Et knap så vellykket ophold i Fiorentina blev i 2019 afløst af en tur til England og Brentford for Christian Nørgaard.
Her har den danske midtbanespiller nydt stor succes under sin tidligere Brøndby-cheftræner Thomas Frank. I sidste sæson sikrede de sammen for første gang klubben oprykning til Premier League, og i denne sæson sikrede de sig overlevelse.
– Jeg har udviklet mig så meget. Særligt i denne sæson. Det har været rigtig skønt at se, at jeg har evnerne til at være en Premier League-spiller, siger Christian Nørgaard til Football Scene.
– Jeg kan stadig forbedre mig, men jeg er mere end god nok til at spille på det her niveau. Det giver mig selvtillid og en god følelse rent mentalt, siger han.
Christian Nørgaard er en af de bedste midtbanespiller i Premier League, når det kommer til at tackle og erobre bolde. Han er fast mand på holdkortet, og hans flotte præstationer har også sikret ham prisen som årets spiller af både fans og holdkammerater.
– Jeg har tre mål og fire assists, hvilket er godt for en defensiv midtbanespiller. Men det er et af de steder, jeg gerne vil forbedre mig og blive endnu bedre, siger Nørgaard, der dog også fortæller, at han nok aldrig kommer til at spille længere fremme på banen for at forbedre sine statistikker.
Men den danske landsholdsspiller har tilgengæld rig mulighed for at score yderligere mål og assistere holdkammeraterne fra sin defensive midtbaneposition de kommende år, da han tilbage i januar skrev under på en kontraktforlængelse med Brentford, der holder ham i klubben frem til 2025.
Han har allerede spillet over 100 kampe for Brentford, og i denne sæson er det blevet til 35 optrædener i Premier League for den tidligere Brøndby IF-spiller.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
