Dansk succes er næsten eneste lyspunkt

Patrick Dorgus gode start i Manchester United bør give klubbens ledelse stor tiltro til Ruben Amorims transferstrategi, skriver engelsk avis.



Det går ikke specielt godt for Manchester United i øjeblikket, men et af de få lyspunkter i den engelske storklub netop nu er danske Patrick Dorgu.

Den danske landsholdsspiller har spillet fuld tid i Manchester Uniteds seneste to Premier League-kampe og fik senest stor ros i flere engelske medier efter lørdagens 2-2-kamp mod Everton.

Avisen Manchester Evening News argumenterer nu for, at Ruben Amorim med indkøbet af Patrick Dorgu ‘har givet Manchester United en grund til at stole på’ portugiseren på transfermarkedet.

Der var ikke meget positivt at tage med fra Everton-opgøret, lyder det fra Manchester Evening News.

– Men midt i al middelmådigheden leverede det nyeste islæt i truppen en god kamp. Patrick Dorgu er kommet til fra Lecce midtvejs i sæsonen og på Goodison Park spillede han sin bedste kamp for United indtil videre, da han byggede videre på den opløftende præstation, han leverede mod Tottenham en uge forinden.

– Dorgu blev hentet for 25 millioner pund midt i sæsonen, og hans friskhed er en velsignelse. Mens hans holdkammerater er ramte af en katastrofal sæson, bærer danskeren ikke rundt på den samme bagage, og det ses tydeligt. I hans to kampe som venstre back har han været et lyspunkt, og han har været eventyrlysten fremadrettet, skriver Manchester Evening News.

Avisen tilføjer, at Patrick Dorgu har været solid defensivt, samtidig med, at han har været mere angrebsivrig end alternativerne Diogo Dalot og Noussair Mazraoui. Patrick Dorgus stærke start kan blive vigtig for Ruben Amorim på flere måder, lyder det.

– Ved at bakke op om Amorim sætter United deres lid til den 40-årige træner og hans evne til at få et system, som han aldrig kommer til at afvige fra, til at fungere. For at lykkes med dette er de nødt til at levere et succesfuldt transfervindue til sommer, hvor der er brug for i hvert fald et halvt dusin nye spillere til konkrete roller.

– Men det faktum, at Amorims første indtog på transfermarkedet tegner til at blive en succes – med det forbehold, at vi stadig er tidligt i processen – bør give United mere ro i maven forud for sommeren, skriver Manchester Evening News.

Næste kamp for Patrick Dorgu og Manchester United er på onsdag, hvor der venter en hjemmekamp i Premier League mod Ipswich.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

De vil have Victor Nelsson

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Chok – henter første VM-point nogensinde

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny kontrakt før VM-åbner

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren