Ét minuts spilletid i Premier League.
Mere er det ikke blevet til for Jannik Vestergaard siden midten af januar, og dermed kan man roligt sige, at forsvarsspillerens første sæson i Leicester City har været en blandet fornøjelse.
Vestergaard startede faktisk sæsonen med regelmæssig spilletid i september og oktober, så spørgsmålet er, hvorfor den danske landsholdsspiller i de seneste måneder er røget helt ud i kulden, når faktum er, at Leicester samtidig har haft en sæson med markante defensive problemer?
Tipsbladet har talt med journalisten Rob Tanner, der eksklusivt dækker Leicester City for mediet The Athletic og derudover har skrevet bogen ‘5000-1 The Leicester City Story’.
Hvad er der sket med Vestergaard i de seneste måneder? Hvorfor får han stort set ingen spilletid for Leicester?
– Jannik blev hentet udelukkende fordi, at Wesley Fofana blev skadet i den sidste opstartskamp inden sæsonen. Leicester havde brug for bredde, og de tog et kig på, hvem der var tilgængelige til den rette pris, og Jannik var deres foretrukne valg. Han startede sæsonen med en solid præstation mod Manchester City, men det var en kamp, der passede til hans styrker. De lagde et tungt pres, og Leicester var nødt til at stå langt tilbage, og Jannik er god til at rydde ud i feltet. Han fremstår ikke lige så sikker længere fremme på banen, når der er større rum, der skal forsvares, siger Rob Tanner til Tipsbladet.
– Rodgers kan godt lide, at hans forsvarsspillere presser frem bagfra og går op på modstandernes midtbanespillere. De er nødt til at være bevægelige, relativt hurtige og komfortable i en-mod-en-situationer. Det passer ikke til Janniks styrker. Nu har de Fofana og Evans tilbage fra deres skader, og så får han ikke mange muligheder.
Hvad var Leicesters forventninger til Jannik Vestergaard, da klubben købte ham i sommer?
– Rodgers har sidenhen udtalt, at Jannik fik at vide, da han ankom, at han kun var dækning for Fofana og Evans, mens de var skadede. Men jeg er sikker på, at han følte, at han ville komme til at starte flere kampe i denne sæson, end han har gjort. Det har taget ham tid at tilpasse sig Leicesters stil, så måske han kan falde til… men jeg tror, at fansene havde forventet mere dominante præstationer end det, han har vist til tider, siger Rob Tanner.
Anser du Jannik Vestergaard som et fejlkøb for Leicester, eller er det for tidligt at konkludere noget? Har han en fremtid i klubben?
– For mig virker det til, at han var et panikkøb. Men det er kun hans første sæson, og han har måske brug for tid til at vænne sig til den måde, som Rodgers gerne vil have, at hans forsvarsspillere forsvarer på. Fofana og Soyuncu er aggressive og bevægelige, og Jannik er nødt til at finde en måde at spille på den samme måde. Men jeg tænker over, om han ikke ville have det bedre på et hold, der forsvarer dybt og med mange mand, så han vil kunne få mere dækning og mindre plads omkring sig.
Jannik Vestergaard har opnået 10 Premier League-kampe i sin første sæson i Leicester, heraf blot to i 2022.
LIVE
LIVE: Medie spår – han bliver ny Tottenham-træner
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Stor profil glad for Brøndby
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Klar på chokskifte
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok