Ét minuts spilletid i Premier League.
Mere er det ikke blevet til for Jannik Vestergaard siden midten af januar, og dermed kan man roligt sige, at forsvarsspillerens første sæson i Leicester City har været en blandet fornøjelse.
Vestergaard startede faktisk sæsonen med regelmæssig spilletid i september og oktober, så spørgsmålet er, hvorfor den danske landsholdsspiller i de seneste måneder er røget helt ud i kulden, når faktum er, at Leicester samtidig har haft en sæson med markante defensive problemer?
Tipsbladet har talt med journalisten Rob Tanner, der eksklusivt dækker Leicester City for mediet The Athletic og derudover har skrevet bogen ‘5000-1 The Leicester City Story’.
Hvad er der sket med Vestergaard i de seneste måneder? Hvorfor får han stort set ingen spilletid for Leicester?
– Jannik blev hentet udelukkende fordi, at Wesley Fofana blev skadet i den sidste opstartskamp inden sæsonen. Leicester havde brug for bredde, og de tog et kig på, hvem der var tilgængelige til den rette pris, og Jannik var deres foretrukne valg. Han startede sæsonen med en solid præstation mod Manchester City, men det var en kamp, der passede til hans styrker. De lagde et tungt pres, og Leicester var nødt til at stå langt tilbage, og Jannik er god til at rydde ud i feltet. Han fremstår ikke lige så sikker længere fremme på banen, når der er større rum, der skal forsvares, siger Rob Tanner til Tipsbladet.
– Rodgers kan godt lide, at hans forsvarsspillere presser frem bagfra og går op på modstandernes midtbanespillere. De er nødt til at være bevægelige, relativt hurtige og komfortable i en-mod-en-situationer. Det passer ikke til Janniks styrker. Nu har de Fofana og Evans tilbage fra deres skader, og så får han ikke mange muligheder.
Hvad var Leicesters forventninger til Jannik Vestergaard, da klubben købte ham i sommer?
– Rodgers har sidenhen udtalt, at Jannik fik at vide, da han ankom, at han kun var dækning for Fofana og Evans, mens de var skadede. Men jeg er sikker på, at han følte, at han ville komme til at starte flere kampe i denne sæson, end han har gjort. Det har taget ham tid at tilpasse sig Leicesters stil, så måske han kan falde til… men jeg tror, at fansene havde forventet mere dominante præstationer end det, han har vist til tider, siger Rob Tanner.
Anser du Jannik Vestergaard som et fejlkøb for Leicester, eller er det for tidligt at konkludere noget? Har han en fremtid i klubben?
– For mig virker det til, at han var et panikkøb. Men det er kun hans første sæson, og han har måske brug for tid til at vænne sig til den måde, som Rodgers gerne vil have, at hans forsvarsspillere forsvarer på. Fofana og Soyuncu er aggressive og bevægelige, og Jannik er nødt til at finde en måde at spille på den samme måde. Men jeg tænker over, om han ikke ville have det bedre på et hold, der forsvarer dybt og med mange mand, så han vil kunne få mere dækning og mindre plads omkring sig.
Jannik Vestergaard har opnået 10 Premier League-kampe i sin første sæson i Leicester, heraf blot to i 2022.
LIVE
TransferLIVE: FCK-aftale er ‘done deal’
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
MEDIE
Afviser kæmpebud
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT