Ét minuts spilletid i Premier League.
Mere er det ikke blevet til for Jannik Vestergaard siden midten af januar, og dermed kan man roligt sige, at forsvarsspillerens første sæson i Leicester City har været en blandet fornøjelse.
Vestergaard startede faktisk sæsonen med regelmæssig spilletid i september og oktober, så spørgsmålet er, hvorfor den danske landsholdsspiller i de seneste måneder er røget helt ud i kulden, når faktum er, at Leicester samtidig har haft en sæson med markante defensive problemer?
Tipsbladet har talt med journalisten Rob Tanner, der eksklusivt dækker Leicester City for mediet The Athletic og derudover har skrevet bogen ‘5000-1 The Leicester City Story’.
Hvad er der sket med Vestergaard i de seneste måneder? Hvorfor får han stort set ingen spilletid for Leicester?
– Jannik blev hentet udelukkende fordi, at Wesley Fofana blev skadet i den sidste opstartskamp inden sæsonen. Leicester havde brug for bredde, og de tog et kig på, hvem der var tilgængelige til den rette pris, og Jannik var deres foretrukne valg. Han startede sæsonen med en solid præstation mod Manchester City, men det var en kamp, der passede til hans styrker. De lagde et tungt pres, og Leicester var nødt til at stå langt tilbage, og Jannik er god til at rydde ud i feltet. Han fremstår ikke lige så sikker længere fremme på banen, når der er større rum, der skal forsvares, siger Rob Tanner til Tipsbladet.
– Rodgers kan godt lide, at hans forsvarsspillere presser frem bagfra og går op på modstandernes midtbanespillere. De er nødt til at være bevægelige, relativt hurtige og komfortable i en-mod-en-situationer. Det passer ikke til Janniks styrker. Nu har de Fofana og Evans tilbage fra deres skader, og så får han ikke mange muligheder.
Hvad var Leicesters forventninger til Jannik Vestergaard, da klubben købte ham i sommer?
– Rodgers har sidenhen udtalt, at Jannik fik at vide, da han ankom, at han kun var dækning for Fofana og Evans, mens de var skadede. Men jeg er sikker på, at han følte, at han ville komme til at starte flere kampe i denne sæson, end han har gjort. Det har taget ham tid at tilpasse sig Leicesters stil, så måske han kan falde til… men jeg tror, at fansene havde forventet mere dominante præstationer end det, han har vist til tider, siger Rob Tanner.
Anser du Jannik Vestergaard som et fejlkøb for Leicester, eller er det for tidligt at konkludere noget? Har han en fremtid i klubben?
– For mig virker det til, at han var et panikkøb. Men det er kun hans første sæson, og han har måske brug for tid til at vænne sig til den måde, som Rodgers gerne vil have, at hans forsvarsspillere forsvarer på. Fofana og Soyuncu er aggressive og bevægelige, og Jannik er nødt til at finde en måde at spille på den samme måde. Men jeg tænker over, om han ikke ville have det bedre på et hold, der forsvarer dybt og med mange mand, så han vil kunne få mere dækning og mindre plads omkring sig.
Jannik Vestergaard har opnået 10 Premier League-kampe i sin første sæson i Leicester, heraf blot to i 2022.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Interessen er eksploderet på grund af FC København
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Arteta er utilfreds med disciplinen
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
Her er Danmarks Nations League-pulje!
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
