Efter sæsonens første fem Premier League-kampe er Manchester United det hold, der har scoret flest mål.
Med 13 mål er Ole Gunnar Solskjærs mandskab således en anelse foran Chelsea, Liverpool, Manchester City og West Ham, der har scoret henholdsvis 12, 12, 11 og 11 gange.
Ifølge Luke Chadwick har netop Manchester United også den stærkeste offensiv i rækken, og det skyldes særligt, at Cristiano Ronaldo er tilbage på Old Trafford. Han mener for eksempel, at portugiseren er lige, hvad Manchester City mangler.
– På det offensive område er United stærkere, end de har været i mange år. De har muligheder, og mange spillere kan score mål, hvilket jo er det vigtigste i fodbold. Mængden af talent har ikke været større i mange år, og det giver selvtillid, siger han til CaughtOffside.
– Hvis du sætter Ronaldo ind på Manchester Citys hold, havde de vundet nogle flere kampe i denne sæson. Han har så intelligente bevægelser, og han har fået en imponerende start i United – særligt for hans alder. Fire mål i tre kampe. Man er egentlig ikke overrasket over det, for hver gang han spiller, forventer man, at han scorer.
– City missede Harry Kane, og de var tæt på Ronaldo, og nu betaler de for det. Den offensiv, United har, er den bedste i Premier League.
Manchester Uniteds 13 scoringer i Premier League er fordelt ud over Bruno Fernandes, Cristiano Ronaldo, Mason Greenwood, Fred og Jesse Lingard.
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
MEDIE
Ét navn overrasker: Her er VM’s dyreste trænere
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Holland – Japan
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TV-ekspert chokerer på direkte tv
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
OPTAKT
