Dansk stjerne bænket: Det virker som et panikkøb

Jannik Vestergaard får minimalt med spilletid i Leicester, og Tipsbladet har talt med The Athletic-journalisten Rob Tanner om den danske forsvarsspillers problematiske situation.



Ét minuts spilletid i Premier League. 

Mere er det ikke blevet til for Jannik Vestergaard siden midten af januar, og dermed kan man roligt sige, at forsvarsspillerens første sæson i Leicester City har været en blandet fornøjelse. 

Vestergaard startede faktisk sæsonen med regelmæssig spilletid i september og oktober, så spørgsmålet er, hvorfor den danske landsholdsspiller i de seneste måneder er røget helt ud i kulden, når faktum er, at Leicester samtidig har haft en sæson med markante defensive problemer? 

Tipsbladet har talt med journalisten Rob Tanner, der eksklusivt dækker Leicester City for mediet The Athletic og derudover har skrevet bogen ‘5000-1 The Leicester City Story’.

Hvad er der sket med Vestergaard i de seneste måneder? Hvorfor får han stort set ingen spilletid for Leicester?

– Jannik blev hentet udelukkende fordi, at Wesley Fofana blev skadet i den sidste opstartskamp inden sæsonen. Leicester havde brug for bredde, og de tog et kig på, hvem der var tilgængelige til den rette pris, og Jannik var deres foretrukne valg. Han startede sæsonen med en solid præstation mod Manchester City, men det var en kamp, der passede til hans styrker. De lagde et tungt pres, og Leicester var nødt til at stå langt tilbage, og Jannik er god til at rydde ud i feltet. Han fremstår ikke lige så sikker længere fremme på banen, når der er større rum, der skal forsvares, siger Rob Tanner til Tipsbladet.

– Rodgers kan godt lide, at hans forsvarsspillere presser frem bagfra og går op på modstandernes midtbanespillere. De er nødt til at være bevægelige, relativt hurtige og komfortable i en-mod-en-situationer. Det passer ikke til Janniks styrker. Nu har de Fofana og Evans tilbage fra deres skader, og så får han ikke mange muligheder. 

Hvad var Leicesters forventninger til Jannik Vestergaard, da klubben købte ham i sommer?

– Rodgers har sidenhen udtalt, at Jannik fik at vide, da han ankom, at han kun var dækning for Fofana og Evans, mens de var skadede. Men jeg er sikker på, at han følte, at han ville komme til at starte flere kampe i denne sæson, end han har gjort. Det har taget ham tid at tilpasse sig Leicesters stil, så måske han kan falde til… men jeg tror, at fansene havde forventet mere dominante præstationer end det, han har vist til tider, siger Rob Tanner.

Anser du Jannik Vestergaard som et fejlkøb for Leicester, eller er det for tidligt at konkludere noget? Har han en fremtid i klubben?

– For mig virker det til, at han var et panikkøb. Men det er kun hans første sæson, og han har måske brug for tid til at vænne sig til den måde, som Rodgers gerne vil have, at hans forsvarsspillere forsvarer på. Fofana og Soyuncu er aggressive og bevægelige, og Jannik er nødt til at finde en måde at spille på den samme måde. Men jeg tænker over, om han ikke ville have det bedre på et hold, der forsvarer dybt og med mange mand, så han vil kunne få mere dækning og mindre plads omkring sig.

Jannik Vestergaard har opnået 10 Premier League-kampe i sin første sæson i Leicester, heraf blot to i 2022. 






Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’




LIVE

LIVE: Brøndby-ejere afviser interview

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Brøndby IF – Sønderjyske

Nu klager FC Barcelona igen

– Han vinder Ballon d’Or!

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Helt vild med Brøndby-profil

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?