Han dukkede nærmest op ud af det blå i sommer, men for William Osula er den seneste tids succes ikke en store overraskelse.
Osula fik kun to indhop i Championship i foråret, men efter oprykningen til Premier League var den 20-årige dansker pludselig i startopstillingen i Sheffield Uniteds tre første kampe mod Crystal Palace, Nottingham Forest og Manchester City.
En udvikling, der udefra set virker uventet, men William Osula er klar i mælet, da Tipsbladet spørger Sheffield United-danskeren, om han for et halvt år siden havde forestillet sig, at han skulle spille Premier League-fodbold på nuværende tidspunkt.
– Ja, selvfølgelig! Jeg har altid haft troen på, at jeg kan nå langt, og det har altid været min drøm at spille i Premier League. Jeg vidste ikke hvornår, det skulle ske, men jeg vidste godt, at min drøm på et tidspunkt ville gå i opfyldelse, hvis jeg bare blev ved med at arbejde hårdt.
– Men jeg er mega glad for, at det er sket hurtigt, fortæller William Osula over en telefonforbindelse fra Spanien, hvor angriberen befinder sig med Danmarks U21-landshold.
Hvordan har det været at spille i Premier League?
– Det har været dejligt. En drøm, der er gået i opfyldelse. Det er dejligt at spille i Premier League nu. Det var noget, man drømte om som barn. Jeg er meget stolt over der, og det er min familie også, lyder det fra William Osula.
Sheffield United-angriberen tøver en smule, da han bliver bedt om at udpege de største øjeblikke fra sin tid i engelsk fodbold.
– Det var sjovt at spille mod Joachim Andersen fra Crystal Palace. Vi har samme agent, så vi har snakket sammen før, og vi talte også sammen efter kampen. Men det var også lidt ‘wow’, da vi spillede mod Manchester City. Jeg havde det sådan ‘det er Manchester City, vi spiller mod lige nu’. Man står overfor et hold, der vandt The Treble i sidste sæson, og det er et af verdens bedste hold.
– I sidste sæson vil jeg sige, at det var stort at spille på Anfield mod Liverpool i Carabao Cup’en, siger William Osula.
William Osula fik sin Premier League-debut tilbage i august, da Sheffield United tabte med 1-0 til Joachim Andersen og Crystal Palace i sæsonpremieren (Foto: Ross Kinnaird/Getty Images)
Du fik en dansk holdkammerat i sommer, da Anis Ben Slimane skiftede fra Brøndby til Sheffield United. Hvordan er det at spille med ham?
– Det er dejligt. Jeg har kendt Anis i rigtig lang tid. Det er faktisk en af mine rigtigt gode kammerater, for vi har gået i samme skole i Gladsaxe, da vi var yngre. Vi gik sammen på Grønnemose Skole, så det er fedt, at han er kommet herover.
– Det er en lille verden, kan man sige, når han kommer herover og spiller sammen med mig i Sheffield. Det er dejligt, for jeg kender ham rigtig godt.
Der er en anden spændende ung dansker i engelsk fodbold, Chido Obi fra Arsenal. Har du nogle gode råd til ham om, hvordan man slår igennem i Premier League?
– Ja, jeg kender faktisk Chido. Vi har gået i samme kirke, da vi var yngre, så vi kender faktisk hinanden. Så selvfølgelig har jeg gode råd til ham. Han skal bare blive ved med at arbejde hårdt.
At gå i kirke er stadig noget, der fylder meget for U21-landsholdsspilleren fra Premier League. William Osula er således ganske klar i spyttet, da han bliver spurgt, om han er meget troende.
– Ja, selvfølgelig! Jeg tror på Gud og jeg er kristen. Faktisk er der mange af os, der har gået i samme kirke. Det er faktisk rigtig sjovt. Mig, Tochi (Chukwuani, red.), Patrick Dorgu og også Chido, da vi var yngre.
– Hvis jeg har tid og ikke har kamp om søndagen, så går jeg i kirke om søndagen.
William Osula har optrådt tre gange for Danmarks U21-landshold, og den unge angriber er ret fortrøstningsfuld i forhold til at få en fremtidig karriere på A-landsholdet.
– At komme på A-landsholdet vil selvfølgelig være en kæmpe drøm. Så jeg glæder mig til, at den dag kommer. For nuværende skal jeg bare blive ved med at arbejde hårdt og fokusere på, hvor jeg er nu, siger Osula.
Den unge Sheffield United-dansker kender allerede flere nuværende landsholdsspillere fra sin tid på FC Københavns akademi, herunder Rasmus Højlund, Mohamed Daramy og Victor Kristiansen.
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Vil have Jonas Wind til FC København
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE