PL-dansker trods mål: Den værste kamp i sæsonen

Målscorer Joachim Andersen er skuffet over 1-2-nederlaget til Leeds, hvilket sender Fulham nærmere nedrykning.



Den danske landsholdsspiller Joachim Andersen har svært ved at finde noget positivt ved, at han fredag aften scorede sit første mål for Premier League-klubben Fulham.

Danskerens udligning i hjemmekampen mod Leeds rakte nemlig ikke til point, da gæsterne løb med en 2-1-sejr og dermed sendte Andersen og Fulham et skridt tættere på nedrykning.

– Jeg er ligeglad med målet. I mine øjne var det den værste kamp, vi spillede i sæsonen. Vi lykkedes ikke med at overføre nogen af de ting, vi havde trænet på i ugen op til kampen. Vi må være ærlige og sige, at det var et fair resultat, og vi skal kunne gøre det bedre.

– Vi var ikke rolige nok på bolden og lod os stresse for meget. Leeds kom også stærkt ud på midtbanen, og det var egentlig vores plan, at vi skulle få overtaget der, siger Joachim Andersen, der atter bar anførerbindet for Fulham.

Hans udligning til 1-1 fandt sted i det 38. minut, da han kæmpede sig forbi sin oppasser og flugtede bolden i mål efter et hjørnespark.

Joachim Andersen spiller i Fulham på en lejeaftale fra franske Lyon. Lejeaftalen udløber efter sæsonen.

Her kan Fulham meget vel være degraderet til den næstbedste række, hvis ikke holdet opper sig i forhold til fredagens indsats.

Fulham ligger på den øverste nedrykningsplads – nummer 18 ud af 20 hold. Holdet har to point op til redning og mangler at spille otte kampe, mens de to nærmeste hold over nedrykningsstregen, Newcastle og Brighton, mangler at spille ti ligakampe.

Der går to uger, før Fulham skal i aktion igen på grund af den forestående landsholdsperiode. Den kamppause kan være belejlig for London-klubben inden de afgørende slag om at undgå nedrykning.

– Det er et lille afbræk, og det er måske meget godt. Vi skal gøre vores bedste med vores landshold, og det skal rense hovederne for at tænke på den situation, vi er i nu.

– Og så skal vi være klar til at komme tilbage med fuld tro på tingene, siger Joachim Andersen.

Han er selv udtaget til det danske landshold, som mandag indleder forberedelserne til VM-kvalifikationskampene mod Israel, Moldova og Østrig.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK-spiller har bestået lægetjek

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De køber ham for 740 mio.



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby med transferscoop?

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Belgien – Senegal

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende