Tipsbladet i Helsingør:
Når man spiller godt over en længere periode, kommer der helt naturligt interesse for én. Det er sådan, det fungerer i fodboldverdenen.
Og det har ligeledes været tilfældet for Joachim Andersen, der gentagende gange er blevet sat i forbindelse med et større skifte, hvor især Newcastle har været nævnt som en mulig destination.
– Selvfølgelig kunne jeg godt tænke mig at tage et skridt op, og jeg prøver at gøre mit for at det sker. Alle spillere vil gerne spille på det højeste niveau, men i sidste ende er det op til nogle sportsdirektører, at tage de valg, fortæller Joachim Andersen til Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør.
Men Joachim Andersen er ikke ung for evigt, og derfor mener han, at det snart skal til at ske, hvis ambitionerne om en større hylde skal indfries.
– Til sommer er jeg 28, så det er begrænset, hvor mange penge klubber vil bruge på en 28-årig. Det skal da til at være nu, hvis det skal være.
Der er blevet spekuleret meget i, om han har niveauet til at spille for en af de helt store klubber i Premier League. Men om det skal være en top seks-klub eller top fire-klub, betyder ikke alverden for Joachim Andersen, da det langt fra er de samme fire hold i top fire.
Alligevel har danskeren en drøm om at spille med i verdens fornemmeste klubturneringen igen.
– Champions League er altid fedt. Jeg fik lidt smag for det i Lyon, men det er klart, at Champions League er det fedeste. Det er noget alle ser hver tirsdag og onsdag.
Joachim Andersen har tre år tilbage af sin kontrakt med Crystal Palace og står indtil videre noteret for 80 kampe for klubben.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende billeder for England
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Chokskifte på vej?
Dansk træner færdig ved VM
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
HELT VILDT