der er meget mere potentiale i holdet, og det kommer vi nok til at se, når vores nye spanske træner får endnu mere tid til at sætte sine præg.

Eneste minus ved debuten – udover de manglende fans – var ifølge Zinckernagel, at det ikke lykkedes ham at få Juan Matas trøje. Den danske midtbanespiller var nemlig udtaget til et tv-interview, da der skulle byttes trøjer, og efter interviewet var alle United-spillerne forduftet.

Læs også:McTominay og United spolerer pokalfesten i danskers debut-kamp
Læs også:Dansk debut i kæmpe pokalkamp mod Manchester United
Læs også:Zinckernagel regner med Watford-debut mod United




Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Manchester United overvejer ham

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Her er Superligaens bedste stadion

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Her er Ajax-danskers millionløn

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Vil have Jonas Wind til FC København

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Celtic genansætter populær veteran

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

FC Nordsjælland på rov i DBU

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Rygter om AC Horsens-legende

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

‘Usandsynlig genopstandelse’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen