Dansker tager PL med storm: Kan være årets handel

Han har tidligere fået stor ros af Brendan Rodgers, og nu hylder lokalmedie ham også for den store forskel, han har gjort.



Lars Knudsen er en enormt værdsat mand i Leicester.

Tidligere på ugen var cheftræner Brendan Rodgers ude med de helt store rosende vendninger til dødboldstræneren, og denne gang går turen til lokalmediet Leicester Mercury.

Her går mediet så langt som at kalde Lars Knudsen, der kom til klubben i sommer, for en skarp kandidat til årets bedste indkøb indtil nu. Her konkurrerer han mod Wout Faes, der trods alt spiller inde på grønsværen.

– Da Faes kun var en ud af to nye spillere denne sommer, og den anden var en tredjemålmand i Alex Smithies, som nok aldrig kommer til at spille en kamp, så kunne han virke som det eneste kandidat til at tage titlen som sæsonens indkøb. Forkert. 

– Træd frem, Lars Knudsen. Leicester havde brug for en dødboldspecialist, for det var deres store svaghed sidste sæson. De har fundet en i danskeren. Han var i den uheldige position, at i hans første kamp på Leicester-bænken så han Leicester indkassere to mål på hjørnespark mod Tottenham, men siden da har de spillet otte kampe uden at indkassere fra sådanne situationer. I den tid er de stået over for 58 hjørnespark. I sidste sæson spillede de aldrig mere end fire kampe uden at indkassere et mål på hjørnespark. Det er en stor forskel, skriver mediet. 

Dermed har Lars Knudsen for alvor markeret sig i klubben, som startede sæsonen ganske forfærdeligt, men som nu er kravlet op på 13. pladsen. 

Lars Knudsen har en fortid i FC Midtjylland, som U20-landstræner for Danmark og en stilling hos USA's landshold. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Så du det? Wass i helt vild aktion

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bayern München er i pokalfinalen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering