Lars Knudsen er en enormt værdsat mand i Leicester.
Tidligere på ugen var cheftræner Brendan Rodgers ude med de helt store rosende vendninger til dødboldstræneren, og denne gang går turen til lokalmediet Leicester Mercury.
Her går mediet så langt som at kalde Lars Knudsen, der kom til klubben i sommer, for en skarp kandidat til årets bedste indkøb indtil nu. Her konkurrerer han mod Wout Faes, der trods alt spiller inde på grønsværen.
– Da Faes kun var en ud af to nye spillere denne sommer, og den anden var en tredjemålmand i Alex Smithies, som nok aldrig kommer til at spille en kamp, så kunne han virke som det eneste kandidat til at tage titlen som sæsonens indkøb. Forkert.
– Træd frem, Lars Knudsen. Leicester havde brug for en dødboldspecialist, for det var deres store svaghed sidste sæson. De har fundet en i danskeren. Han var i den uheldige position, at i hans første kamp på Leicester-bænken så han Leicester indkassere to mål på hjørnespark mod Tottenham, men siden da har de spillet otte kampe uden at indkassere fra sådanne situationer. I den tid er de stået over for 58 hjørnespark. I sidste sæson spillede de aldrig mere end fire kampe uden at indkassere et mål på hjørnespark. Det er en stor forskel, skriver mediet.
Dermed har Lars Knudsen for alvor markeret sig i klubben, som startede sæsonen ganske forfærdeligt, men som nu er kravlet op på 13. pladsen.
Lars Knudsen har en fortid i FC Midtjylland, som U20-landstræner for Danmark og en stilling hos USA's landshold.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Sønderjyske køber ny cheftræner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
OPTAKT
Tunesien – Japan
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
OPTAKT
USA – Australien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE