Dansker til storklub: Et absolut bæst

Will Osula er så godt som på plads i Newcastle.



Den danske angriber Will Osula er bare formaliteter fra at skifte til Newcastle. Det har flere medier beskrevet de seneste dage.

Men selvom han i den forgangne sæson repræsenterede Sheffield United i Premier League, er 21-årige Osula et ganske ubeskrevet blad. Så hvilke styrker og svagheder kendetegner den danske U21-landsholdsspiller.

Det har Shields Gazette spurgt Sheffield Star-journalisten Danny Hall om.

– Uden at være for klichéfyldt er hans fysiske statur en kæmpe styrke. For sin alder er han et absolut bæst, og han accelererer hurtigt.

– Det er kvaliteter, der ikke kan læres, og jeg formoder, at det er derfor, Newcastle har taget en chance med ham. Han afslutter også fornuftigt, men kan som alle unge spillere forbedre sin koldblodighed.

Osula spillede i sidste sæson 21 Premier League-kampe, men scorede ikke et eneste mål. Bør det bekymre Newcastles fans?

– Det synes jeg ikke. En del af hans optrædener var som indskifter, og selvom han startede sæsonen på United-holdet, fordi de havde haft et katastrofalt transfervindue, spillede han lidt en marginalrolle mod slutningen af sæsonen. Og, uden at sige det åbenlyse, spillede han ikke på et hold, der kreererede tonsvis af chancer til angriberne. 

– Han scorede i FA Cuppen mod Brighton. Faktisk har han en åndssvag FA Cup-statistik med seks mål i fire kampe. Så det kan være en turnering, Newcastle-fansene skal holde øje med!

Spørgsmålet er nu, hvor meget spilletid Osula overhovedet kommer til at få. Nordenglænderne har i forvejen to skarpe angribere i Alexander Isak og Callum Wilson.

– Udefra set ligner det, at han vil have enormt stor gavn af tid til at udvikle sig og lære af spillere som Isak og Wilson. Newcastle køber ikke en Premier League-klar angriber, men de betaler heller ikke pengene for en Premier League-klar angriber.

– Han er præcis, hvad han ser ud til at være: et sats for fremtiden baseret på potentiale og egenskaber, han har, som Newcastle tydeligvis føler, de kan gøre til en topklasse angriber. Det er et relativt billigt sats fra deres synspunkt, og hvis det lykkes, kan de snildt tjene det ind igen.

Prisen på Will Osula kan angiveligt løbe op i cirka 130 millioner kroner.





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic