To danske jern rydder op i Premier League

Der er et kraftigt dansk islæt på listen over de spillere, der vinder deres dueller i Premier League.



Premier League-sæsonen er kommet godt i gang med masser af tilskuere på stadion og dramaer med trænerfyringer, et ejerskifte i Newcastle og gode dueller i toppen såvel som bunden af rækken.

Liverpools Mohamed Salah har fået en god start på sæsonen sammen med mesterholdet fra 2020, Cristiano Ronaldo spiller fra begyndelsen af en hovedrolle i Manchester United, og i den modsatte ende af rækken glæder Newcastles nye ejere fra Saudi-Arabien sig nok over, at der kun er 2½ måned til, at transfervinduet åbner og man igen kan hente spillere, hvilket er særdeles tiltrængt for den kriseramte klub i nordøst.

Der har været mange danske spillere i aktion i de første par måneder af sæsonen, og to af dem, der skiller sig ud, er Brentfords Christian Nørgaard og Tottenhams midtbaneanker Pierre-Emile Højbjerg.

Således er de to danskere på listen over de spillere, der har vundet flest nærkampe i sæsonen, hvilket er nyt for oprykkeren Nørgaard men til gengæld business as usual for Højbjerg, der også i sidste sæson var en af de spillere i Premier League, der ragede flest bolde til sig eller væk fra modstanderne.

GettyImages-1327531253

I sidste sæson spillede Pierre-Emile Højbjerg som en af få markspillere samtlige minutter i Premier League-sæsonen, mens han i denne sæson blev udskiftet kort før tid i sejren over Manchester City i første spillerunde for så siden at få fuld tid i alle kampene.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Superliga-spiller åben for transfer

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Tjekkiet – Sydafrika

Schweiz – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mexico – Sydkorea

Brasilien – Haiti