Efter sæsonens første fem Premier League-kampe er Manchester United det hold, der har scoret flest mål.
Med 13 mål er Ole Gunnar Solskjærs mandskab således en anelse foran Chelsea, Liverpool, Manchester City og West Ham, der har scoret henholdsvis 12, 12, 11 og 11 gange.
Ifølge Luke Chadwick har netop Manchester United også den stærkeste offensiv i rækken, og det skyldes særligt, at Cristiano Ronaldo er tilbage på Old Trafford. Han mener for eksempel, at portugiseren er lige, hvad Manchester City mangler.
– På det offensive område er United stærkere, end de har været i mange år. De har muligheder, og mange spillere kan score mål, hvilket jo er det vigtigste i fodbold. Mængden af talent har ikke været større i mange år, og det giver selvtillid, siger han til CaughtOffside.
– Hvis du sætter Ronaldo ind på Manchester Citys hold, havde de vundet nogle flere kampe i denne sæson. Han har så intelligente bevægelser, og han har fået en imponerende start i United – særligt for hans alder. Fire mål i tre kampe. Man er egentlig ikke overrasket over det, for hver gang han spiller, forventer man, at han scorer.
– City missede Harry Kane, og de var tæt på Ronaldo, og nu betaler de for det. Den offensiv, United har, er den bedste i Premier League.
Manchester Uniteds 13 scoringer i Premier League er fordelt ud over Bruno Fernandes, Cristiano Ronaldo, Mason Greenwood, Fred og Jesse Lingard.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
City holder liv i mesterskabsdrømmen
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
