Et knap så vellykket ophold i Fiorentina blev i 2019 afløst af en tur til England og Brentford for Christian Nørgaard.
Her har den danske midtbanespiller nydt stor succes under sin tidligere Brøndby-cheftræner Thomas Frank. I sidste sæson sikrede de sammen for første gang klubben oprykning til Premier League, og i denne sæson sikrede de sig overlevelse.
– Jeg har udviklet mig så meget. Særligt i denne sæson. Det har været rigtig skønt at se, at jeg har evnerne til at være en Premier League-spiller, siger Christian Nørgaard til Football Scene.
– Jeg kan stadig forbedre mig, men jeg er mere end god nok til at spille på det her niveau. Det giver mig selvtillid og en god følelse rent mentalt, siger han.
Christian Nørgaard er en af de bedste midtbanespiller i Premier League, når det kommer til at tackle og erobre bolde. Han er fast mand på holdkortet, og hans flotte præstationer har også sikret ham prisen som årets spiller af både fans og holdkammerater.
– Jeg har tre mål og fire assists, hvilket er godt for en defensiv midtbanespiller. Men det er et af de steder, jeg gerne vil forbedre mig og blive endnu bedre, siger Nørgaard, der dog også fortæller, at han nok aldrig kommer til at spille længere fremme på banen for at forbedre sine statistikker.
Men den danske landsholdsspiller har tilgengæld rig mulighed for at score yderligere mål og assistere holdkammeraterne fra sin defensive midtbaneposition de kommende år, da han tilbage i januar skrev under på en kontraktforlængelse med Brentford, der holder ham i klubben frem til 2025.
Han har allerede spillet over 100 kampe for Brentford, og i denne sæson er det blevet til 35 optrædener i Premier League for den tidligere Brøndby IF-spiller.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
