PL-dansker trods mål: Den værste kamp i sæsonen

Målscorer Joachim Andersen er skuffet over 1-2-nederlaget til Leeds, hvilket sender Fulham nærmere nedrykning.



Den danske landsholdsspiller Joachim Andersen har svært ved at finde noget positivt ved, at han fredag aften scorede sit første mål for Premier League-klubben Fulham.

Danskerens udligning i hjemmekampen mod Leeds rakte nemlig ikke til point, da gæsterne løb med en 2-1-sejr og dermed sendte Andersen og Fulham et skridt tættere på nedrykning.

– Jeg er ligeglad med målet. I mine øjne var det den værste kamp, vi spillede i sæsonen. Vi lykkedes ikke med at overføre nogen af de ting, vi havde trænet på i ugen op til kampen. Vi må være ærlige og sige, at det var et fair resultat, og vi skal kunne gøre det bedre.

– Vi var ikke rolige nok på bolden og lod os stresse for meget. Leeds kom også stærkt ud på midtbanen, og det var egentlig vores plan, at vi skulle få overtaget der, siger Joachim Andersen, der atter bar anførerbindet for Fulham.

Hans udligning til 1-1 fandt sted i det 38. minut, da han kæmpede sig forbi sin oppasser og flugtede bolden i mål efter et hjørnespark.

Joachim Andersen spiller i Fulham på en lejeaftale fra franske Lyon. Lejeaftalen udløber efter sæsonen.

Her kan Fulham meget vel være degraderet til den næstbedste række, hvis ikke holdet opper sig i forhold til fredagens indsats.

Fulham ligger på den øverste nedrykningsplads – nummer 18 ud af 20 hold. Holdet har to point op til redning og mangler at spille otte kampe, mens de to nærmeste hold over nedrykningsstregen, Newcastle og Brighton, mangler at spille ti ligakampe.

Der går to uger, før Fulham skal i aktion igen på grund af den forestående landsholdsperiode. Den kamppause kan være belejlig for London-klubben inden de afgørende slag om at undgå nedrykning.

– Det er et lille afbræk, og det er måske meget godt. Vi skal gøre vores bedste med vores landshold, og det skal rense hovederne for at tænke på den situation, vi er i nu.

– Og så skal vi være klar til at komme tilbage med fuld tro på tingene, siger Joachim Andersen.

Han er selv udtaget til det danske landshold, som mandag indleder forberedelserne til VM-kvalifikationskampene mod Israel, Moldova og Østrig.

/ritzau/



Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Kæmpe triumf for Frank

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Voldsom Franculino-spådom

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

Nu drømmer de stort i AGF

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Her er Efterårets Hold i Superligaen

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’