To danske jern rydder op i Premier League

Der er et kraftigt dansk islæt på listen over de spillere, der vinder deres dueller i Premier League.



Premier League-sæsonen er kommet godt i gang med masser af tilskuere på stadion og dramaer med trænerfyringer, et ejerskifte i Newcastle og gode dueller i toppen såvel som bunden af rækken.

Liverpools Mohamed Salah har fået en god start på sæsonen sammen med mesterholdet fra 2020, Cristiano Ronaldo spiller fra begyndelsen af en hovedrolle i Manchester United, og i den modsatte ende af rækken glæder Newcastles nye ejere fra Saudi-Arabien sig nok over, at der kun er 2½ måned til, at transfervinduet åbner og man igen kan hente spillere, hvilket er særdeles tiltrængt for den kriseramte klub i nordøst.

Der har været mange danske spillere i aktion i de første par måneder af sæsonen, og to af dem, der skiller sig ud, er Brentfords Christian Nørgaard og Tottenhams midtbaneanker Pierre-Emile Højbjerg.

Således er de to danskere på listen over de spillere, der har vundet flest nærkampe i sæsonen, hvilket er nyt for oprykkeren Nørgaard men til gengæld business as usual for Højbjerg, der også i sidste sæson var en af de spillere i Premier League, der ragede flest bolde til sig eller væk fra modstanderne.

GettyImages-1327531253

I sidste sæson spillede Pierre-Emile Højbjerg som en af få markspillere samtlige minutter i Premier League-sæsonen, mens han i denne sæson blev udskiftet kort før tid i sejren over Manchester City i første spillerunde for så siden at få fuld tid i alle kampene.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde