– De har den bedste offensiv i Premier League

Tidligere Manchester United-spiller Luke Chadwick udpeger den bedste offensiv i Premier League.



Efter sæsonens første fem Premier League-kampe er Manchester United det hold, der har scoret flest mål.

Med 13 mål er Ole Gunnar Solskjærs mandskab således en anelse foran Chelsea, Liverpool, Manchester City og West Ham, der har scoret henholdsvis 12, 12, 11 og 11 gange.

Ifølge Luke Chadwick har netop Manchester United også den stærkeste offensiv i rækken, og det skyldes særligt, at Cristiano Ronaldo er tilbage på Old Trafford. Han mener for eksempel, at portugiseren er lige, hvad Manchester City mangler.

– På det offensive område er United stærkere, end de har været i mange år. De har muligheder, og mange spillere kan score mål, hvilket jo er det vigtigste i fodbold. Mængden af talent har ikke været større i mange år, og det giver selvtillid, siger han til CaughtOffside.

– Hvis du sætter Ronaldo ind på Manchester Citys hold, havde de vundet nogle flere kampe i denne sæson. Han har så intelligente bevægelser, og han har fået en imponerende start i United – særligt for hans alder. Fire mål i tre kampe. Man er egentlig ikke overrasket over det, for hver gang han spiller, forventer man, at han scorer.

– City missede Harry Kane, og de var tæt på Ronaldo, og nu betaler de for det. Den offensiv, United har, er den bedste i Premier League.

Manchester Uniteds 13 scoringer i Premier League er fordelt ud over Bruno Fernandes, Cristiano Ronaldo, Mason Greenwood, Fred og Jesse Lingard.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Bekræfter kæmpebud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Fatter intet af Brøndby-bombe

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

– Neestrup kan blive næste landstræner