Dansk succes er næsten eneste lyspunkt

Patrick Dorgus gode start i Manchester United bør give klubbens ledelse stor tiltro til Ruben Amorims transferstrategi, skriver engelsk avis.



Det går ikke specielt godt for Manchester United i øjeblikket, men et af de få lyspunkter i den engelske storklub netop nu er danske Patrick Dorgu.

Den danske landsholdsspiller har spillet fuld tid i Manchester Uniteds seneste to Premier League-kampe og fik senest stor ros i flere engelske medier efter lørdagens 2-2-kamp mod Everton.

Avisen Manchester Evening News argumenterer nu for, at Ruben Amorim med indkøbet af Patrick Dorgu ‘har givet Manchester United en grund til at stole på’ portugiseren på transfermarkedet.

Der var ikke meget positivt at tage med fra Everton-opgøret, lyder det fra Manchester Evening News.

– Men midt i al middelmådigheden leverede det nyeste islæt i truppen en god kamp. Patrick Dorgu er kommet til fra Lecce midtvejs i sæsonen og på Goodison Park spillede han sin bedste kamp for United indtil videre, da han byggede videre på den opløftende præstation, han leverede mod Tottenham en uge forinden.

– Dorgu blev hentet for 25 millioner pund midt i sæsonen, og hans friskhed er en velsignelse. Mens hans holdkammerater er ramte af en katastrofal sæson, bærer danskeren ikke rundt på den samme bagage, og det ses tydeligt. I hans to kampe som venstre back har han været et lyspunkt, og han har været eventyrlysten fremadrettet, skriver Manchester Evening News.

Avisen tilføjer, at Patrick Dorgu har været solid defensivt, samtidig med, at han har været mere angrebsivrig end alternativerne Diogo Dalot og Noussair Mazraoui. Patrick Dorgus stærke start kan blive vigtig for Ruben Amorim på flere måder, lyder det.

– Ved at bakke op om Amorim sætter United deres lid til den 40-årige træner og hans evne til at få et system, som han aldrig kommer til at afvige fra, til at fungere. For at lykkes med dette er de nødt til at levere et succesfuldt transfervindue til sommer, hvor der er brug for i hvert fald et halvt dusin nye spillere til konkrete roller.

– Men det faktum, at Amorims første indtog på transfermarkedet tegner til at blive en succes – med det forbehold, at vi stadig er tidligt i processen – bør give United mere ro i maven forud for sommeren, skriver Manchester Evening News.

Næste kamp for Patrick Dorgu og Manchester United er på onsdag, hvor der venter en hjemmekamp i Premier League mod Ipswich.







LIVE

LIVE: FCK-fans stikker til Brøndby

Fyret i Danmark efter 26 dage: Det var fantastisk

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Cooper og Svensson overrasker begge

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brighton – Manchester United

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Tiden er ved at rinde ud

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Real Madrid – Athletic Club