Den danske angriber Will Osula er bare formaliteter fra at skifte til Newcastle. Det har flere medier beskrevet de seneste dage.
Men selvom han i den forgangne sæson repræsenterede Sheffield United i Premier League, er 21-årige Osula et ganske ubeskrevet blad. Så hvilke styrker og svagheder kendetegner den danske U21-landsholdsspiller.
Det har Shields Gazette spurgt Sheffield Star-journalisten Danny Hall om.
– Uden at være for klichéfyldt er hans fysiske statur en kæmpe styrke. For sin alder er han et absolut bæst, og han accelererer hurtigt.
– Det er kvaliteter, der ikke kan læres, og jeg formoder, at det er derfor, Newcastle har taget en chance med ham. Han afslutter også fornuftigt, men kan som alle unge spillere forbedre sin koldblodighed.
Osula spillede i sidste sæson 21 Premier League-kampe, men scorede ikke et eneste mål. Bør det bekymre Newcastles fans?
– Det synes jeg ikke. En del af hans optrædener var som indskifter, og selvom han startede sæsonen på United-holdet, fordi de havde haft et katastrofalt transfervindue, spillede han lidt en marginalrolle mod slutningen af sæsonen. Og, uden at sige det åbenlyse, spillede han ikke på et hold, der kreererede tonsvis af chancer til angriberne.
– Han scorede i FA Cuppen mod Brighton. Faktisk har han en åndssvag FA Cup-statistik med seks mål i fire kampe. Så det kan være en turnering, Newcastle-fansene skal holde øje med!
Spørgsmålet er nu, hvor meget spilletid Osula overhovedet kommer til at få. Nordenglænderne har i forvejen to skarpe angribere i Alexander Isak og Callum Wilson.
– Udefra set ligner det, at han vil have enormt stor gavn af tid til at udvikle sig og lære af spillere som Isak og Wilson. Newcastle køber ikke en Premier League-klar angriber, men de betaler heller ikke pengene for en Premier League-klar angriber.
– Han er præcis, hvad han ser ud til at være: et sats for fremtiden baseret på potentiale og egenskaber, han har, som Newcastle tydeligvis føler, de kan gøre til en topklasse angriber. Det er et relativt billigt sats fra deres synspunkt, og hvis det lykkes, kan de snildt tjene det ind igen.
Prisen på Will Osula kan angiveligt løbe op i cirka 130 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
‘Rødt kort er svært at vurdere’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL