Ét minuts spilletid i Premier League.
Mere er det ikke blevet til for Jannik Vestergaard siden midten af januar, og dermed kan man roligt sige, at forsvarsspillerens første sæson i Leicester City har været en blandet fornøjelse.
Vestergaard startede faktisk sæsonen med regelmæssig spilletid i september og oktober, så spørgsmålet er, hvorfor den danske landsholdsspiller i de seneste måneder er røget helt ud i kulden, når faktum er, at Leicester samtidig har haft en sæson med markante defensive problemer?
Tipsbladet har talt med journalisten Rob Tanner, der eksklusivt dækker Leicester City for mediet The Athletic og derudover har skrevet bogen ‘5000-1 The Leicester City Story’.
Hvad er der sket med Vestergaard i de seneste måneder? Hvorfor får han stort set ingen spilletid for Leicester?
– Jannik blev hentet udelukkende fordi, at Wesley Fofana blev skadet i den sidste opstartskamp inden sæsonen. Leicester havde brug for bredde, og de tog et kig på, hvem der var tilgængelige til den rette pris, og Jannik var deres foretrukne valg. Han startede sæsonen med en solid præstation mod Manchester City, men det var en kamp, der passede til hans styrker. De lagde et tungt pres, og Leicester var nødt til at stå langt tilbage, og Jannik er god til at rydde ud i feltet. Han fremstår ikke lige så sikker længere fremme på banen, når der er større rum, der skal forsvares, siger Rob Tanner til Tipsbladet.
– Rodgers kan godt lide, at hans forsvarsspillere presser frem bagfra og går op på modstandernes midtbanespillere. De er nødt til at være bevægelige, relativt hurtige og komfortable i en-mod-en-situationer. Det passer ikke til Janniks styrker. Nu har de Fofana og Evans tilbage fra deres skader, og så får han ikke mange muligheder.
Hvad var Leicesters forventninger til Jannik Vestergaard, da klubben købte ham i sommer?
– Rodgers har sidenhen udtalt, at Jannik fik at vide, da han ankom, at han kun var dækning for Fofana og Evans, mens de var skadede. Men jeg er sikker på, at han følte, at han ville komme til at starte flere kampe i denne sæson, end han har gjort. Det har taget ham tid at tilpasse sig Leicesters stil, så måske han kan falde til… men jeg tror, at fansene havde forventet mere dominante præstationer end det, han har vist til tider, siger Rob Tanner.
Anser du Jannik Vestergaard som et fejlkøb for Leicester, eller er det for tidligt at konkludere noget? Har han en fremtid i klubben?
– For mig virker det til, at han var et panikkøb. Men det er kun hans første sæson, og han har måske brug for tid til at vænne sig til den måde, som Rodgers gerne vil have, at hans forsvarsspillere forsvarer på. Fofana og Soyuncu er aggressive og bevægelige, og Jannik er nødt til at finde en måde at spille på den samme måde. Men jeg tænker over, om han ikke ville have det bedre på et hold, der forsvarer dybt og med mange mand, så han vil kunne få mere dækning og mindre plads omkring sig.
Jannik Vestergaard har opnået 10 Premier League-kampe i sin første sæson i Leicester, heraf blot to i 2022.
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Sænker prisen mod Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
David Nielsen har sagt op
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
I forhandlinger med Nartey
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
OPTAKT
