Dansker erobrede PL: Jeg er mere end god nok her

Danske Christian Nørgaard har haft en forrygende sæson i Brentford, hvor han også er blevet kåret til årets spiller.



Et knap så vellykket ophold i Fiorentina blev i 2019 afløst af en tur til England og Brentford for Christian Nørgaard.

Her har den danske midtbanespiller nydt stor succes under sin tidligere Brøndby-cheftræner Thomas Frank. I sidste sæson sikrede de sammen for første gang klubben oprykning til Premier League, og i denne sæson sikrede de sig overlevelse.

– Jeg har udviklet mig så meget. Særligt i denne sæson. Det har været rigtig skønt at se, at jeg har evnerne til at være en Premier League-spiller, siger Christian Nørgaard til Football Scene.

– Jeg kan stadig forbedre mig, men jeg er mere end god nok til at spille på det her niveau. Det giver mig selvtillid og en god følelse rent mentalt, siger han.

Christian Nørgaard er en af de bedste midtbanespiller i Premier League, når det kommer til at tackle og erobre bolde. Han er fast mand på holdkortet, og hans flotte præstationer har også sikret ham prisen som årets spiller af både fans og holdkammerater.

– Jeg har tre mål og fire assists, hvilket er godt for en defensiv midtbanespiller. Men det er et af de steder, jeg gerne vil forbedre mig og blive endnu bedre, siger Nørgaard, der dog også fortæller, at han nok aldrig kommer til at spille længere fremme på banen for at forbedre sine statistikker.

Men den danske landsholdsspiller har tilgengæld rig mulighed for at score yderligere mål og assistere holdkammeraterne fra sin defensive midtbaneposition de kommende år, da han tilbage i januar skrev under på en kontraktforlængelse med Brentford, der holder ham i klubben frem til 2025.

Han har allerede spillet over 100 kampe for Brentford, og i denne sæson er det blevet til 35 optrædener i Premier League for den tidligere Brøndby IF-spiller.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

El Clásico kan afgøre det hele

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Afsløring: DBU-boss stopper

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I dialog om Albert Grønbæk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Klar transferbesked til Christian Eriksen