Tipsbladet i Helsingør:
Når man spiller godt over en længere periode, kommer der helt naturligt interesse for én. Det er sådan, det fungerer i fodboldverdenen.
Og det har ligeledes været tilfældet for Joachim Andersen, der gentagende gange er blevet sat i forbindelse med et større skifte, hvor især Newcastle har været nævnt som en mulig destination.
– Selvfølgelig kunne jeg godt tænke mig at tage et skridt op, og jeg prøver at gøre mit for at det sker. Alle spillere vil gerne spille på det højeste niveau, men i sidste ende er det op til nogle sportsdirektører, at tage de valg, fortæller Joachim Andersen til Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør.
Men Joachim Andersen er ikke ung for evigt, og derfor mener han, at det snart skal til at ske, hvis ambitionerne om en større hylde skal indfries.
– Til sommer er jeg 28, så det er begrænset, hvor mange penge klubber vil bruge på en 28-årig. Det skal da til at være nu, hvis det skal være.
Der er blevet spekuleret meget i, om han har niveauet til at spille for en af de helt store klubber i Premier League. Men om det skal være en top seks-klub eller top fire-klub, betyder ikke alverden for Joachim Andersen, da det langt fra er de samme fire hold i top fire.
Alligevel har danskeren en drøm om at spille med i verdens fornemmeste klubturneringen igen.
– Champions League er altid fedt. Jeg fik lidt smag for det i Lyon, men det er klart, at Champions League er det fedeste. Det er noget alle ser hver tirsdag og onsdag.
Joachim Andersen har tre år tilbage af sin kontrakt med Crystal Palace og står indtil videre noteret for 80 kampe for klubben.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
‘Er den største Bournemouth-fan’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW