To danske jern rydder op i Premier League

Der er et kraftigt dansk islæt på listen over de spillere, der vinder deres dueller i Premier League.



Premier League-sæsonen er kommet godt i gang med masser af tilskuere på stadion og dramaer med trænerfyringer, et ejerskifte i Newcastle og gode dueller i toppen såvel som bunden af rækken.

Liverpools Mohamed Salah har fået en god start på sæsonen sammen med mesterholdet fra 2020, Cristiano Ronaldo spiller fra begyndelsen af en hovedrolle i Manchester United, og i den modsatte ende af rækken glæder Newcastles nye ejere fra Saudi-Arabien sig nok over, at der kun er 2½ måned til, at transfervinduet åbner og man igen kan hente spillere, hvilket er særdeles tiltrængt for den kriseramte klub i nordøst.

Der har været mange danske spillere i aktion i de første par måneder af sæsonen, og to af dem, der skiller sig ud, er Brentfords Christian Nørgaard og Tottenhams midtbaneanker Pierre-Emile Højbjerg.

Således er de to danskere på listen over de spillere, der har vundet flest nærkampe i sæsonen, hvilket er nyt for oprykkeren Nørgaard men til gengæld business as usual for Højbjerg, der også i sidste sæson var en af de spillere i Premier League, der ragede flest bolde til sig eller væk fra modstanderne.

GettyImages-1327531253

I sidste sæson spillede Pierre-Emile Højbjerg som en af få markspillere samtlige minutter i Premier League-sæsonen, mens han i denne sæson blev udskiftet kort før tid i sejren over Manchester City i første spillerunde for så siden at få fuld tid i alle kampene.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby henter keeper – her er planen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Meget hård tilskuerstraf til FCK

De lurer på Kjærgaard

Klar transfermelding

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Får afvist bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen