20-årige Andreas Søndergaard er blevet en fast del af førsteholdstruppen i Wolverhampton.
I sommeren 2018 skiftede Andreas Søndergaard fra Odense Boldklub til Wolverhampton, hvor han blev en del af deres setup.
I dag er han fast mand på holdkortet, når U23-holdet spiller, og præstationerne har nu resulteret i, at han nu er blevet kaldt permanent op på førsteholdet som tredjekeeper efter Rui Patricio og John Ruddy.
- Jeg nyder virkelig at træne med førsteholdet, og jeg føler mig priviligeret over at spille med dem og lære af dem. Det har været fantastisk at træne med Rui og John, siger Andreas Søndergaard til klubbens hjemmeside.
- De er begge to så gode og rigtig gode mennesker. De er der altid til at hjælpe mig. Hvis jeg har brug for noget, så kan jeg altid spørge dem, og det er jeg taknemmelig for, lyder det fra danskeren.
Our keeper turns 20 today
Have a good one, Andreas Sondergaard!
— Wolves Academy (@WolvesAcademy) January 17, 2021
-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - Intro-tilbud
Seneste rygter
Liverpool jagter stortalent
Rygtetid: Real Madrid klar til at sælge til United
Forsvarsstjerne til United
Griezmann på vej til storklub
Juventus lokker PSG-profil
Fokus
Bedst og værst: Den blonde troldmand knækkede BIF
FC Midtjylland er nu på førstepladsen efter en 1-0-sejr over Brøndby i de to klubbers topduel. Tipsbladet.dk ser nærmere på opgøret her.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk