Dansker erobrede PL: Jeg er mere end god nok her

Danske Christian Nørgaard har haft en forrygende sæson i Brentford, hvor han også er blevet kåret til årets spiller.



Et knap så vellykket ophold i Fiorentina blev i 2019 afløst af en tur til England og Brentford for Christian Nørgaard.

Her har den danske midtbanespiller nydt stor succes under sin tidligere Brøndby-cheftræner Thomas Frank. I sidste sæson sikrede de sammen for første gang klubben oprykning til Premier League, og i denne sæson sikrede de sig overlevelse.

– Jeg har udviklet mig så meget. Særligt i denne sæson. Det har været rigtig skønt at se, at jeg har evnerne til at være en Premier League-spiller, siger Christian Nørgaard til Football Scene.

– Jeg kan stadig forbedre mig, men jeg er mere end god nok til at spille på det her niveau. Det giver mig selvtillid og en god følelse rent mentalt, siger han.

Christian Nørgaard er en af de bedste midtbanespiller i Premier League, når det kommer til at tackle og erobre bolde. Han er fast mand på holdkortet, og hans flotte præstationer har også sikret ham prisen som årets spiller af både fans og holdkammerater.

– Jeg har tre mål og fire assists, hvilket er godt for en defensiv midtbanespiller. Men det er et af de steder, jeg gerne vil forbedre mig og blive endnu bedre, siger Nørgaard, der dog også fortæller, at han nok aldrig kommer til at spille længere fremme på banen for at forbedre sine statistikker.

Men den danske landsholdsspiller har tilgengæld rig mulighed for at score yderligere mål og assistere holdkammeraterne fra sin defensive midtbaneposition de kommende år, da han tilbage i januar skrev under på en kontraktforlængelse med Brentford, der holder ham i klubben frem til 2025.

Han har allerede spillet over 100 kampe for Brentford, og i denne sæson er det blevet til 35 optrædener i Premier League for den tidligere Brøndby IF-spiller.



Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Eriksen ude med hård kritik

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Italienske medier hylder ham

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Fælder hård Schmeichel-dom

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Erstatter han Andreas Christensen?

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Nartey blæser alt modstand til vægs

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

FC København misser denne midtbane-stjerne

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Rangerer Eriksen over superstjerner

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’