Dansker tager PL med storm: Kan være årets handel

Han har tidligere fået stor ros af Brendan Rodgers, og nu hylder lokalmedie ham også for den store forskel, han har gjort.



Lars Knudsen er en enormt værdsat mand i Leicester.

Tidligere på ugen var cheftræner Brendan Rodgers ude med de helt store rosende vendninger til dødboldstræneren, og denne gang går turen til lokalmediet Leicester Mercury.

Her går mediet så langt som at kalde Lars Knudsen, der kom til klubben i sommer, for en skarp kandidat til årets bedste indkøb indtil nu. Her konkurrerer han mod Wout Faes, der trods alt spiller inde på grønsværen.

– Da Faes kun var en ud af to nye spillere denne sommer, og den anden var en tredjemålmand i Alex Smithies, som nok aldrig kommer til at spille en kamp, så kunne han virke som det eneste kandidat til at tage titlen som sæsonens indkøb. Forkert. 

– Træd frem, Lars Knudsen. Leicester havde brug for en dødboldspecialist, for det var deres store svaghed sidste sæson. De har fundet en i danskeren. Han var i den uheldige position, at i hans første kamp på Leicester-bænken så han Leicester indkassere to mål på hjørnespark mod Tottenham, men siden da har de spillet otte kampe uden at indkassere fra sådanne situationer. I den tid er de stået over for 58 hjørnespark. I sidste sæson spillede de aldrig mere end fire kampe uden at indkassere et mål på hjørnespark. Det er en stor forskel, skriver mediet. 

Dermed har Lars Knudsen for alvor markeret sig i klubben, som startede sæsonen ganske forfærdeligt, men som nu er kravlet op på 13. pladsen. 

Lars Knudsen har en fortid i FC Midtjylland, som U20-landstræner for Danmark og en stilling hos USA's landshold. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Målfattig mandagskamp i New York

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Brasiliansk VM-mavepuster

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Afslører dansk toptræners millionløn

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere