Den danske angriber Will Osula er bare formaliteter fra at skifte til Newcastle. Det har flere medier beskrevet de seneste dage.
Men selvom han i den forgangne sæson repræsenterede Sheffield United i Premier League, er 21-årige Osula et ganske ubeskrevet blad. Så hvilke styrker og svagheder kendetegner den danske U21-landsholdsspiller.
Det har Shields Gazette spurgt Sheffield Star-journalisten Danny Hall om.
– Uden at være for klichéfyldt er hans fysiske statur en kæmpe styrke. For sin alder er han et absolut bæst, og han accelererer hurtigt.
– Det er kvaliteter, der ikke kan læres, og jeg formoder, at det er derfor, Newcastle har taget en chance med ham. Han afslutter også fornuftigt, men kan som alle unge spillere forbedre sin koldblodighed.
Osula spillede i sidste sæson 21 Premier League-kampe, men scorede ikke et eneste mål. Bør det bekymre Newcastles fans?
– Det synes jeg ikke. En del af hans optrædener var som indskifter, og selvom han startede sæsonen på United-holdet, fordi de havde haft et katastrofalt transfervindue, spillede han lidt en marginalrolle mod slutningen af sæsonen. Og, uden at sige det åbenlyse, spillede han ikke på et hold, der kreererede tonsvis af chancer til angriberne.
– Han scorede i FA Cuppen mod Brighton. Faktisk har han en åndssvag FA Cup-statistik med seks mål i fire kampe. Så det kan være en turnering, Newcastle-fansene skal holde øje med!
Spørgsmålet er nu, hvor meget spilletid Osula overhovedet kommer til at få. Nordenglænderne har i forvejen to skarpe angribere i Alexander Isak og Callum Wilson.
– Udefra set ligner det, at han vil have enormt stor gavn af tid til at udvikle sig og lære af spillere som Isak og Wilson. Newcastle køber ikke en Premier League-klar angriber, men de betaler heller ikke pengene for en Premier League-klar angriber.
– Han er præcis, hvad han ser ud til at være: et sats for fremtiden baseret på potentiale og egenskaber, han har, som Newcastle tydeligvis føler, de kan gøre til en topklasse angriber. Det er et relativt billigt sats fra deres synspunkt, og hvis det lykkes, kan de snildt tjene det ind igen.
Prisen på Will Osula kan angiveligt løbe op i cirka 130 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
FC København bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag