Dansk stjerne bænket: Det virker som et panikkøb

Jannik Vestergaard får minimalt med spilletid i Leicester, og Tipsbladet har talt med The Athletic-journalisten Rob Tanner om den danske forsvarsspillers problematiske situation.



Ét minuts spilletid i Premier League. 

Mere er det ikke blevet til for Jannik Vestergaard siden midten af januar, og dermed kan man roligt sige, at forsvarsspillerens første sæson i Leicester City har været en blandet fornøjelse. 

Vestergaard startede faktisk sæsonen med regelmæssig spilletid i september og oktober, så spørgsmålet er, hvorfor den danske landsholdsspiller i de seneste måneder er røget helt ud i kulden, når faktum er, at Leicester samtidig har haft en sæson med markante defensive problemer? 

Tipsbladet har talt med journalisten Rob Tanner, der eksklusivt dækker Leicester City for mediet The Athletic og derudover har skrevet bogen ‘5000-1 The Leicester City Story’.

Hvad er der sket med Vestergaard i de seneste måneder? Hvorfor får han stort set ingen spilletid for Leicester?

– Jannik blev hentet udelukkende fordi, at Wesley Fofana blev skadet i den sidste opstartskamp inden sæsonen. Leicester havde brug for bredde, og de tog et kig på, hvem der var tilgængelige til den rette pris, og Jannik var deres foretrukne valg. Han startede sæsonen med en solid præstation mod Manchester City, men det var en kamp, der passede til hans styrker. De lagde et tungt pres, og Leicester var nødt til at stå langt tilbage, og Jannik er god til at rydde ud i feltet. Han fremstår ikke lige så sikker længere fremme på banen, når der er større rum, der skal forsvares, siger Rob Tanner til Tipsbladet.

– Rodgers kan godt lide, at hans forsvarsspillere presser frem bagfra og går op på modstandernes midtbanespillere. De er nødt til at være bevægelige, relativt hurtige og komfortable i en-mod-en-situationer. Det passer ikke til Janniks styrker. Nu har de Fofana og Evans tilbage fra deres skader, og så får han ikke mange muligheder. 

Hvad var Leicesters forventninger til Jannik Vestergaard, da klubben købte ham i sommer?

– Rodgers har sidenhen udtalt, at Jannik fik at vide, da han ankom, at han kun var dækning for Fofana og Evans, mens de var skadede. Men jeg er sikker på, at han følte, at han ville komme til at starte flere kampe i denne sæson, end han har gjort. Det har taget ham tid at tilpasse sig Leicesters stil, så måske han kan falde til… men jeg tror, at fansene havde forventet mere dominante præstationer end det, han har vist til tider, siger Rob Tanner.

Anser du Jannik Vestergaard som et fejlkøb for Leicester, eller er det for tidligt at konkludere noget? Har han en fremtid i klubben?

– For mig virker det til, at han var et panikkøb. Men det er kun hans første sæson, og han har måske brug for tid til at vænne sig til den måde, som Rodgers gerne vil have, at hans forsvarsspillere forsvarer på. Fofana og Soyuncu er aggressive og bevægelige, og Jannik er nødt til at finde en måde at spille på den samme måde. Men jeg tænker over, om han ikke ville have det bedre på et hold, der forsvarer dybt og med mange mand, så han vil kunne få mere dækning og mindre plads omkring sig.

Jannik Vestergaard har opnået 10 Premier League-kampe i sin første sæson i Leicester, heraf blot to i 2022. 





‘De har grinet deres røv i laser’




LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Nu er han pludselig syg

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Rundens hold i Superligaen – 25. runde



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Peter Schmeichel hylder superstjerner

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Har været uenig med Steve Cooper

Han er Superligaens ringeste målmand!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Gift Links hylder FCK-legende

‘Thomas Delaney er fortid’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Danmark har aldrig haft så mange før

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Nu åbner Wind op for fremtiden

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Mathias Zanka går viralt

Barcelona – Atletico

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Det betyder intet mod Liverpool

PSG – Liverpool

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner