Den danske angriber Will Osula er bare formaliteter fra at skifte til Newcastle. Det har flere medier beskrevet de seneste dage.
Men selvom han i den forgangne sæson repræsenterede Sheffield United i Premier League, er 21-årige Osula et ganske ubeskrevet blad. Så hvilke styrker og svagheder kendetegner den danske U21-landsholdsspiller.
Det har Shields Gazette spurgt Sheffield Star-journalisten Danny Hall om.
– Uden at være for klichéfyldt er hans fysiske statur en kæmpe styrke. For sin alder er han et absolut bæst, og han accelererer hurtigt.
– Det er kvaliteter, der ikke kan læres, og jeg formoder, at det er derfor, Newcastle har taget en chance med ham. Han afslutter også fornuftigt, men kan som alle unge spillere forbedre sin koldblodighed.
Osula spillede i sidste sæson 21 Premier League-kampe, men scorede ikke et eneste mål. Bør det bekymre Newcastles fans?
– Det synes jeg ikke. En del af hans optrædener var som indskifter, og selvom han startede sæsonen på United-holdet, fordi de havde haft et katastrofalt transfervindue, spillede han lidt en marginalrolle mod slutningen af sæsonen. Og, uden at sige det åbenlyse, spillede han ikke på et hold, der kreererede tonsvis af chancer til angriberne.
– Han scorede i FA Cuppen mod Brighton. Faktisk har han en åndssvag FA Cup-statistik med seks mål i fire kampe. Så det kan være en turnering, Newcastle-fansene skal holde øje med!
Spørgsmålet er nu, hvor meget spilletid Osula overhovedet kommer til at få. Nordenglænderne har i forvejen to skarpe angribere i Alexander Isak og Callum Wilson.
– Udefra set ligner det, at han vil have enormt stor gavn af tid til at udvikle sig og lære af spillere som Isak og Wilson. Newcastle køber ikke en Premier League-klar angriber, men de betaler heller ikke pengene for en Premier League-klar angriber.
– Han er præcis, hvad han ser ud til at være: et sats for fremtiden baseret på potentiale og egenskaber, han har, som Newcastle tydeligvis føler, de kan gøre til en topklasse angriber. Det er et relativt billigt sats fra deres synspunkt, og hvis det lykkes, kan de snildt tjene det ind igen.
Prisen på Will Osula kan angiveligt løbe op i cirka 130 millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
USA spiller sig videre trods rødt kort
Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER