– De bliver et reelt problem, hvis de får Eriksen

Ifølge Arsenal-ikonet Ian Wright er Christian Eriksen lige præcis den spillertype, som Tottenham har brug for nu.



Det har været en sæson med både op- og nedture, men Tottenham ser ud til at slutte sæsonen med en flot fjerdeplads i Premier League. 

Og Antonio Contes mandskab kan blive endnu stærkere i næste sæson, hvis de henter en spiller som Christian Eriksen. Sådan lyder det nu fra den legendariske Arsenal-angriber Ian Wright. 

– Tottenham har brug for kreativitet på midtbanen. De har brug for et eller andet. De har brug for en spiller som Christian Eriksen, som kan binde holdet sammen. Så kommer Tottenham til at blive et reelt problem for andre hold, lyder det således, ifølge Evening Standard, fra Ian Wright. 

Det har til tider været en frustrerende sæson for Tottenham, hvor Antonio Conte i sine første måneder efter ansættelsen i november flere gange luftede en stor utilfredshed over tingenes tilstand i London-klubben.

Tingene er dog gået markant bedre siden januar, hvor Conte hentede Dejan Kulusevski og Rodrigo Bentancur i Juventus. Og forventningen er da også, at den italienske stjernetræner til sommer vil hente flere forstærkninger og i højere grad sætte sit præg på Tottenham-holdet. Spændende bliver det selvfølgelig at se, om der bliver tale om en genforening mellem Antonio Conte og Christian Eriksen, der i sidste sæson vandt det italienske mesterskab sammen i Inter.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Ståle Solbakken overvejede at sige op

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg