Dansker til storklub: Et absolut bæst

Will Osula er så godt som på plads i Newcastle.



Den danske angriber Will Osula er bare formaliteter fra at skifte til Newcastle. Det har flere medier beskrevet de seneste dage.

Men selvom han i den forgangne sæson repræsenterede Sheffield United i Premier League, er 21-årige Osula et ganske ubeskrevet blad. Så hvilke styrker og svagheder kendetegner den danske U21-landsholdsspiller.

Det har Shields Gazette spurgt Sheffield Star-journalisten Danny Hall om.

– Uden at være for klichéfyldt er hans fysiske statur en kæmpe styrke. For sin alder er han et absolut bæst, og han accelererer hurtigt.

– Det er kvaliteter, der ikke kan læres, og jeg formoder, at det er derfor, Newcastle har taget en chance med ham. Han afslutter også fornuftigt, men kan som alle unge spillere forbedre sin koldblodighed.

Osula spillede i sidste sæson 21 Premier League-kampe, men scorede ikke et eneste mål. Bør det bekymre Newcastles fans?

– Det synes jeg ikke. En del af hans optrædener var som indskifter, og selvom han startede sæsonen på United-holdet, fordi de havde haft et katastrofalt transfervindue, spillede han lidt en marginalrolle mod slutningen af sæsonen. Og, uden at sige det åbenlyse, spillede han ikke på et hold, der kreererede tonsvis af chancer til angriberne. 

– Han scorede i FA Cuppen mod Brighton. Faktisk har han en åndssvag FA Cup-statistik med seks mål i fire kampe. Så det kan være en turnering, Newcastle-fansene skal holde øje med!

Spørgsmålet er nu, hvor meget spilletid Osula overhovedet kommer til at få. Nordenglænderne har i forvejen to skarpe angribere i Alexander Isak og Callum Wilson.

– Udefra set ligner det, at han vil have enormt stor gavn af tid til at udvikle sig og lære af spillere som Isak og Wilson. Newcastle køber ikke en Premier League-klar angriber, men de betaler heller ikke pengene for en Premier League-klar angriber.

– Han er præcis, hvad han ser ud til at være: et sats for fremtiden baseret på potentiale og egenskaber, han har, som Newcastle tydeligvis føler, de kan gøre til en topklasse angriber. Det er et relativt billigt sats fra deres synspunkt, og hvis det lykkes, kan de snildt tjene det ind igen.

Prisen på Will Osula kan angiveligt løbe op i cirka 130 millioner kroner.







LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’