U21-landsholdet går ubesejret gennem EM-kvalifikation

U21-landsholdet leverede ikke nogen stor præstation i en – for danskerne – betydningsløs kamp mod Rumænien.



Der var ikke meget på spil for det danske U21-fodboldlandshold, da det tirsdag spillede sin sidste kamp i EM-kvalifikationen.

Danskerne havde på forhånd vundet sin gruppe og sikret sig kvalifikation, og derfor betød det heller ikke det store, at det tirsdag aften blot blev til et enkelt point ude mod Rumænien. Kampen endte 1-1.

For rumænerne var kampen af stor betydning, og det ene point var lige nøjagtig nok til at sikre dem kvalifikation til slutrunden.

Oprindeligt var det de ni gruppevindere samt den bedste toer, der ville kvalificere sig direkte til EM-slutrunden. De resterende otte toere skulle mødes i playoffkampe om de sidste fire pladser.

Det er dog ændret på grund af en lang coronapause, så det nu i stedet er gruppevinderne og de fem bedste toere, der kvalificerer sig direkte til EM.

Rumænerne skulle som toer i Danmarks gruppe derfor forsøge at hente point til det samlede toerregnskab i tirsdagens opgør.

Rumænien kom også flyvende ud til opgøret, og allerede efter to minutter kombinerede hjemmeholdet sig frem til en stor mulighed. Det fine opspil endte dog i en svag afslutning, som Oliver Christensen nemt kunne redde.

Den unge målmand var tilbage i U21-målet, efter at han for under en uge siden holdt målet rent i A-landsholdets afbudsramte testkamp mod Sverige.

Rumænerne fortsatte som det klart bedste hold. De manglede dog generelt den sidste skarphed, og derfor stod det stadig 0-0 ved pausen.

Fra anden halvlegs start blev FCK-angriberen Mohammed Daramy og Rosenborgs Carlo Holse sendt på banen for Danmark.

Det gav straks pote, da Daramy fik tilkæmpet sig et straffespark. Forseelsen mod FCK’eren så ud til at blive begået et stykke uden for feltet, men alligevel blev der altså fløjtet for straffespark. Nikolai Laursen scorede midt i målet.

Kort tid senere fik AGF’s Sebastian Hausner en uheldig rolle, da han modtog et direkte rødt kort, blot få minutter efter at han var blevet skiftet ind.

Efter godt 70 minutters spil fik Rumænien endelig sendt bolden i kassen.

Et langskud ramte stolpen og røg ud til rumænerne, der nemt kunne kombinere sig frem til en helt åben chance og scoring. Det var den 22-årige CFR Cluj-spiller Ionut Costache, der stod for scoringen.

Det uafgjorte resultat var nok til at sikre Rumænien EM-kvalifikation, og derfor gik kampen næsten helt i stå til sidst.

Det endte også 1-1, og dermed er begge hold klar til næste års EM.

Resultatet betyder, at Danmark ender som nummer et i sin gruppe med 26 point efter otte sejre og to uafgjorte.

/ritzau/



Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Steve Coopers højre hånd afviser

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Hylder ny United-spiller

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

– Han tog mig på røven!

Ny kæmpeklub er interesseret

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Pione Sisto på vej væk?

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

– Jeg var mega ked af det