Dansk stjerne bænket: Det virker som et panikkøb

Jannik Vestergaard får minimalt med spilletid i Leicester, og Tipsbladet har talt med The Athletic-journalisten Rob Tanner om den danske forsvarsspillers problematiske situation.



Ét minuts spilletid i Premier League. 

Mere er det ikke blevet til for Jannik Vestergaard siden midten af januar, og dermed kan man roligt sige, at forsvarsspillerens første sæson i Leicester City har været en blandet fornøjelse. 

Vestergaard startede faktisk sæsonen med regelmæssig spilletid i september og oktober, så spørgsmålet er, hvorfor den danske landsholdsspiller i de seneste måneder er røget helt ud i kulden, når faktum er, at Leicester samtidig har haft en sæson med markante defensive problemer? 

Tipsbladet har talt med journalisten Rob Tanner, der eksklusivt dækker Leicester City for mediet The Athletic og derudover har skrevet bogen ‘5000-1 The Leicester City Story’.

Hvad er der sket med Vestergaard i de seneste måneder? Hvorfor får han stort set ingen spilletid for Leicester?

– Jannik blev hentet udelukkende fordi, at Wesley Fofana blev skadet i den sidste opstartskamp inden sæsonen. Leicester havde brug for bredde, og de tog et kig på, hvem der var tilgængelige til den rette pris, og Jannik var deres foretrukne valg. Han startede sæsonen med en solid præstation mod Manchester City, men det var en kamp, der passede til hans styrker. De lagde et tungt pres, og Leicester var nødt til at stå langt tilbage, og Jannik er god til at rydde ud i feltet. Han fremstår ikke lige så sikker længere fremme på banen, når der er større rum, der skal forsvares, siger Rob Tanner til Tipsbladet.

– Rodgers kan godt lide, at hans forsvarsspillere presser frem bagfra og går op på modstandernes midtbanespillere. De er nødt til at være bevægelige, relativt hurtige og komfortable i en-mod-en-situationer. Det passer ikke til Janniks styrker. Nu har de Fofana og Evans tilbage fra deres skader, og så får han ikke mange muligheder. 

Hvad var Leicesters forventninger til Jannik Vestergaard, da klubben købte ham i sommer?

– Rodgers har sidenhen udtalt, at Jannik fik at vide, da han ankom, at han kun var dækning for Fofana og Evans, mens de var skadede. Men jeg er sikker på, at han følte, at han ville komme til at starte flere kampe i denne sæson, end han har gjort. Det har taget ham tid at tilpasse sig Leicesters stil, så måske han kan falde til… men jeg tror, at fansene havde forventet mere dominante præstationer end det, han har vist til tider, siger Rob Tanner.

Anser du Jannik Vestergaard som et fejlkøb for Leicester, eller er det for tidligt at konkludere noget? Har han en fremtid i klubben?

– For mig virker det til, at han var et panikkøb. Men det er kun hans første sæson, og han har måske brug for tid til at vænne sig til den måde, som Rodgers gerne vil have, at hans forsvarsspillere forsvarer på. Fofana og Soyuncu er aggressive og bevægelige, og Jannik er nødt til at finde en måde at spille på den samme måde. Men jeg tænker over, om han ikke ville have det bedre på et hold, der forsvarer dybt og med mange mand, så han vil kunne få mere dækning og mindre plads omkring sig.

Jannik Vestergaard har opnået 10 Premier League-kampe i sin første sæson i Leicester, heraf blot to i 2022. 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

AGF-profil overvejer karrierestop

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

Den første i næsten 40 år

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i FC Midtjylland?

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

OB straffer angriber

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok